Dünyanın En Küçük Uçağı Hakkında Bilgiler

Gelişen teknoloji ile birlikte küçük uçak (drone) teknolojisi de ilerlemeye devam etmekte. Birbirinden farklı yetenekleri olan bu drone’lar birçok alanda kullanılıyor. Yazımızda, dünyanın en küçük uçağı hakkında çeşitli bilgilere yer vereceğiz.

Drone, kelime anlamı olarak ilk zamanlarında erkek arı manasına geliyordu. Şimdilerde ise insansız hava aracı anlamında da kullanılmaya başlandı. Biraz geçmişine indiğimiz zaman drone’ların günümüzde bulunması daha kolay araçlar haline geldiğini söyleyebiliriz.

Şimdilerde iki farklı drone tipini sıklıkla duyuyoruz. Biri wifi yolu ile uzaktan kumanda edilen ki bu belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen ARDrone ve DJIPhantom gibi ürünler. Diğeri ise gelecek zamanlar için düşünülen muazzam bir fikir olan internetsiz yerler için sürekli havada duracak bir drone!

Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi ile bu tip drone’lar ile internet olmayan bölgelere interneti ulaştırma düşüncesi ile tasarlanacak drone. Biz sizlere bu yazımızda dünyanın en küçük kendi kendine çalışan drone’u olan minik Piccolissimo’yu tanıtacağız.

Dünyanın En Küçük Uçağı Hakkında Bilgiler

2,5 gram ağırlığında ve madeni para kadar küçük olan Piccolissimo, oldukça dikkat çekici. Küçücük ve kendi kendine çalışıyor oluşu onu daha da sevimli bir hale getirmekte. İsmini ise İtalyancadan cep boyu kelimelerinden almış. Gövdesi ve pervanesi birlikte çalıştığı için yönlendirilebilirliği kolay ve uçabilmektedir.

Pervanesinin dönüşü küçük motorunun çalışmasını destekler nitelikte. Pervanesi merkezin dışında olduğu için kolaylıkla yönlendirilebiliyor. Gövde dönerken farklı noktalardan ufak hareketler yardımı ile hareket yönlendirilmesi kontrol altına alınabilir.

Drone, 3D baskılı bir çerçeve, bir lityum polimer pil, bir motor ve basit bir kontrol mekanizması kullanılarak üretilmiştir. Bu basit parçalar, drone’un çok ucuz ve yapımının kolay olmasını sağlar. Araştırmacılar, drone’larının yüzlerce küçük Piccolissimo’nun tek bir büyük quadcopter ile aynı maliyete kullanılabileceği arama ve kurtarma gibi uygulamalar için sürülerde kullanılabileceğini umuyorlar.

Bu küçücük duran ama aslında çok güçlü olan drone, yaklaşık 4 yıl öncesinde tanıtıldı. O zamanlarda dahi gündemi meşgul ederken şimdilerde gelişim aşamaları teknoloji severler tarafından takip ediliyor ve heyecanla bekleniyor. Şimdilerde teknolojik açıdan önemi büyük olsa da yeni neslin de hoşuna giden bir oyuncak biçimi diyebiliriz…

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Drone’ların Yetenekleri Hakkında Bilgiler” okumak için buraya tıklayın.
“Dronelar İnşaatta Kullanılabilir Mi?” okumak için buraya tıklayın
“Yeni Başlayanlar için En İyi Dronelar Hangileri?” okumak için buraya tıklayın.
“Drone Dünyası İçinde En Popüler 7 Drone!” okumak için buraya tıklayın.

“Dünyanın En Küçük Uçağı Hakkında Bilgiler” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı