Yerleşim Yerlerine Drone Yardımcılar Geliyor!

Dronelar, çeşitli alanlarda insanlığa hizmet için gün sayıyor. Çok yakında kargo getiren drone ve ambulans dronelar iş başında olacak. Haberimizde...

Üretiminde Türkiye’nin de önemli payı bulunan, gelişmiş ülkelerin üreticisi ve kullanıcısı İnsansız Hava Araçları (İHA); yerlerini tamamen otonom, yüksek manevra kabiliyetine ve çoklu görev tanımına sahip hava araçlarına bırakıyor. İHA’lar sadece görevlerini gerçekleştirmekle sınırlı kalmayıp, farklı alanlardaki gelişimlere de önayak oluyor. Bu alanda edinilen bilgi birikimini kullanarak benzer bir teknoloji olarak geliştirilen drone teknolojisini de son derecede destekler nitelikte bir altyapı sunuyor.

İnsansız hava araçları sadece savaşla ve askeri birlikler ile anılmasına rağmen; bu araçların minik ve yardımseverlerinden olan dronelar, çeşitli alanlarda insanlığa hizmet için gün sayıyor. Çok uzak olmayan bir gelecekte ise tamamen insandan soyutlaştırılmış ve çeşitli ölçeklerde, elektrikle veya maden temelli yakıtlarla çalışan, motor tipleriyle donatılmış hava araçlarının arasında droneları da hayatımızın önemli bir parçası olarak yerleşim yerlerimizde göreceğiz.

Drone teknolojisi yerleşim yerlerinde hangi amaçla kullanılacak?

Drone teknolojisinin temeli olan İnsansız Hava Araçları, askeri kaynaklı gelişim ile sahneye çıksa da; günümüzde dronelar toptancı marketlerin raflarına kadar indirgenmiş durumda. Bu durum droneların eğlence sektöründe de yer almaya başlamasına öncülük ederken; bir yandan farklı alanlarda da drone teknolojisinin rolünü arttırmaya ve üzerinde projeler yapılmasına imkan tanıyor.

Droneların farklı alanlardaki projelerine yönelik örneklerden biri, drone ile kargo teslimatı yapmak. Yurt dışı menşeili bir kargo ve lojistik firmasının gerçekleştirdiği bu proje, özellikle ülkenin kırsal kesimlerindeki müşterilere ulaşımda büyük kolaylıklar sağlayacak gibi duruyor. Bu projede, drone görevini yaparken kargo elemanı da eşzamanlı olarak farklı bir konumda kargo dağıtımı yapabiliyor. Kargocu drone, verilen görevi tamamladıktan sonra ise teslimat kamyonunun yeni konumuna gelerek kendine özel yuvaya yerleşip yeni teslimatlar için hazır hale geliyor. Henüz test aşamasındaki bu droneların proje tamamlandığında lojistik dünyasında daha aktif rol alarak kargo çalışanlarına yardımcı olacakları şüphesiz.

Benzeri bir örnek de ambulans dronelar. Bu dronelar ise taşıma kapasitelerini kriz durdurucu ilaçlar (astım ilacı, insülin, panzehir, adrenalin), ilk yardım kitleri, soğuk kompres ve mini elektroşok cihazları gibi yararlı yüklerle dolduruyor. Böylece donanımsal eksiklikten dolayı oluşan can kayıplarının önüne geçmeyi amaçlayan bir proje çerçevesinde gelişiyor. Olası bir vakada normal araçlarla ulaşılamayacak veya ulaşımda zaman kaybının kritik olacağı vakalarda, donanımsal eksikliği gidererek ekiplerin erişemediği noktalara kolaylıkla yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda kamera ve ses desteği de sunan bu dronelar etraftaki kişileri de yönlendirerek, yaralının zararının en makul seviyelerde tutulması konusunda etraftaki insanlara bilinçlendirme yapabiliyor.

Türkiye’nin de gelişmelerin yakından takipçisi olduğu bu akıllı ve hayat kolaylaştıran teknolojik atılımlar yerelde ve evrenselde birçok insanın ihtiyacını giderecek gibi görünüyor. Yeni gelişmeleri heyecanla bekliyoruz.

Peki siz drone teknolojisi konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu teknolojiden başka nerelerde yararlanılabilir?

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Askeri Birliklere Yardımcı Olacak Kamikaze Dronelar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dünyanın En Gelişmiş 9 Robotu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Drone Güvenlik Ekipleri Geliyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Mert Emirhan Pamuk

Mert Emirhan Pamuk

Çarkta sıradan bir diş değil de yeni çark oluşturmaya çalışan, Türk Savunma Sanayi ve Dünya Savaş Tarihi meraklısı bir İşletme Fakülteli.5 yılı aşkın süredir takip ettiğim savunma sanayi ve yeni teknolojilerdeki gelişmeleri Moblobi.com'daki köşemde sizlere aktarmaya çalışacağım. Takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/emirhan-pamuk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı