SEO Kriterleri Neler?

Dijital çağın yaşandığı dünyada artık her meslekte bireyden, firma sahiplerine ve kuruluşlara kadar herkes bilgiyi yaymak ya da kitlesine ulaşmak için interneti kullanıyor. Aklınıza gelebilecek her konudaki içerik üreticisi de bu yönüyle internet ağı sisteminde doğru (!) bilgiyi yayma ya da hedef kitleye ulaşma açısından önemli unsurların başında geliyor. Ancak, dijital platformda herkesin birer içerik üreticisi olduğu düşünüldüğünde, arama motorunda eşdeğer rakiplerinizi geride bırakarak, üst sıraya çıkmak ve daha fazla kişiyi yakalamak için de devreye ‘SEO hizmeti’ giriyor. Türkçe açılımıyla; Arama Motoru Optimizasyonu. Yani içerik ürettiğiniz web sitelerinizin arama motorlarında öne çıkması, daha geniş kitlelere ulaşması amacını güden bir teknik. Günümüzün olmazsa olmazı… Bu yazımızda SEO kriterleri hakkında genel olarak bahsedeceğiz.

SEO Neden Var?

SEO hizmetinden en verimli şekilde yararlanmak ve daha iyi bir geri dönüş almak adına dikkat edilmesi gereken bazı kriterler var. Burada ön plana alınan arama motoru ise hiç kuşkusuz, herkesin -diğer arama motorları da dahil- veri tabanını kullandığı; Google… Her yıl değişiklik gösterebilen SEO kriterlerini de Google belirliyor. Bu kriterler neden değişiyor sorusu akıllara gelebilir. Ancak en başta güvenlik geliyor. Aslında Google dolaylı yoldan, pazardaki payını hiçbir şekilde kaptırmamak adına da bu değişikliği yapma ihtiyacı duyuyor.

Her Şeyin Başlangıcı: SEO Uyumlu Web Sitesi!

Başlıklara geçmeden önce; her şeyin daha düzgün çalışması adına, kurduğunuz web sitesinin SEO tekniklerine uyumlu şekilde olmasıdır. Yani temelini ne kadar iyi oluşturursanız, gelecek anlamda size daha az sorun çıkarır ve üzerine daha başarılı eklemeler yaparak web sitenizi büyütürsünüz. Bu şekilde, hedeflenen kitleye de ulaşmanız daha sağlıklı olacaktır.

SEO uyumlu olmanın başında, kod yapısı, her platforma uyum sağlaması, sayfanın hızı, rahat gezilebilir olması, kaliteli içerik, gözü yormayan, şık ama karmaşadan uzak bir tasarım geliyor. Çünkü unutulmamalı ki, web sitenizin SEO uyumlu olması diğer tüm SEO tekniklerini etkileyecektir. Bu nedenle, ilk başta önem verilmesi ve özen gösterilmesi gereken olgudur. Bu temeller oluşturulduktan sonra, sizi arama motorunda üst sıralara çıkaracak SEO kriterlerine uygun bir süreklilik izleyerek yolunuza devam etmeniz gerekir. İşte bu temel oluşturulduktan sonra dikkat edeceğiniz bazı konular bulunmaktadır.

Anahtar Kelime Kullanımı

Arama motorunda hedef kitlenizin ulaşmak istediği içeriği ararken kullandığı kelimeyi, oluşturduğunuz içerikte en verimli şekilde kullanmanız şart. Yani anahtar kelimeyi doğru yere konumlandırmak kritik önem taşıyor. Tabii zamanla, anahtar kelimeyi bulmak adına da ücretli-ücretsiz programlar oluşturdu. Bu tarz programlardan faydalanmak da mümkün hale geldi.

Ayrıca anahtar kelimenizin arama motorunda ne kadar fazla kullanıp kullanılmadığına da dikkat etmek gerekiyor. Çünkü kelimenin aranma hacmi ne kadar büyükse, web sitesine ve ürettiğiniz içeriğe gelen ziyaretçi sayısı bu oranda artacaktır. Öte yandan, içerik konusuna ve hedef kitlenize bağlı olarak da kelime, sizi anlatan bir kelime de olabilir. Bu belki kısa vadede geniş kitlenizi oluşturmasa da daha profesyonel bir kitleye ulaşmanıza destek olabilir.

Hızlı Tarama Öncelik Sağlar

Dijital platformda rekabet arttıkça; web sitesi sahiplerinin ellerindeki kitleyi koruması için sadece anahtar kelimeler yetmez. Mevcut kelimeyi, arama motorunun rahat bir şekilde taraması için web sitenizin buna uyumlu olması gerekir. Nitekim, SEO uyumlu web sitesi olmanın önceliği işte burada ortaya çıkıyor. Site hızı, hatta içeriğin yer aldığı sayfa hızı bile önem taşıyor. Arama motoru sitenizi ne kadar hızlı tararsa, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bütçenizi site hızını artırma adına da kullanmanız doğru olabilir.

Ziyaret Süresini Arttırmak İçin; İç Linkleri Mutlaka Kullanın

Web sitenizi ziyaret eden kişiyi sayfanızda tutmak adına, ilgilendiği içerikte kullandığınız destekleyici iç linkler çok önemlidir. Ziyaretçinin, web sitenizde daha fazla gezinti yapması ve kaliteli içeriklere ulaşması için bu linkler kullanılmalıdır. Aynı şekilde, diğer sitelerin de sizi link göstererek tercih etmesi ziyaretçi hacminizi artırır.

Bu arada ziyaretçiyi yönlendirecek dış linkler de destekleyici olabilir. Ancak bunun da büyük dezavantajları vardır. Çünkü bazı linklerin ne kadar güvenlikli olduğunu bilmek gerekir. Bu yüzden sitenize zarar verecek dış linklerden uzak durmak adına, iyi bir eleme sistemine ihtiyacınız vardır.

Kaliteli İçerik

Arama motoru aracılığıyla sitenize gelmiş ziyaretçilerin beklentisini karşılamak da bir o kadar önemli. Yani SEO uyumu yaptığınız, kriterlere uyduğunuz ve istediğiniz genel kitleye ulaştığınız halde, gelen ziyaretçinin, ürettiğiniz içerikte istediğini bulamaması uzun vadede sizi geriletecektir.

Kaliteli, referans gösterilebilecek kadar doğru bilgiyle donatılmış, özgün, nitelikli bir içerik hazırlamak sizi istediğiniz konuma getirebilir. Dikkat etmeniz gereken tek şey; kopyalama sistemiyle yapılan içerikten uzak durmaktır. Hedef kitleyi bu yönden memnun ettiğiniz zaman kalıcılık esası devreye girer.

Göze Hitap Etmeli, Yormamalı

Kaliteli içeriğin bilgi ağırlıklı, özgün ve nitelikli olması bir tarafa, kişinin gözüne de hitap etmelidir. Kullanılan harf karakterinden, paragraf düzenine, alt başlıktan ara başlıklara ve kullanılan görsellere kadar göz yormamalıdır.

Açıklamalar ve Özgünlük

Kaliteli içeriklerin konusu bir uzmanlık istiyorsa, mutlaka uzman kişilerden alınan yorumlar, referanslar ve açıklamalarla içeriği güçlendirmeniz gerekiyor. Bu durum, içerik konusunda güvenilirliği arttıracaktır. Ayrıca uzman kişiden alınacak açıklamanın, videoyla desteklenmesi artı sağlayacaktır. Bu arada web sitenize adresinizin ve sorumlu kişilerin yer aldığı bir künye oluşturmak da güvenirliği artıran ve referanslarınızı güçlendiren bir başka olgudur. Ayrıca bunların yanında yazınızın her zaman özgün olması gerektiğini unutmamalısınız. Özgün yazılar, sizi her zaman bir adım ön plana çıkartır.

Yukarıda genel hatlarıyla SEO kriterleri neler anlatmaya çalıştık.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“İnternette Sermayesiz İş Kurma ( 2023 Detaylı )” okumak için buraya tıklayın.
“Evde Parfüm Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın
“Astrolojinin Dini Kökeni Var mı?” okumak için buraya tıklayın.

Yazıyı paylaşmak isterseniz aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.


Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı