En İyi 5 Sanal Gerçeklik Gözlüğü! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

En İyi 5 Sanal Gerçeklik Gözlüğü!

Sanal gerçeklik yani VR gözlükleri ne işe yarıyor? En iyi 5 sanal gerçeklik gözlüğü ve ilginç özellikleri, haberimizde...


Bizleri gerçek yaşantımızdan alıp sanal dünyaya aktaran çağımızın popüler teknolojilerinden biri de sanal gerçeklik. Bu teknolojiye ilgi arttıkça, giyilebilir cihazlardan olan sanal gerçeklik gözlüklerine olan ilgi de artıyor. Peki en iyi sanal gerçeklik gözlükleri hangileri? En popüler 5 VR gözlüğü, haberimizde…

En popüler sanal gerçeklik gözlükleri:

Virtual Reality (VR) adıyla ortaya çıkan bu teknoloji sanal gerçeklik olarak dilimize çevriliyor. Sanal gerçeklik ekipmanları arasında en çok kullanılan ise gözlükler. Sanal gerçeklik gözlükleri sadece eğlenme amaçlı değil turizm, mimarlık, tıp ve eğitim alanlarında da kullanılıyor. Birçok marka tarafından geliştirilen VR gözlükler mevcut. Sanalgerçeklik deneyimini yaşayabileceğiniz alternatif 5 gözlük ise şöyle:

1- Oculus Rift

Sanal gerçeklik sektörünün popülerlik kazanmasında öncü olan isimler arasında Oculus var. Oculus vr gözlüğünün 1080×1200 çözünürlüğü bulunuyor. Üzerindeki kulaklık kullanıcılara 3D ses deneyimi sunuyor. DVI ve USB bağlantıları sayesinde baş hareketlerimiz algılanıyor; böylece üç boyutlu dünyada dolaşabilmeniz de sağlanıyor. Ayrıca cihazın son sürümü 360 derecelik bir görüş açısı da sağlıyor.

2- HTC VIVE Focus

Tayvanlı menşeili akıllı telefon üreticisi olarak tanıdığımız HTC firması VIVE Focus isimli gözlük geliştirdi. Teknik özellik olarak ekran çözünürlüğü 2880×1600 3K Amoled ekrana sahip. Görüş açısı olarak ise 110 derece. Takip ve sensör teknolojisi olarak 6DOF,9 eksenli sensörler ve yakınlık sensörü bulunuyor. Wifi, bluetooth, Usb type-C bu sanalgerçeklik gözlüğünde bağlantıyı sağlıyor.

3- PlayStation VR

Sony şirketi tarafından geliştirilen cihaz 5,7 inç oled ekrana sahip.1920×1080 çözünürlüğündeki cihazın ekran yenileme hızı ise 120-90 arasında. Görüş açısı 100 derece olan PlayStation VR, oyun konsolu PlayStation sahipleri için geliştirildi. Playstation sanal gerçek gözlüğünü kullanabilmek için gerekli olan sadece oyun konsolu değil konsolun yanında Playstation kamera ve oyun kolu gerekiyor.

4- Samsung Gear VR

Teknoloji devi Samsung şirketinin yapmış olduğu vr gözlüğü Samsung Gear VR, Oculus şirketiyle ortak geliştirildi. Cihazı kullanmak için Samsung marka cihazlara sahip olmanız gerekiyor.

5- Google Cardboard

VR dünyasında deneyim sahibi olmak isteyenler için tasarlanan Google Cardboard sadece kartondan ibaret. Google Market üzerinden indireceğimiz Cardboard isimli uygulamayı telefonumuza kurduktan sonra, karton adında ki kutunun içerisine yerleştiriyoruz ve ürün hazır hale geliyor. Ürün üzerinde herhangi bir kulaklık girişi, HDMI çıkışı, hoparlör bulunmuyor. Ürün sadece çok fazla para vermek istemeyen ancak VR deneyimini yaşamak isteyen kullanıcılar için işe yarayacak bir cihaz.

Peki siz vr cihazları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sanal gerçeklik gözlüğü deneyimlediniz mi? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • SanalGerçeklik Gözlüğü Beyni Nasıl Kandırıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube’daki En Etkileyici 10 SanalGerçeklik Videosu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Korku Terapilerinde SanalGerçeklik Kullanılacak! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı