Nefesinizden Kalp Krizi Tespit Eden Yapay Zeka!

Kalp krizini ve akciğer kanserini erken teşhis edebilen yapay zeka geliştirildi. Nefesinizden ve sesinizden teşhis koyan yapay zeka, haberimizde...

Yapay zeka teknolojisi tıpta pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Kısa bir süre önce de bu teknoloji kalp ve kanser hastalarına umut oldu. Geliştirilen yapay zeka, nefes alışverişlerinizden; hastalık tespit edebilecek. Böylece kanser ve kalp hastalığı için erken tanı konulabilecek. Haberimizde…

Yapay zeka nefesinizden nasıl teşhis koyacak?

Yeni teknolojiler artık hastalıkların teşhis ve tedavi sürecinde büyük rol oynuyor. Çalışmaların özellikle sağlık alanında yaygınlaştığı bu dönemde; Oxford Hastanesi’ndeki araştırmacıları da bir yapay zeka geliştirdi. Geliştirilen bu teknoloji kalp hastalığı ve akciğer kanserini erken teşhis edebiliyor.

İnsan sağlığı gibi önemli bir konuda bir metale güvenilmesi birçok kişiye saçma geliyor olabilir. Fakat araştırmacılar geliştirilen bu teknolojinin doktorların dahi gözünden kaçan ayrıntıları bulabileceklerini düşünüyorlar.

Geliştirilen teknoloji, 6 farklı kardiyoloji ünitesi tarafından test edilmiş. Kabul edildiği takdirde çok yakında hastanelerde ücretsiz olarak hastaların hizmetine sunulması planlanıyor.

Yapay zeka ses tonunuzdan kalp krizi riskinizi nasıl belirleyecek?

Yapay zekanın tıp alanında umut olduğu çalışmalardan bir diğeri ise Corti… Corti, Danimarka’da acildeki sağlık görevlilerine yardımcı oluyor. Acil servisi arayan kişilerin nefes alıp vermesini ve konuşmasını inceliyor. Böylece arayan kişinin kalp spazmı, kalp krizi geçirip geçirmediğine dair tespitlerde bulunuyor. Corti’nin teşhis koyduğu hastalara bakıldığında; tespitlerinde yüzde 95 oranında doğru sonuçlara ulaştığı belirlenmiş.

Ayrıca Corti’nin geliştiricileri içerisinde bulunduğumuz pandemi süreciyle mücadele için de bir yapay zeka geliştirmişler. Hastalarla videolu veya sesli olarak görüşmeler yapılarak; Covid 19 olup, olmadıklarının tespit edilmesini sağlamışlar.

Peki siz bu teknolojinin tıpta özellikle de teşhis ve tedavi süreçlerinde kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Faydalı buluyor musunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zekanın Geliştirdiği İlk İlaç İnsanlarda Test Edilecek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Büşra Güler

Büşra Güler

“Kızım ne okuyorsun?” diye sorulunca “Genetik” söylenince garip karşılanan bir bölüm okuyan, bölümüne aşık ve bunu teknoloji ile birleştirmeyi seven, tiyatroya ilgi duyan, doğayı çok seven ve her fırsatta gezmeyi ve kamp yapmayı seven deli dolu bu kızın yazıları. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın: https://moblobi.com/author/busra-guler/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı