Artırılmış Gerçeklik Tatilleri Nasıl Değiştirecek?

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, tatillerimizi de değiştirmeye hazırlanıyor. Karşılaşacağımız 4 ilginç yenilik, haberimizde...

Artırılmış Gerçeklik, orijinal adıyla ‘Augmented Reality’ yani AR; günümüzün en ilgi çekici teknolojilerinden bir tanesi. Birçok sektörde üretim süreçlerinde ve pazarlamada kullanılan ve tüketicilere farklı bir deneyim sunan bu teknoloji; turizm sektöründe de büyük yeniliklere yol açtı. Artırılmış Gerçeklik tatillerimizi nasıl etkileyecek? İlginç detaylar, haberimizde…

Artırılmış gerçeklik nedir?

Artırılmış gerçeklik, akıllı telefon, tablet, akıllı gözlük ve kulaklıklarla kullanılarak sanal ortamdaki görüntü ve seslerin zenginleştirilmesini sağlayan bir teknoloji. Kişinin fiziksel dünyayı algılayışını değiştirip dijital ortamdaki dünyanın canlı bir görüntüsünü sunuyor.

Artırılmış gerçeklik tatillerimizi nasıl etkileyecek?

1- Seyahat etmeden gezebilme

Artırılmış gerçeklik; kentler, müzeler ve sergiler gibi birçok turizm destinasyonunda kullanılmaya başlandı. ‘AR City’ uygulamasıyla yüzlerce şehri sanal ortamda gezebilir, deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz. Ülkemizde de ‘Mardin Ar’ isimli, Mardin ilinin tarihi ve turistik yapılarını ziyaret edebileceğiniz bir uygulama mevcut. Dünyada ise özellikle ünlü müzelerin birçoğu bu teknoloji yardımıyla gezilebiliyor.

Müze ve sergilerde tarihi eserler hakkında bilgi almak, eserleri daha detaylı inceleyebilmek, rehberli ve navigasyonlu sanal turlara katılmak da mümkün. Dünyada olduğu gibi ülkemizde  Sakıp Sabancı Müzesi, Topkapı Sarayı, Anadolu Medeniyetler Müzesi gibi müzelerin birçoğunda artırılmış gerçekliğin kullanıldığı bazı müzeler.

artirilmis gerceklik tatil moblobi

2- Oteli gitmeden gezerek, rezervasyon yapma

Bu yeni teknolojiyi, konaklama konusunda da çeşitli işletmeler kullanmaya başladı. ‘Rixos Sungate Otel’, ‘Premier Inn’ gibi uygulamalarla otelleri ve odalarını gezebiliyor, yüz tanıma teknolojisiyle check-in yapabiliyor, yemek menülerine dahi ulaşabiliyorsunuz.

3- Yurtdışı dil sorunu

Yabancı ülkelerde yaşadığımız dil sorunlarında da AR teknolojisi oldukça fazla kullanılmakta. Tabelaların, menülerin, ürünlerin içerik bilgilerinin ve çeşitli metinlerin tercüme edilmesinde oldukça kolaylık sağlıyor.

4- Ulaşım imkanlarında kolaylık

Bir diğer kullanım alanı ise ulaşım. Turistlerin navigasyon olarak kullanabildiği, yayaları ve araçları sanal oklarla yönlendiren uygulamalar mevcut. Bunun yanında özellikle havayollarında kullanabileceğiniz valizinizin ebatlarını ölçen uygulamalarla bagajınızın kabine sığacağından emin olabilirsiniz.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi hayatımızın birçok alanında var olmaya başladı. Kullanıcılara yeni bir deneyim ve kolaylık sağlayan bu teknoloji ile ilerleyen günlerde daha fazla karşılaşacağız gibi görünüyor.

Peki siz artırılmış gerçeklik teknolojisi içeren herhangi bir uygulama veya hizmetten yararlandınız mı? Başka hangi alanlarda karşılaştınız? Deneyimlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • ArtırılmışGerçeklik ile Karşılaşabileceğiniz 6 Yer!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dünyanın İlk ArtırılmışGerçeklik Tişörtü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi 5 ArtırılmışGerçeklik Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İrem Mullaoğlu

İrem Mullaoğlu

Merhaba, ben İrem. Başkent Üniversitesi İletişim Tasarımı bölümünde öğrenciyim. Edebiyat ve dijital medya ile ilgileniyorum. Öğrenmeyi seven, araştırmacı yönümle Moblobi’de içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı