Sanal Makinenizi Hızlandırmak İçin 10 İpucu!

Sanal makine bilgisayar içinde yarattığı sanal ortam sayesinde neler yapabiliyor? Sanal makinenizi hızlandırmak için neler yapabilirsiniz? Haberimizde...

Sanal makine ile bilgisayar arasındaki farklar oldukça keskin. Sanal makine nedir ve sanal makinenizi hızlandırmak için neler yapabilirsiniz? Pratik ipuçları, haberimizde…

Sanal makine nedir?

Sanal makine programları adeta gerçek bir bilgisayar sistemindeki gibi çalıştıran bir bilgisayar dosyasıdır. Sanal makine, başka bir deyişle bilgisayar içinde yarattığı sanal ortam sayesinde başka bir bilgisayar oluşturuyor.

Birden fazla sanal makine aynı anda tek bilgisayarda çalışabilir. Ayrıca, aynı anda birden fazla işletim sistemi kullandığından sanal makineler bazen yavaş çalışabiliyor. Sanal makinenizi hızlandırmak için elbette ki bazı pratik yöntemler mevcut. İşte bunlardan bazıları:

Sanal makinenizi hızlandırmak için 10 pratik ipucu:

1- Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Bazen bu basit işlemi uygulamanız işe yarayabiliyor. Bu yüzden bilgisayarınızı yeniden başlatmak ilk aşamada faydalı olacaktır.

2- Yazılım araçlarını güncelleme

Sanal makinenizi kurduktan sonra izlemeniz gereken ilk adım sürücü paketini yüklemek olmalıdır. Eğer zaten yüklediyseniz, bu yazılımları güncel tutmak son derece önemli. Böylece hatalar giderilmiş, bilgisayarınızın belleği ve işleme gücü iyileşecektir.

3- Bilgisayarınızın RAM’ını ayarlayın

Eğer fiziksel bilgisayarınıza ayırdığınız bellek az ise bilgisayarınız her zaman yaptığı görevleri gerçekleştirmede zorlanacaktır. Aynı şekilde sanal bilgisayarınıza ayırdığınız RAM az ise o da basit işlemleri gerçekleştirirken zorlanacaktır. Sanal bilgisayarınız için RAM’ı istediğiniz gibi arttırabilirsiniz fakat önerilen belleğinizin 1/3’ünü kullanmanız.

4- İşlemciyi ayarlayın

CPU sanal makinenizi çalıştırmak için gereken tüm işleri yapıyor. Doğal olarak daha fazla CPU kullanmak sanal makinenizi hızlandıracaktır. Eğer işlemciniz çok çekirdekliyse sanal makinenize 2 ve fazlası çekirdek vermek onu daha hızlı çalıştıracaktır.

sanal makine moblobi

5- Sanal makinenizin dizinlerini antivirüs programınızda hariç tutun

Virüsten koruma programınız belirli aralıklarla sanal makine dosyalarınızı taradığı için zaman zaman performans düşüşü yaşanabiliyor. Sanal makinenizi Windows Defender Center Koruma taramalarının dışında bırakmak işleri hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Sanal makinenizi Dışlamalar’a ekleyerek bunu yapabilirsiniz.

6- Intel VT-x veya AMD-V’yi etkinleştirmeyi unutmayın

Özel işlemci uzantıları olan bu iki uygulama sanallaştırmayı geliştirmede işe yarıyor. Güncel Intel ve AMD işlemcilerinde genellikle bu özellikler bulunuyor. Ancak bu özellikler her bilgisayarda otomatik olarak etkinleşmemiştir. Etkinleştirmeyi gerçekleştirmek için BIOS kısmına girmeniz gerekiyor.

7- Video ayarlarını kontrol edin

Video ayarlarında düzenlemeler yaparak sanal makinenizin hızını artırmanız mümkün. Sanal makinelerde daha iyi video oynatma için Virtual Box’daki 2D video hızlandırma özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Aynı menüde göreceğiniz 3D hızlandırma seçeneği ile de 3D uygulamalarını daha uygun hızlarda kullanabileceksiniz. Şunu da belirtelim ki sanal makineniz video belleğine çok fazla muhtaç değilse grafik kartını yükseltmenin sanal makinenizi hızlandırmada çok etkili olmayacaktır.

8- Sanal makinenizi kapatmak yerine askıya alın

Sanal makine ile işiniz bittiğinde kapatmak yerine güncel durumunu kaydetmek isteyebilirsiniz. Bir sonraki seferde başlaması için çift tıklamanız yeterli olur. Sistem yeniden başlamak yerine kaldığınız yerden devam edecektir. Bu bilgisayarınızın uyku özelliğini kullanmanıza benzer. Sanal makinenizin belleği sabit diskinize kaydedilir ve bir sonraki açışınızda bu dosya yüklenir.

9- Sanal makinenizin performansını arttırın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sanal bilgisayar da tıpkı fiziksel bilgisayarlar gibidir. Bu yüzden fiziksel bilgisayarınızın performansını arttırmada uyguladığınız işlemleri sanal makineniz için de uygulayabilirsiniz. Örneğin, arka planda çalışan programları ve uygulamaları azaltmak sanal makinenin kullandığı bellek miktarını azaltacak ve böylece performansı artacaktır.

10- Başka bir program deneyin

Hangi programın daha hızlı olduğu kişiden kişiye değişebiliyor. Bazıları Virtual Box’ı hızlı bulabilirken diğerleri de VMware’yi daha hızlı buluyor. Bu konuda kesin bir yargı olmadığından performansa bağlı olarak size uygun olan programı kullanabilirsiniz.

Peki siz sanal makine kullanıyor musunuz? Siz makinenizi hızlandırmak için hangi yöntemlere başvuruyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bilgisayarınızdan Gelen Tuhaf Sesler Ne Anlama Geliyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dizüstü Bilgisayar Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bilgisayarınızda Virüs Olduğunu Gösteren 8 İşaret!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Serhat Dadak

Serhat Dadak

Merhaba ben Serhat. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İşletme okuyorum. Dijital pazarlamaya ilgim var ve bu konuda kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bunun dışında eski müziklere ve filmlere büyük bir ilgim var. Ayrıca psikoloji ve 2. Dünya Savaşı hakkında okumalar yapmayı seviyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı