iPad’inizin Şarj Sorununun Çözümü için 8 İpucu!

iPad kullananların sık sık karşılaştığı cihazlarının şarj olmama sorununu çözmek için uygulayabileceğiniz 8 pratik çözüm önerisi, haberimizde...

iPad kullanların birçoğunun yaşadığı ortak sorunlardan biri şarj etme sıkıntısı ve sık karşılaşılan cihazdaki şarj etmiyor uyarısı. Şarj sorunlarının kaynaklandığı sebepler ve çözüm olarak neler yapabileceğiniz ile ilgili ipuçları, haberimizde…

iPad şarj etme sorununun çözümü için 8 ipucu:

1- Şarj Kablosu ve Soketi Neden Bozulur?

Şarj kablosu ve soketinin bazen kullanıcı hatası bazense dış etkenler yüzünden bozulması muhtemeldir. Sıvı teması yüzünden oksitlenme olabilir. Yere düşürme veya herhangi bir darbe sonucu soket arıza yapabilir. Sokete giriş esnasında cihaz kısa devre yapmış olabilir. Ya da çok tozlu ortamda bulunmanız dolayısıyla soket girişi toz yumağıyla kaplı olabilir ve cihazı şarj etmenize izin vermez.

2- iPad’im Şarj Olmuyor

iPad’inizin şarj olmadığı durumlarda öncelikle kontrol etmeniz gereken iki şey var: Şarj aletiniz ve şarj soketiniz. Bu durumda ikisinden birini değiştirmeye yönelik hamle yapmalısınız. Bunlar; başka bir şarj aleti ile iPad’inizi şarj etmeyi denemek, ya da şarj soketinizin arızalı olup olmadığını tespit etmek.

Şarj soketinizin arıza tespiti sırasında bir iğne yardımıyla içine toz kaçıp kaçmadığını kontrol edin. Bazen bu toz taneleri yumak haline gelip şarj aletinizle soket arasında bir temassızlık yaratabiliyor.

3- Yazılım Hatası

iPad’inizi şarj etmek için gerekli olan her şeyi denediyseniz ancak sonuç alamadıysanız; yazılımsal bir hata olabilir. Cihaz yazılımının çökmesi size şarj etme imkanı tanımayabilir. Bunu test etmek için telefonunuza hard reset atabilirsiniz.

4- Hard Reset

iPad ile yaşadığınız diğer sorunlarda başvurduğunuz yöntemlerden biri olan hard reset yöntemine şarj etmeme sorununda da başvurulabilir. Bunun için “On/Off” butonuna ve aynı anda “Home” tuşuna basılı tutun. Telefonu ilk açtığınız anda gördüğünüz Apple logusunu tekrar görene kadar bekleyin. Böylece Reset atma işlemi gerçekleşmiş olacak.

ipad sarj sorunu moblobi

5- Kablo Değişimi

Apple firmasına ait olmayan ve aldığınız yan sanayi ürünler şarj etme konusunda size sorun yaratabilir. Bu yüzden Apple servisine gidip oradan yeni bir kablo veya şarj aleti almayı deneyebilirsiniz.

6- Cihazı Yeniden Başlatın

Cihazı yeniden başlatmak klasik bir çözümdür; ancak genellikle etkili olma konusunda başarılıdır. Cihazı tekrar başlatarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

7- Güç Kaynağını Kontrol Edin

Güç kaynağı cihazınızın şarj olması için gerekli olan önemli bir faktördür. Güç kaynağını nereden sağladığınızı kontrol edin. Cihazınıza gelen düzensiz akım bir süre sona cihazınıza zarar verecek ve sonrasında sizi şarj etmeme sorunuyla karşı karşıya bırakacak.

Bu sorunu çözmek için güç kaynağınızın temiz ve güvenilir akım gönderdiğinden emin olun. Örneğin bilgisayardan güç alıp iPad’inizi şarj ediyorsanız; bu size dengeli ve güvenli bir akım sağlamaz. Ayrıca bilgisayardan iPad’inize düşük akım geleceğinden; bu şekilde şarj etmeniz durumunda iPad’iniz tehlikeye girebilir. Şarj edecek bir priz bularak bu sorunu çözebilirsiniz.

8- Apple Servisi

Şarj etmeme sorununu gidermek için denediğiniz yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa son çare olarak Apple servisine başvurabilirsiniz. Oradaki yetkililer sizin için en iyi yöntemi belirleyeceklerdir.

Peki siz iPad şarj sorunu ile karşılaştınız mı? Bu sorunu çözmek için hangi yöntemlere başvuruyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • iPhone Verilerinizin Güvenliğini Sağlayan 6 Uygulama! ” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Apple Podcast Nedir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sesi Çıkmayan iPhone Telefonu Düzeltmek için 9 Yöntem!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı