İşinizi İnternette Nasıl Büyütebilirsiniz?

Hangi sektörde olursa olsun herhangi bir girişimci kısa sürede hem cirosunu hem de karını artırmayı hedefliyor. Peki işinizi internette nasıl büyütebilirsiniz?

Bir iş kuran herkesin öncelikli amacı aslında işini büyütmek oluyor. Hangi sektörde olursa olsun herhangi bir girişimci kısa sürede hem cirosunu hem de karını artırmayı hedefliyor. İşini büyütmek isteyen tüm iş sahipleri işini büyütmek için farklı yollar deniyor. Farklı pazarlama taktiklerini satışlarını arttırmak için kullanıyor. Fakat bu süreçte harcanan bütçeler ve paralar çoğunlukla geri dönmeyebiliyor. Bu nedenle yapılan her pazarlama faaliyetinin geri dönüşünün de periyodik olarak ölçülmesi gerekiyor. Peki işinizi internette nasıl büyütebilirsiniz?

Küçük ve Orta Boy İşletmeler İçin En İyi Pazarlama Yöntemi Hangisi?

İşinizi büyütmek için onlarca farklı pazarlama yöntemi mevcut. Peki bu pazarlama alternatifleri arasından hangisini seçerseniz en iyi sonuçları alırsınız?

Burada kolayca ilk olarak verebileceğimiz cevap internet oluyor. Markanızı internette büyütmek diğer pazarlama alternatiflerine göre size çok daha ölçülebilir bir alan sağlıyor. Klasik pazarlama faaliyetlerinizde aynı bütçeyle daha az kişiye ulaşabilirken, dijital pazarlama ile internetten çok daha fazla müşteriye ulaşabiliyorsunuz. Birim maliyetleriniz internetten pazarlamada oldukça düşüyor.

İnternetten işinizi büyütmeye çalışmanın bir diğer faydası da yaptığınız her harcamanın geri dönüşünü ölçüyor olabilmeniz. Normalde klasik pazarlama faaliyetlerinde yaptığınız harcamaların geri dönüşünü göremeyebiliyorsunuz. Ancak, internetten pazarlamada sonuçları geçmişe dönük olarak çok daha veri odaklı ve bilimsel olarak takip edebiliyorsunuz.

O halde internetten pazarlamaya diyelim ki karar verdiniz. Ancak internetten pazarlama yöntemleri de kendi içerisinde çok farklı alanlarda bulunuyor. Sosyal medya kanallarından birinde reklam vermek, bir sitede banner reklamı vermek, gene bir sitede içerik çalışması yapmak, blog yönetimi yapmak vb. çok sayıda farklı yöntem mevcut. Bunların hepsinin kendine göre güçlü yönleri var. Peki hangi internetten pazarlama yöntemini seçmelisiniz? İşinizi internette nasıl büyütebilirsiniz?

Blog Yönetimi İşinizi Büyütüyor

İnternetten pazarlamada en etkili yöntem uzun vadede blog yönetimi oluyor. Neden derseniz daha detaylı anlatmaya çalışalım.

İlk olarak blog nedir, bilmeyenler için açıklayalım. Blog, bir konu ile ilgili kişi ya da kurumların periyodik olarak yazılarını yayınladığı bir internet sitesidir.  Markalar da blog açarak kendi ürün ve hizmetlerinin sektörü ile ilgili yazı ve video içerikleri kendi bloglarında paylaşabilir.  Blogdaki yazı sayısı artmaya başladıkça, markanın sektörü ile ilgilenen kişiler daha fazla bu bloga gelmeye ve yazıları okumaya başlarlar. Dolayısıyla marka, kendi ürün ve hizmet sektörü ile ilgili binlerce yeni kişiye ulaşmaya başlar. Bu yazılar içerisinden okuyucuları kendi ürün ve hizmetlerini almaya yönlendirebilirler. Araştırmalara göre o sektörle ilgilenen okuyucular bu ürün ve hizmetleri almak için klasik pazarlama yöntemine göre 3 kat daha fazla istekli oluyor.

Blog yönetiminin internetten pazarlama yöntemlerinde öne çıkan ilk tarafı, uzun vadede de size fayda yaratmaya devam etmesi oluyor. Örneğin siz herhangi bir sosyal medya mecrasında reklam verdiğinizde sadece reklamı yaptığınız dönemde markanıza geri dönüşler alıyorsunuz. Oysa blog yönetiminde yapılan çalışma sonrasında yıllarca markanıza geri dönüş almaya devam ediyorsunuz. Hatta blog içerisindeki eklenen içerik yılı geçtikçe yazınız daha da değerleniyor ve size daha fazla trafik getirmeye artarak devam ediyor.

İkinci olarak blog yönetimi diğer dijital pazarlama alternatiflerine göre daha az maliyetli oluyor. Başlangıç aşamasında bir blog oluşturmak ve içerisine sürekli güncel içerik eklemek maliyetli olabiliyor. Ancak uzun vadede yapılan çalışmanın faydaları sürekli devam ettiğinden birim pazarlama maliyeti oldukça düşüyor. Hatta yapılan bir araştırmaya göre düzenli blog yönetimi yapan markaların dijital pazarlama giderlerinin %67 düştüğü yönünde.

isinizi internette buyutebilirsiniz moblobi

Başarılı Blog Yönetimi Nasıl Yapılır?

Blog yönetimi uçtan uca ele alınması gereken bir süreç. Gelin birlikte bu sürecin detaylarına bakalım.

1-Blog Stratejisi Oluşturmak

Blog yönetiminin ilk aşamasında, blog stratejisinin oluşturulması gerekiyor. Blog stratejisi, aslında markanın internetteki nihai hedefinin ne olduğunun belirlenmesi ve içeriklerin buna göre dizayn edilmesi anlamına geliyor. Örneğin marka, mevcut ürün ya da hizmetinin algısını güçlendirmek istiyorsa içerik ve blog stratejisinin buna göre oluşturulması gerekiyor. Ancak markanın nihai hedefi internetten satış ise genel blog stratejisinin de bu yönde oluşturulması gerek. Kısacası blog stratejisi, markanın nihai hedefine göre şekilleniyor. İçeriklerin kaç kelime aralığında ve hangi sıklıkta ekleneceği de içerik stratejisinin konuları arasında yer alıyor.

2-İçerik Anahtar Kelime Analizi

Blog yönetiminde ikinci aşama anahtar kelime analizi oluyor. İçeriklerin yazılması sürecinde anahtar kelime analizi en önemli aşamalardan birini ifade ediyor. Çünkü yazılan her yazı aslında markanın istediği hedefe ulaşamayabiliyor. Anahtar kelime analizi doğru yapılmamış bir içerik internette fazla öne çıkamıyor. Anahtar kelime analizi ise analitik tool’lar ile oldukça profesyonel bir ekip tarafından araştırılması gereken bir süreç. İçeriklerin yazılması sürecinde doğru anahtar kelimelerin bulunması günler hatta bazen haftalar alabiliyor. Burada anahtar kelimeleri analiz eden uzmanın bilgi seviyesi de oldukça önem taşıyor. Anahtar kelime analizini, eğer bu konuda hiçbir bilginiz yoksa, kendi başınıza yapmanız zor gibi görünüyor. Bu nedenle bu aşamada seo ajanslarından profesyonel destek alabilirsiniz.

3-İçeriklerin Yazılması

Üçüncü aşamada, bulunan anahtar kelimelerle uyumlu içerikler oluşturuluyor. Yazılan içerikten en fazla geri dönüş alabilmek için kelime sayısı bile önemli oluyor. Burada çalıştığımız ajansın geçmiş deneyimleri önem kazanıyor. Yazının akıcı bir şekilde ve okuyucunun hoşuna gidecek bir dille yazılması gerekiyor.

4-İçeriklerin Girişi

Dördüncü aşamada içeriklerin siteye girişi bulunuyor. İçeriklerin siteye girişi de ilk bakışta kolay gibi gözükse de aslında önemli bir uzmanlık gerektiriyor. İçerikler blogunuza girilirken doğru meta, description, keyword, focus keyword gibi bilgilerle girilmesi gerekiyor. İçeriklerin girişi sırasında yazınıza en uygun resmin seçilmesi gerekiyor. Bu resmin boyut ve isim olarak optimize edilmesi gerekiyor. Sektörden sektöre değişmekle birlikte seçtiğiniz resimde, insan yüzünün kullanılıp kullanılmaması bile içeriğin kalitesini etkiliyor. Burada da birlikte çalıştığınız seo ajansınızın deneyimi ve geçmiş tecrübeleri önem kazanıyor.

5-Sonuçların Ölçülmesi

Beşinci ve son aşamada ise blogdaki içeriklerin geri dönüşlerinin periyodik olarak incelenmesi bir sonraki ayda, fazla ilgi gören ve daha fazla geri dönüş alan içerik alanlarında içeriklerin yeniden dizayn edilerek artırılması gerekiyor.

Bu şekilde çalışma 12 ay boyunca sürdürüldüğünde en yüksek verim elde ediliyor.

Yukarıda kısaca başlıklarından bahsettiğimiz blog yönetimi, yazının başında da ifade ettiğimiz gibi uçtan uca profesyonel bir ekip tarafından yönetilmesi gereken bir süreç. Yanlış ya da deneyimsiz mecralarla yapacağınız çalışmalarda markanıza daha fazla zarar bile verebiliyorsunuz.

Moblobi markası çok uzun yıllara dayanan tecrübesiyle profesyonel blog yönetimi hizmeti sunuyor. Moblobi ekibi ile çalışarak siz hiçbir şeye dokunmadan kolayca yeni müşterilere ulaşabiliyorsunuz. Bu çalışmanın aylık maliyeti 3.000 TL ile 19.000 TL arasında değişiyor. Çalışma 12 aylık paket halinde sunuluyor. 12 aydan daha az süreli çalışma kabul edilmiyor.

Yukarıda mümkün olduğunca işinizi internette nasıl büyütebilirsiniz anlatmaya çalıştık.

Eğer siz de internette markanıza bir blog açmak ve bu blogu profesyonel bir ekiple yöneterek yeni müşterilere ulaşmak istiyorsanız  bilgi(at)moblobi adresine mail atabilir ya da 0 505 812 81 83 nolu telefondan irtibat kurabilirsiniz.

Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı