Artırılmış Gerçeklik Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?

Artırılmış gerçeklik teknolojisi hayatımızı değiştirmeye başladı. Bu teknolojinin dünyada meydana getirdiği ilginç değişiklikler, haberimizde...

Günümüz dünyasında her şey çok hızlı gelişiyor. Bu değişimin büyük bir bölümünün teknoloji üzerine olduğunu hepimiz biliyoruz. Değişen ve gelişen teknolojinin hızı, ardı arkası kesilmeyen yenilikler sunuyor. Bu yeniliklerden en dikkat çekeni ise adını son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisi…

Artırılmış gerçeklik (AR) nedir?

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) gerçek dünyanın dijital ortamda bozulmadan ve gerçekliğini kaybetmeden; bilgisayar ortamında oluşturulan girdi ve görsel materyellerle birleşerek; gerçek zamanlı bir ortam hazırlayan teknolojik bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor.

Artırılmış gerçeklik ne işe yarar?

Artırılmış gerçeklik son yıllarda dijitalleşmenin artması ve gelişen teknolojiyle beraber hayatımızda yer edinmeye başladı. Kullanıcı deneyimini göz önünde bulunduran, genel sorunlara çözüm bulan ve buna yönelik gelişimini sürdüren AR; endüstri perakende, sağlık, eğitim, pazarlama, moda, emlak ve daha birçok alanda kullanılmaya başlandı.

artirilmis gerceklik AR moblobi

Artırılmış gerçeklik dünyayı nasıl etkiliyor?

Kullanıldığı alanı en basite indirgersek online mağazalar örnek verilebilir. Örneğin mağazaya gidecek vaktiniz yok ya da pandemi nedeniyle vaktiniz bile olsa gitmek istemiyorsunuz. Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojiyle birlikte cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak alacağınız kıyafet veya ayakkabıyı o an deneyebilir ve satın alabilirsiniz. Veya evinize bir mobilya alacaksınız ve bunun için vaktiniz yok. Mağazaya gitmeden alacağınız mobilyayı gerçek ölçüleriyle beraber evininizde konumlandırabilir; online olarak sipariş verebilirsiniz.

Emlak alanında beğendiğiniz evin üç boyutlu görüntüsünü masanızın üzerindeki hızlı bir şekilde görüp, fikir edinerek kafanızdaki seçenekleri sınıflandırabilirsiniz

Bu teknoloji sayesinde müşterilerinizin aldığı ürünleri açmadan içinde ne olduğunu gösterebilirsiniz. Ürün seçiminde kararsız kalan müşterilere promosyon ve ürün bilgilerini içeren tanıtım filmini eş zamanlı olarak oynatabilir ve soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

AR teknolojisi, havayolu şirketlerinin ve yolcuların zamanını ve parasını kurtarmaya da yarıyor. Yolcunun bagaj ölçüsünü ve ağırlığını havaalanına gelmeden önceden önizlemesini yaparak; yaşanabilecek olası bagaj sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Giyilebilir AR teknolojisi, sanayi alanında da sık kullanılıyor. Çalışanların yaptıkları işi görsel eklentilerle beraber, anlık bilgi ve yönergeleri, tam zamanında ve tam yerinde gözlerin önünde belirmesini sağlıyor. Böylece önceki çalışma sisteminden çok daha hızlı olup üretim verimliliği sağlıyor. Bu sayede zamandan kazanan şirketler AR teknolojisinin önemini anladıkları için artık yavaş yavaş sistemsel bir şekilde bu teknolojinin etrafında şekillenmeye ve çok yönlü bir çalışma sistemiyle işleri hızlandırmaya da başladılar.

Artırılmış gerçeklik ile beraber artık her şeyi uzaktan yapabiliyor ve bunu yaparken gerçek hayatla bağlantınızı koparmıyorsunuz. Böylece, anlık olarak deneyimleme ve hissetme olanağı sağlamış oluyorsunuz. Artırılmış gerçekliğin teknoloji devlerinin de yatırım yaptığı bir alan olmasıyla birlikte ilerleyen yıllarda nasıl bir gelişim göstereceği merakla bekleniyor.

Peki siz artırılmış gerçeklik teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dünyayı nasıl etkileyecek? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dünyanın İlk ArtırılmışGerçeklik Tişörtü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • ArtırılmışGerçeklik Tatilleri Nasıl Değiştirecek?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi 5 ArtırılmışGerçeklik Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı