Dronelar İnşaatta Kullanılabilir Mi?

Drone’lar hakkında sürekli bir şeyler duyuyoruz. Bunlar çoğunlukla askeri sebep ile bir şeyleri kırmak, parçalamak,
yok etmek, casusluk yapmak amaçlı veya bir şehrin doğasını, güzelliklerini tanıtmak için kullanılan araçlar olarak
tanımlayabiliriz. Bu makinelerin icadından bu yana birçok insanın yaptığı işi drone’lar devralmış bulunuyorlar. Teknolojinin bu denli gelişimi ve drone‘ların insanlar ile bu kadar yakın temas haline geçmesiyle acaba bu drone’lar insanların binlerce yıldır yapmakta olduğu işleri de elinden alabilirler mi? Şimdi gelin dronelar inşaatta kullanılabilir mi yazımıza hep birlikte bir göz atalım.

İnşaat sektörü; drone’ları tıpkı video çekmek, bir yeri tanıtmak ve hatta artık birçok kurye firmasının da kullanıldığı gibi kendi projelerinde daha çok kullanmayı amaçlıyor. İnsan sayısını azaltıp doğal olarak da insan hatasını minimum seviyeye indirgediği için bu tür amaçlar da her zaman şirketler için büyük destekler alıyor. Bir inşaat sahasının haritasını çıkarmak; zaman, beceri ve çok para gerektiren bir süreçtir. Ayrıca tüm bunlar yapılırken de ortaya çıkan sonucun hatalı olması, tüm prosesi en baştan yapmaya, daha çok para harcamaya iten büyük bir çıkmaza sokabiliyor.

Öte yandan drone kullanılmayan bir harita çıkarılma işleminde, büyük bir uçak kiralamak gerekiyor. Ucuz drone’ların revaçta olması sebebi ile inşaat sektörü hem paradan hem de zamandan tasarruf ediyor. Hatta bazı drone’lar saha bilgisini doğrudan proje haritalama yazılımına ya da üç boyutlu bir printer’a göndererek prosesin süreç içerisini modellemesini yaparak güncellemek için tasarlanmıştır. Örneğin Avusturyalı bir inşaat firması projesinde, yöneticiler saha koşullarını çekmek ve yakından anlık olarak izleyebilmek için küçük ve sekiz pervaneli drone’lara güveniyor.

Bu drone’ların güzergahları, GPS yani küresel konum sistemi ile programlanmaktadır. Buldukları datalar, inşaatçıların
prosesin ilerlemesi ve orijinal plana uyumu izlemelerine olanak tanıyan projenin 3 boyutlu bir modelini oluşturmak için
kullanılır. Yazılımcılar şu anda teknolojiyi geliştirmek için yeni güncellemeler üzerinde çalışıyorlar. Bu nedenle drone
modelleri projedeki olası sorun alanlarını belirtmek için belli alanları kırmızı renkte işaretleyip mühendislere doğru ve
yanlış yerler hakkında data akışı sağlayarak, inşaat projesinin gelişimine birinci kaynaktan katkı sağlayacaklar. Mühendisler ise, iletişimden kopuk ve düzensiz bilgiler yerine; bu doğrultuda teknolojik, tamamen doğru dataları kullanarak en hızlı şekilde ve en güvenilir biçimde prosesi noktalayabilecek imkanı bulacaktır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Drone’ları İşinize Nasıl Uyarlayabilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın.
“Drone’ların Geleceği Ne Olacak Raporu” okumak için buraya tıklayın
“Drone Dünyası İçinde En Popüler 7 Drone!” okumak için buraya tıklayın.
“Koronavirüs Sürecinde Sağlık Sektöründe Dronelar Kullanılıyor!” okumak için buraya tıklayın.
“Drone ile Kargo Teslimatları Başladı!” okumak için buraya tıklayın.

Dronelar inşaatta kullanılabilir mi? yazımızı paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı