Son 10 Yılda Teknolojinin Evrimi ile Gelen 11 Yenilik!

Teknolojinin evrimi ile birlikte son yıllarda hayatımıza girerek yaşamlarımızda devrim yaratan 11 ilginç teknoloji, haberimizde...

En son teknolojik gelişmeler ile birlikte hayatımıza birçok yeni teknolojik ürün de girdi. Son yıllara damgasını vuran bu ürünlerin her biri, teknolojinin evrimi ile ilgili süreci gözler önüne serdi. Peki son 10 yılda yaşanan yeni teknolojik gelişmeler neler? Teknolojinin evrimiyle ortaya hangi unutulmaz teknolojiler çıktı? İlginç detaylar, haberimizde…

Teknolojinin evrimi ve ortaya çıkan 11 teknolojik yenilik:

2010 ve 2020 arasında teknolojinin evrimi ile son teknoloji ürünler ortaya çıktı. Bu ürünler birçok alışkanlığımızı ve hatta yaşam tarzımızı etkiledi, değiştirdi. Son 10 yıla damgasını vuran yeni teknolojik ürünler şunlar:

1- 2010 yılında ortaya çıkan: Apple iPad

İPad, 3 Nisan 2010 yılında, Apple tarafından satışa çıktı. Tablet olarak hayatımıza giren iPad’ler diğer markalara göre daha çok ses getirdi. Bilgisayarların satışı düştü. iPad tabletlerin satışı patladı. Elde kolaylıkla her yere götürülebilir olmaları sayesinde ilgileri üstüne topladı.

2- 2011 yılında ortaya çıkan: Curiosity keşif aracı

Curiosity keşif aracı, 26 Kasım 2011’de Mars’a fırlatıldı. Bu aracın amacı, Mars’ta yaşam belirtisinin olup olmadığını ve Mars’ın iklim şartlarını araştırmaktı. Bu olay 2011 yılında en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

3- 2012 yılında ortaya çıkan: Google Drive

Google Drive, 24 Nisan 2012 yılında ortaya çıktı. Google tarafından oluşturulan bir dosya depolama sistemi.15 GB kadar ücretsiz depolama imkanı sunuyor. Dosya barındırma, arşivleme gibi imkanlar sağlıyor.

4- 2013 yılında ortaya çıkan: Hoverboard

Teknolojik yenilikler arasında yer alan Hoverboard, 2013 yılında Amerikalı girişimciler tarafından ortaya çıktı. Elektrikli kaykay olan bu teknoloji ürünü, ilk çıktığı zaman satın almak için insanlar sıraya girdi. Elbette ki, gençler ve çocukların dikkatini daha çok çekti. Ulaşım olarak kullanılan bu ürün, günümüzde de etkisini devam ettiriyor.

teknolojinin evrimi moblobi

5- 2014 yolunda ortaya çıkan: Artırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, etrafımızda gördüğümüz her şeyi sanal dünyayla birleştiriyor. Çevremizde olan fiziksel unsurların grafik, ses gibi detaylarla birleştiren bir teknolojik yenilik olduğu söylenebilir. Bunu kullanmak için akıllı telefon, bilgisayar ya da tabletinizin olması gerekiyor.

6- 2015 yılında ortaya çıkan: Uzaya gönderilen roketler

Elon Musk Falcon 9 roketinin ilk aşamasını uzaya gönderdi. Aralık 2015 yılında gerçekleşen bu olay, çok ses getirdi. Basın, medya ve diğer kuruluşlarda da çok konuşuldu.

7- 2016 yılında ortaya çıkan: VR sanal gözlük

VR sanal gözlük, sanal gerçeklik gözlüğü olarak biliniyor. Gerçek ile sanalı birleştirerek bir gözlük olduğunu söyleyebiliriz. Oturduğunuz yerden gözlüğü takarak akıllı telefonunuzla gezmek istediğiniz yeri seçip sanal alemde o yeri gezebilmenizi mümkün kılıyor.

8- 2017 yılında ortaya çıkan: Gatebox

Gatebox bir kişisel asistan. Gelen mesajları almanızda size yardım eden bu teknoloji ürünü, Tokyo merkezli bir firma üretmiştir. Aynı zamanda da dünyanın ilk holografik iletişim robotudur.

9- 2018 yılında ortaya çıkan: Akıllı şehir

Akıllı şehir projesi çevremizde olan fiziksel unsurları dijitale dönüştürüyor. Akıllı şehir, akıllı belediyecilik gibi bütün unsurları birleştirip; yeni bir yaşam tarzı ortaya çıkarıyor.

10- 2019 yılında ortaya çıkan: Katlanabilir ekranlar

Katlanabilir telefonlar Samsung firması tarafından piyasaya sürülmüştür.

11- 2020 yılında: SpaceX roketi

30 Mayıs 2020’de SpaceX şirketine bağlı roketi uzaya gönderdi. Dünya gündeminde çok konuşuldu.

Peki son 10 yılda sizin dikkatinizi çeken başka hangi teknolojik gelişmeler yaşandı? Hangi yeni teknolojiler hayatımıza girdi? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Teknolojik Tekillik Bildiğiniz Herşeyi Nasıl Değiştirecek? haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “2050 Yılında Karşılaşacağımız Teknolojik Gelişmeler! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “NASA’nın Üzerinde Çalıştığı 10 Çılgın Uzay Teknolojisi! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Rojda Çelik

Rojda Çelik

Merhaba ben Rojda Çelik. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi de içerik yazarlığı yapıyorum. Sizleri köşemi takibe bekliyorum!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı