Hangisi Daha Faydalı: Üzüm Mü Şarap Mı?

İnsanlar her zaman farklı konular üzerinde tartışmaya girer. Genellikle tartışmaya girilen konularda bir ikili rekabet hep vardır. İnsanoğlu, doğası gereğince bir düşünceyi savunmaya ya da bir fikri benimsemeye odaklanmıştır. En çok tartışılan konulardan birini de: Üzüm mü yoksa şarap mı daha faydalı sorusudur. Elbette ikisinin de kendine göre birtakım faydaları ve zararları var. “Zevkler ve renkler tartışılmaz” bu sözü unutmadan; hem üzüm hem de şarap nasıl faydalı olabilir anlatalım. Sonunda hangisinin kazandığına siz kendiniz karar verin!

Üzümün Faydaları

Dünyada yetişen en eski meyvelerden biri olan üzümün, insan vücudu için antiseptik bir özelliğe sahip olduğu biliniyor. 20’den fazla çeşidi bulunan üzüm, düzenli olarak tüketildiğinde pek çok hastalığın önüne geçiyor.

Üzüm kabuğunda yoğun bir miktarda resveratrol maddesi bulunur. Bu madde, kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra vücudun kanser hücreleri ile olan savaşında çok büyük bir rol oynar. Kanser oluşum riskini azaltan üzüm, mevcut bir kanser hücresinin de küçülmesini sağlayabilir.

Üzümdeki resveratrol maddesi aynı zamanda karaciğer yağlanmasını da önleyip, azaltabilir. Tansiyon, kan pıhtılaşması, kolesterol gibi pek çok rahatsızlığa karşı da yarar sağladığı tespit edilmiştir. Cildi güzelleştiren üzüm, ciltteki akne ve komedon oluşumunu minimuma indirir.

Bazı araştırmalara sonucunda ise düzenli ve yeterli miktarda üzüm tüketmenin, hafızaya iyi gelerek Alzheimer, Demans, Parkinson gibi nörolojik rahatsızlıkları önlediği görülmüştür. Peki bu kadar yararlı olan bir meyvenin zararı var mıdır?

uzum sarap faydalari moblobi

Şarabın Faydaları

Şarap, üzüm ve alkolün fermente edilmesiyle ortaya çıkan, alkollü bir içecektir. Fakat içerisinde alkol bulunması, sizde önyargı oluşturmasın. Çünkü şarap, alkollü içecekler arasında en faydalı olanlardan biridir.

Özellikle kırmızı şarabın, kansızlığa iyi geldiği bilinen bir gerçek. Kırmızı şarap, kan hücrelerini artırarak, aynı zamanda vücudunuzdaki kan dolaşımını da hızlandırır. Kanınızda bulunan kolesterolü düşürür.

Her gün 1 kadeh şarap içmenin, sizi kanser hücrelerine karşı dirençli hale getirdiği söylenir. Kalp ve damar tıkanıklıklarını engellemeye katkıda bulunur. Tüm bunların yanında şarap, metabolizmayı da hızlandırır. Özellikle kış aylarında şarap içmek, sizi virüs ve salgınlardan korumaya yardım eder. Vücudunuzu sıcak tutarak üşütmenizi engeller.

Fakat şarabın faydalarının arkasına sığınarak yüksek dozda alkol tüketmeniz, yapacağınız en büyük yanlışlardan olur. Yukarıda belirttiğimiz gibi her şeyin fazlası zararlıdır. Tüm bu faydalara rağmen, şarabın içerisinde bulunan alkol sizi bağımlı hale getirebilir. En önemlisi de böbrekleriniz için son derece zararlıdır. Önerilen miktarın üzerine çıktığınızda kansere yakalanma riskiniz artar ve bu durum ölümle sonuçlanabilir.

Peki şarap mı üzüm mü faydalı?

Gelelim sonuca… Aslında “Üzüm mü daha faydalı yoksa şarap mı?” sorusunun net bir cevabı yok. Bu durum tamamen sizin tercihlerinize ve beslenme alışkanlıklarınıza kalmış. Sizin için en faydalı şey, her şeyden önerilen miktarda tüketmek olacaktır.

Üzümün de şarabın da ayrı ayrı faydası bulunmaktadır. Meyvelere doğal diyerek aşırı miktarda tüketmek ne kadar yanlışsa, şarapta alkol bulunduğu için zararlı demek de bir o kadar yanlıştır. Neticede vücudunuzu en iyi tanıyan ve neye ihtiyaç duyduğunu en iyi bilen kişi sizsiniz.

Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı