NASA’nın Üzerinde Çalıştığı 10 Çılgın Uzay Teknolojisi!

Uzay hakkında bilgi sahibi olmak ve bilinmeye gizemlerini keşfetmek için NASA'nın üzerinde çalıştığı 10 ilginç uzay teknolojisi, haberimizde...

NASA, 1958’den beri uzay ile ilgili başarılı işlere imza attı ve atmaya da devam ediyor. Geçtiğimiz son 2 yıl uzay çalışmaları açısından çok önemli yıllar oldu. NASA haberleri gösteriyor ki, önümüzdeki yıllarda bu çalışmaların daha da artacak. Uzay hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla NASA’nın Dünya, Mars ve Ay ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğü pek çok teknoloji var. NASA’nın üzerinde çalıştığı 10 ilginç uzay teknolojisi, haberimizde…

NASA’nın 10 çılgın uzay teknolojisi

1- Süpersonik Uçak

NASA’nın 2 tane süpersonik uçak projesi var. Bu uçakların isimleri X-59 ve QueSST olacak. Uçaklar sessiz bir şekilde çalışıyor. Deneyler için kullanılacağı söyleniyor. NASA, X-57 Maxwell isimli elektrikle çalışan uçağını da yeniden tanıtacak.

2- Yörünge’deki Ev Çalışması

NASA, Yörünge’deki Ev Çalışması ile alçak yörünge ekonomisini geliştirmeyi hedefliyor. Bu projeyi astronotların daha çok uzay seyahatlerine çıkmak ve uzayda bir laboratuvar kurmak için tasarladı.

3-  Artemis-1

Keşif Misyonu-1 olan Apollo projesinin benzeri olarak biliniyor. Apollo’nun kız kardeşi lakabını alan Artemis projesinin Ay’a dönüş projesi kapsamında birçok çalışmaları var. Bu çalışmalardan birisi ‘Lunar Outpost’ yani Ay Karakolu isimli projesidir. Bu sene gerçekleştirilecek olan bu projenin 2021’e sarkacağı söyleniyor. Bu çalışma gerçekleşirse dünyanın en güçlü roketi uzay fırlatma sistemi ile atılmış olacak.

4- Keşif İçin Planlanan İnovasyon Çalışmaları

NASA, uzun zamandır Mars’a gidecek olan keşif aracına bir oksijen cihazı koyma konusunda çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların bu sene içinde biteceği söyleniyor. Deney hayata geçerse Moxie isimli oksijen cihazı Mars yüzeyinde saatte 22 gram oksijen üretecek. Bunun yanında Cubesat isimli uzay araştırmaları için üretilen nano uydular 2021 yılında yörüngede suda çalışabilen bir uyduya bağlanacak. Bu arada hemen belirtelim: Sözkonusu nano uydular küp şeklindeler ve 1 kilogram’dan daha hafif ağırlığı var.

nasa uzay teknolojisi moblobi

5- Dünya ve Ay’ın Ötesi- Mars 2020

NASA, astronotlarını keşif yapmak için Mars2020 uzay keşif aracıyla Mars’a gönderecek. Osiris-Rex isimli uzay aracı ile bir asteroitten örnekler toplamayı planlıyor. Bunun yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı’yla ortak yürüttüğü ‘Solar Orbiter’ isimli güneş gözlem uydusu projesini de gerçekleştirmek istiyor. NASA, sadece Ay için değil güneş ile ilgili çalışmalar da yapıyor.

6- Deep Atmosphere Venus

Bu projenin kısa adı DAVINCI+. NASA’nın üzerinde durduğu çalışmalardan birisi de Venüs’e uydu göndermek. Bu görevin amacı, Venüs yörüngesindeki gaz bileşenlerini detaylı şekilde incelemek. NASA, Venüs gezegeninin yüzeyinde bir okyanus olup olmadığına dair kanıtlar toplamayı amaçlıyor.

7- VERITAS Projesi

NASA’nın Venüs ile ilgili ikinci projesi VERITAS ile Venüs’ün 3 boyutlu haritasını çıkarmayı amaçlıyor.

8- Volcano Observer Görevi

Volcano Observer görevinde Jüpiter’in uydusu olan IO, gezegenlerin nasıl şekillendiği ile ilgili bilgiler toplayacak, analizler hazırlayacak ve fotoğraflar çekecek. Bu görevin çok tehlikeli olduğu söyleniyor. Çünkü IO’nun olduğu bölgede dev volkanlar var ve bu volkanlar sürekli ateş parçacıkları saçıyor.

9- TRIDENT Görevi

Trident görevinde, Neptün’ün uydusu Triton’da keşif yapmayı planlıyor. Neptün, güneş sisteminin en gizemli gezegeni olarak görülüyor ve bununla birlikte Neptün’de su olduğu söyleniyor. Bu uydu ile kanıt toplamak için hazırlanıyor.

10- ‘Plüton’dan Sıçrayalım’ Projesi

NASA’daki bazı mühendisler Pluton’na gitmek için tek yolun, gezegene zıplamak olduğuna inanıyorlar. Çünkü gezegen sisteminde Pluton diğer gezegenlerden daha yüksekte yer alıyor. NASA’nın bu fikirle ilgili bir uzay teknolojisi üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Peki siz NASA’nın uzay teknolojileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce NASA’nın en ilginç uzay teknolojisi hangisi? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzay Yolculuğu Yapan 10 Hayvan ve İlginç Hikayeleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “NASA’nın Milyon Dolarlık Uzay Tuvaleti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uzay Yolculuğu Hakkındaki 10 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emre Ünaldı

Emre Ünaldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. E-ticaret, sosyal medya ile yakından ilgileniyorum. Sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı