VR Gözlük Nasıl Kullanılır?

Geleceğin en umut verici teknolojilerinden olan sanal gerçeklik deneyimini yaşatmayı sağlayan VR gözlük nedir, nasıl kullanılır? İpuçları, haberimizde...

Sanal gerçeklik son dönemin en heyecan verici teknolojilerinden biri. Bu deneyimi yaşamak için gerekli cihazlardan biri de sanal gerçeklik gözlüğü yani VR gözlük. Peki VR gözlük nedir? Nasıl kullanılır? Haberimizde…

VR gözlük nedir ve nasıl kullanılır?

Teknoloji gittikçe ilerliyor. Gelişen teknoloji ile yeni ürünler ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de sanal gerçeklik gözlüğü. Bilinen diğer adı ile VR gözlük, aslında teknoloji tutkunlarının aşina olduğu hatta bildiği bir ürün. Bu sanal gözlüğü takıp izlemek istediğiniz videoyu size gerçeğe yakın bir deneyim yaşama imkanı veriyor. Örneğin çok sevdiğiniz bir yeri sanki ordaymışcasına gezme imkanı sunuyor. O yere veya alana gitmeniz gerekmeden, sanal gözlük ile 360° gezme imkanı sunuyor.

Teknoloji devlerinden birçok marka VR gözlük sunuyor. Ancak birçok kişi bu gözlüğü nasıl kullanacağı konusunda tam olarak bilgi sahibi değil. Hemen belirtelim: VR gözlüğü; eğitim, sağlık, mimarlık, kültür, turizm, eğlence gibi birçok alanda kullanmak mümkün. Özellikle de eğlence sektöründe sıkça kullanılıyor. En çok karşılaşılan alanlar ise oyun ve film alanları.

VR gözlük, akıllı telefonlarda da kullanılır. iOS ve Android işletim sistemine sahip telefonunuzdan bu sanal gözlük aracılığı ile video izleyebiliyorsunuz.

VR gözlük Android ve iOS’da nasıl kullanılır?

Telefonunuzdan sanal gerçeklik deneyimi yaşamak mümkün. Sanal gerçeklik gözlükleri aracılığı ile özellikle Youtube gibi bilinen kanallardan farklı özelliklerde ve alanlardaki sanal gerçeklik videolarını izleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:

1- Android telefonlarda sanal gerçeklik gözlüğü nasıl kullanılır?

Android telefonlarda kullanımı oldukça basit. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip etmeni gerekiyor:

  • Gezmek istediğiniz videoyu Youtube’de aratın.
  • Karşınıza arama sonuçları çıkıyor olacak. Açılan ekranın sağ üst köşesinde bulunan en sonda yer alan filtreleme butonuna tıklayın.
  • Butona tıkladıktan sonra en aşağıda özellikler kısmından 360° seçeceğini seçin.
  • Bunları yaptıktan sonra videoyu açın. Ekranın sağ alt kısmında sanal gözlük sembolü bulunuyor. Bu sembole tıklamanız yeterli olacaktır.

2- iPhone telefonlarda sanal gerçeklik gözlüğü nasıl kullanılır?

iPhone telefonlar için in360tube uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı sorunsuz bir şekilde izlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • in360tube uygulamasına girin.
  • İzlemek istediğiniz videonun ismini aratıp izleyebilirsiniz. Ancak not olarak paylaşalım: Eski bir uygulama olduğu için yavaş çalışabilir.

Sanal gerçeklik videolarının ilk denemenizde baş dönmesi olabilir. Sebebi; ilk kullandığınız için hızlı bir şekilde sağ, sol, aşağı ve yukarıya bakmanızdır. Ancak genellikle bu his kısa sürer ve daha sonra normal bir şekilde etrafı izleyebilirsiniz.

Bu arada not olarak paylaşalım: Yukarıda saydığımız seçenekler dışında Google Play ve AppStore’dan VR kelimesini yazıp karşınıza çıkan uygulamalardan birini indirip kullanabilirsiniz.

Peki siz sanal gerçeklik gözlüğünü kullandınız mı? Bildiğiniz başka yöntem ve uygulamalar var mı? Yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Korku Terapilerinde SanalGerçeklik Kullanılacak! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İzleyebileceğiniz 10 İlginç Sanal Gerçeklik Filmi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi 5 Sanal Gerçeklik Gözlüğü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Rojda Çelik

Rojda Çelik

Merhaba ben Rojda Çelik. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi de içerik yazarlığı yapıyorum. Sizleri köşemi takibe bekliyorum!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı