Dünyaca Ünlü CEO’lardan 25 Kitap Önerisi!

Dünyaca ünlü CEO’lar, kişisel gelişimlerinde ilham aldıkları kitapları öneriyorlar. Jeff Bezos, Bill Gates gibi liderlerin önerdiği 25 kitap, haberimizde...

Başarıları ile adlarından söz ettiren liderler sık sık kitap okuduklarını dile getiriyor. Kendi kişisel gelişim yolculuklarında ilham aldıkları kitapları da okumamız için öneriyorlar. Jeff Bezos, Bill Gates gibi başarılı liderlerin önerdiği kitapları sizin için derledik. Dünyaca ünlü CEO’lardan 25 kitap önerisi, haberimizde…

Dünyaca ünlü CEO’ları kitap önerileri:

1- Jeff Bezos’un Önerisi: “The Remains of the Day”

İngiliz malikanelerinin görkemini kaybettiği zamanlarda yaşayan bir uşağın hayatını konu eden “The Remains of the Day” kitabı Amazon kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un önerdiği kitapların başında geliyor. Kitabın Japon asıllı yazar Kazuo Ishiguro tarafından yazıldığını hemen belirtelim. Bezos kitabın pişmanlıkla başa çıkma üzerine büyük katkı sağladığını söylüyor.

2- James Gorman’ın Önerisi: “The Boys in the Boat”

Morgan Stanley’in başkan ve CEO”su James Gorman ise Daniel James Brown’un yazdığı “The Boys in the Boat” kitabını öneriyor. Bu kitapla başarıya ulaşmış azimli amatörlerin hikayesinden ilham alınabileceğini düşünüyor.

3- Mark Zuckerberg’în Önerisi: “The End of Power”

Sosyal medyanın dönüm noktası olarak nitelendirilen Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg iki haftada bir kitap bitirme hedefine “The End of Power” kitabı ile başlamış. Ve devamında da bu alışkanlığını sürdürmüş. Moises Naim imzalı kitap, liderliğin son 100 yıl içinde nasıl geliştiğini ele alan önemli bir eser.

4- Steve Jobs’ın Önerisi: “The Innovator’s Dilemma”

Harvard profesörü ve iş insanı Clayton Christensen yıkıcı teknolojiler kavramını ele aldığı “The Innovator’s Dilemma” adlı kitabında yeni teknolojilerin büyük firmaları nasıl başarısızlığa uğrattığını anlatıyor. Üstelik bu kavram ilk kez kendisi tarafından kullanılmış ve ilerleyen dönemlerde birçok makaleye konu olmuş. Steve Jobs bu kitabın kendisini çok etkilediğini ifade ederek okunacak kitaplar listesine eklemiş.

5- Tim Cook’un Önerisi: “Competing Against Time”

Steve Jobs’tan sonra Apple CEO’su olan Tim Cook tüm Apple çalışanlarına “Competing Against Time”  kitabını önermiş. Ekonomist George Stalk’ın en çok okunan kitaplarından biri olan eserde sektörel anlamda verimliliğin arttırılması için zamana bağlı rekabet stratejisinin nasıl uygulanması gerektiği anlatılıyor.

6- Larry Ellison’ın Önerisi: “Napoleon”

Oracle’ın kurucusu Larry Ellison, Fransız İmparator Napolyon Bonopart’ın biyografisinden etkilendiğini söylüyor. Bildiğiniz üzere Napolyon’un hayatını ele alan birçok kitap var. Bu kitabı diğerlerinden ayıran özelliği Napolyon’un politik hayatının dışında karakteristik özelliklerine sempatik bir bakış açısı ile yaklaşılmış olması. Kitabın yazarı Vincent Cronin, klasik biyografik stilin dışına çıkarak Napolyon’un bilinmeyen yönlerine ve insan ilişkilerine odaklanmış.

7- Marissa Mayer’ın Önerisi: “The Charisma Myth”

Karizma Miti, Yahoo CEO’su Marissa Mayer’in önerdiği kitaplardan biri. Kitapta bir insanın doğuştan karizmaya sahip olabileceği gibi karizmatik davranışların sonradan da öğrenilebilir bir olgu olduğu anlatılıyor.  Kitabın yazarı ise Olivia Fox Cabane.

8- Tony Hsieh’in Önerisi: “Search Inside Yourself”

Zappos CEO’su Tony Hsieh‘in önerdiği kitaplardan biri modern dünyanın duygusal zeka uygulamalarını anlatan “Search Inside Yourself” isimli kitap. Bu kitapta vicdan gelişimi, iç huzur gibi kavramlar işleniyor. Kitap “insan olma sanatı” üzerine yazılmış diyebiliriz. Kitabın en önemli özelliği ise Google çalışanları tarafından yazılmış olması.

9- Warren Buffett’ın Önerisi: “The Intelligent Investor”

Dünyanın en büyük yatırımcılarından Warren Buffett zamanının büyük bir kısmını kitap okuyarak geçirdiğini söylüyor. Yatırım felsefesini tüm ayrıntıları ile ele alan “The Intelligent Investor” kitabının kendi yatırım stratejisini de etkilediğinin altını çiziyor. Kitabın yazarı ise Benjamin Graham.

10- Warren Buffett’ın Önerisi: “Business Adventures”

Yatırımcı olmasının yanı sıra Berkshire Hathaway CEO’su olan Warren Buffett, Bill Gates ile tanıştığında Gates ondan bir kitap önerisi istemiş. Buffett ise “Business Adventures” kitabını önermiş. Bill Gates bu kitap hakkında okuduğu en iyi işletme kitabı olduğunu söylemiş. Kitabın yazarı John Brooks.

11- Jeff Weiner’ın Önerisi: “The Art of Happiness”

Linkedin CEO’su Jeff Weiner mutluluğun gerçek anlamını Dalai Lama’nın yazdığı “The Art of Happiness” kitabında bulduğunu söylüyor.

12- Stephen Schwarzman’ın Önerisi: “The Prince”

Blackstone Group kurucularından Stephen Schwarzman, Nicolo Machiavelli imzalı “The Prince” adlı kitabı, zamansız bir kitap olarak yorumluyor. Kitap politika hakkında yazılmış bilimsel incelemelerin başında geliyor.

13- Marc Benioff’un Önerisi: “The Art of War”

Salesforce CEO’su Marc Benioff, fiziksel savaşa girmeden zihinsel stratejiler ile rekabet üstünlüğü sağlanmanın mümkün olduğunu anlatan “The Art of War” kitabını öneriyor. Kitap Çin tarihinin en önemli askeri eserlerinden biri. Fakat kitap günümüzde kurumsal şirketlerin rekabet stratejilerini belirlemesine ışık tutan bir rehber niteliği taşıyor. Kitabın yazarı ise Sun Tzu.

14- John Chambers’in Önerisi: “Lean In”

Öncelikle kitabın Facebook COO’su Sheryl Sandberg’e ait olduğunu hemen belirtelim. Cisco’nun eski Yönetim Kurulu Başkanı John Chambers tüm çalışanlarına okumaları için “Lean In” adlı bu kitabı öneriyor. Sandberg kitabında kadınların profesyonel iş dünyasında üstlendikleri rollerin önemine dikkat çekiyor.

15- Sheryl Sandberg’in Önerisi: “A Short Guide to a Happy Life”

Sheryl Sandberg kendi kitabına ek olarak kadınların kendini keşfetmesinin ve tanımasının önemine dikkat çeken “A Short Guide to a Happy Life” kitabını öneriyor. Kitabın yazarı Anna Quindlen.

16- Jeff Bezos’un Önerisi: “The Effective Executive”

Jeff Bezos zaman yönetimi, liderlik ve karar alma becerileri gibi konulara dikkat çeken Peter F. Drucker’ın yazdığı “The Effective Executive” kitabını okumalarını tüm yöneticilere öneriyor.

17- Michael Bloomberg’in Önerisi: “How Will You Measure Your Life”

Eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg iş hayatının ve sosyal hayatın ortak bir felsefede birleşmesini vurgulayan “How Will You Measure Your Life” isimli kitabı tavsiye ediyor. Kitabın birden fazla yazarı var: Clayton Christensen, James Allworth, Karen Dillon.

18- Muhtar Kent’in Önerisi: “The Ascent of Money”

“Paranın Yükselişi” adlı kitap başarılı iş insanı Muhtar Kent’in önerileri arasında. Kitap Harvard profesörü Niall Ferguson tarafından kaleme alındı. Aynı zamanda kitapta dünyanın finansal tarihi tüm detayları ile inceleniyor.

19- Meg Whitman’ın Önerisi: “Playing to Win: How Strategy Really Works”

HP CEO’su Meg Whitman, tüm HP çalışanlarına “Playing to Win: How Strategy Really Works” adlı bu kitabı okumaları için öneride bulunmuş. Kitapta kurumsal stratejilere uyum sağlamanın önemi anlatılıyor.  Kitabın yazarı A.G. Lafley.

20- Marillyn Hewson’ın Önerisi: “The Tipping Point”

Dünyanın önde gelen silah üreticilerinden Lockheed Martin CEO’su Marillyn Hewson, Malcolm Gladwell imzalı “The Tipping Point” adlı kitaptan ilham aldığını söylüyor.

21- Larry Page’in Önerisi: “My Inventions: The Autobiography of Nikola Tesla”

Google’dan Larry Page, Nikola Tesla gibi birçok bilim insanının hayatını okumaktan büyük keyif aldığını söylüyor.

22- Jack Dorsey’in Önerisi: “The Checklist Manifesto: How to Get Things Right”

Twitter ve Square’in kurucusu Jack Dorsey “The Checklist Manifesto: How to Get Things Right”  adlı bu kitabı yeni işe alınan çalışanlarına hediye ettiğini söylüyor. Kitabın yazarı Atul Gawande.

23- Bill Gates’in Önerisi: “The Catcher in the Rye”

Bill Gates kariyer ve kişisel gelişim kitaplarının yanı sıra “The Catcher in the Rye” adlı bu sürükleyici gençlik romanını da öneriyor. Yazarı ise J. D. Salinger.

24- Jamie Dimon’ın Önerisi: “The World Is Flat”

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon uzun bir kitap önerisi listesi hazırlamış ve listenin başında Thomas L. Friedman’ın yazdığı “The World Is Flat” adlı bu kitaba yer vermiş. Kitapta 21. yüzyıl tarihi tüm detaylarına değinilmiş. Ayrıca küresel anlamda yaşanan radikal değişimler inceleniyor.

25- Rex Tillerson’ın Önerisi: “Atlas Shrugged”

ExxonMobil CEO’su Rex Tillerson, “Atlas Shrugged” adlı bu kitabın çağın en etkileyici eserlerinden biri olduğunu düşünüyor. Kitapta ağır yasalar ve katı yönetmelikler altında yaşayan özel işletmeleri konu alan bir distopya tasvir ediliyor. Yazarı ise Ayn Rand.

Peki siz hangi kitapları tavsiye edersiniz? Dünyaca ünlü CEO’ların önerdiği bu kitaplardan hangilerini okudunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bill Gates’in Herkesin Okumasını Önerdiği 10 İlginç Kitap!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sesli Kitap Dinleyebileceğiniz 10 Popüler Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Okumaktan Sıkılmayacağınız Teknoloji Kitapları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı