Artırılmış Gerçeklik Teknolojisinin Kullanıldığı 5 İlginç Alan!

Gerçek olmayan nesnelerin gerçekmişcesine hayatımızda yer almasını sağlayan artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanışdığı 5 ilginç alan, haberimizde...

Teknolojini gelişmesiyle hayatımıza giren birçok yenilik var. Bize yardımcı olmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için çoğu alanda karşımıza çıkıyorlar. İster iş hayatında ister eğlence sektöründe olsun bunlarla karşılaşmamız mümkün. Bunlardan biri de Artırılmış Gerçeklik. Bu teknolojilerinin en çok kullanıldığı 5 ilginç alan; haberimizde.

Artırılmış gerçeklik (AR) nedir?

Orijinali Augmented Reality, Türkçe’si Artırılmış Gerçeklik, kısaca AR; geliştirilen teknolojiyle oluşturulan sanal ortamı ve dijital elementleri eklediği katmanla hayatımıza sunuyor. Algımız bu iki veriyi birleştirip bize yeni bir dünya yaratmış oluyor. Bulunduğunuz ortamda internet ve artırılmış gerçekliği kullanabileceğiniz bir cihaz varsa bu teknolojiye ulaşımınız oldukça kolay. Üstelik bu tür deneyimleri akıllı telefonlarınızla bile gerçekleştirebilirsiniz. Artırılmış gerçeklik hayatımızda oldukça yaygın olmaya başladı ve birçok alanda bulunuyor. Bu teknoloji; akıllı tablet, akıllı kulaklık, akıllı gözlük gibi cihazlarla da kullanılıyor.

Artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin en çok kullanıldığı 5 alan:

1- Artırılmış gerçeklik oyunları

Eğlence sektörünün gelişmesiyle ortaya çıkan oyunlar, teknolojiyle birlikte gelişmeye başladı. Oyunların, akıllı telefonlarımızda yaygın olduğu bu dönemde, birçok uygulamayla artırılmış gerçeklik (AR; augmented reality) teknolojisini deneyimleyebiliriz.

artirilmis gerceklik teknolojisi oyun moblobi

Gerçek ortamla sanal ortamda oluşturulan verilerin birleştirilmesiyle geliştirilen bu oyunlar, hazırlanan uygulamalarla oynanabilmekte. Oyuncular, dijital ortamda yaratılan karakterlerle, nesnelerle ve objelerle etkileşime girebilirler. Özellikle geçtiğimiz yıllarda ismini oldukça duyduğumuz ve popüler olan ‘Pokemon Go’ oyunu güzel bir örnek. Artırılmış Gerçeklik oyun alanında daha da yükselişe geçmesi, gelişen teknolojiyle birlikte kaçınılmaz bir noktada.

2- Artırılmış gerçeklik sağlık uygulamaları

Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisinin kullanıldığı en yaygın alanlardan birkaçı da sağlık ve tıp uygulamaları. Sağlık eğitimi alan kişilerin pratik yapmalarını sağlayan uygulamalar insanlara birçok fırsat sunuyor. Günümüzde tek seferde kan almak için damarı bulmaya yarayan ürün, Artırılmış Gerçeklik teknolojisi sayesinde sağlık çalışanlarına yardımcı oluyor.

Bazı mobil uygulamalar bu alanda çalışan insanlara 3 boyutlu olarak hizmet sunuyor. İnsan vücudunu modelleyip en detaylı şekilde sunduğundan tıp öğrencileri için öğrenmeyi kolaylaştıran bir araç haline geliyor. Kağıtlar arasında bilginin bulunması daha güç olduğundan bir sağlık çalışanı önündeki ekranda Artırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanarak bilgiye anında ulaşabilir. Geleneksel yöntemlerin yanında kullanılan bu teknoloji uygulamaları, zor ameliyatlarda ve operasyonlarda daha az müdahale sağlatıp başarı oranını artırıyor.

3- Artırılmış gerçeklik eğitim uygulamaları

Eğitim alanında da Artırılmış Gerçeklik teknolojisini yaygın olarak görüyoruz. Kitapların yanında Artırılmış Gerçeklikle beraber desteklenen eğitim, konudan en fazla verim alınmasını hedefliyor. Farklı öğrenme şekillerinin sunulduğu bu uygulamalarla zamandan da tasarruf ediliyor.

Olağan yöntemlerin yanında öğrenmeyi daha da zevkli kılıyor. Bu yöntemle alınan eğitimde birçok duyu organının kullanılmasıyla bilginin kalıcılığı artmış oluyor. O an deneyimlenemeyecek olayları çeşitli cihazlarla tecrübe etmemizi sağlıyor. Metinlerin, resimlerin, grafiklerin, haritaların ve seslerin sanal ortamla birleşmesiyle öğrencinin ilgisini çekip verimliliği artırıyor ve kişi kaliteli bir eğitim almış oluyor. Eğitim alan kişinin hayal gücü de gelişiyor. Bu yöntemle bir kitle herkesin aynı eğitimi almasıyla beraber bireysel eğitimler de gerçekleşmiş oluyor.

artirilmis gerceklik teknolojisi egitim moblobi

4- Artırılmış gerçeklik perakende uygulamaları

Perakende sektörü dünya çapında en önemli sektörlerden biri. Ticaretin elektronik ortamda da kolaylıkla yapılmasıyla beraber, artırılmış gerçeklik teknolojisi bu alanda da kendini gösterdi. Mobilya, ev eşyaları, makyaj malzemeleri gibi ürünlerin olası müşterilerine ulaşması daha da kolaylaşıyor. Örneğin; bazı akıllı telefon uygulamaları makyaj malzemelerinin yüzünüzde nasıl duracağını kameranız sayesinde sizin ekranınıza taşıyor. Mobilya gibi ürünlerin satıcıları da akıllı telefonlarında kullanabileceğiniz uygulamalarla, görmek istediğiniz mobilyaların görüntülerini sizin istediğiniz şekilde evinize sunuyor.

Bu uygulamalarla ürünlerin yerlerini, boyutlarını, desenlerini değiştirmeniz mümkün. Ürünlerini sanal ortama taşıyan satıcılar, müşterilerine ürünlerini deneyimleyebilecekleri bir alan sunuyor. Bu yöntemle e-ticaret müşterileri de artmaya başladı.

5- Artırılmış gerçeklik yönlendirme ve seyahat uygulamaları

Bilmediğiniz bir bölgede size yol konusunda yardım edecek birçok uygulama bulunmakta. Elinizdeki harita ya da yol tarifi gibi klasik yöntemler yerine Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı uygulamalarla seyahatlerinizi daha kolay geçirebilirsiniz. Bu tür uygulamalar bize adeta birer rehber niteliğinde sunuluyor.

Google‘ın geliştirdiği bir uygulama sayesinde dilini bilmediğiniz bir şehirdeki tabelalarda ne yazdığını anlamak için kameranızı açmanız yeterli. Böylece yazılar aynı anda ana dilinize çevriliyor. Seyahatlerinizde sanal tabelalar, oklar, uyarılar ve kılavuz çizgiler size eşlik ediyor. Yabancı olduğumuz bölgede seyahat ederken; en yakın merkezin, müzenin, otobüs durağının, ya da binanın nerede olduğunu hızlı bir biçimde sunuyor. Bu tür uygulamalarda GPS ve kamera teknolojisi kullanmaktadır. Buna ek olarak artırılmış gerçeklik kullanılarak geliştirilen uygulamalarla insanlar, tarihi mekanlarda bulunarak ziyaretlerini deneyimleyebiliyorlar.

Peki sizin hayatında kullandığınız artırılmış gerçeklik uygulamaları var mı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dünyanın İlk ArtırılmışGerçeklik Tişörtü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • ArtırılmışGerçeklik Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi 5 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yılmaz

Dilara Yılmaz

Merhaba, Ben Dilara. Haliç Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Edebiyat, müzik ve çizimle ilgileniyorum. Zihnimdekileri sanatla harmanyalıp hayata geçirmek bana en keyif veren şey. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı