Teknolojik Tekillik Bildiğiniz Herşeyi Nasıl Değiştirecek?

Yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte teknolojik tekillik kavramı hayatImızdaki herşeyi değiştirmeye hazırlanıyor. İlginç detaylar, haberimizde...

Tarih boyunca ve günümüzde bilim insanları, yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte teknolojik tekillik kavramının hayatımıza gireceğini söylüyorlar. Bu kavramın tüm dünyada olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurarak; yapay zeka hakkında bildiğimiz her şeyi değiştirebileceği iddia ediliyor. İlginç detaylar; haberimizde…

Yapay zeka hayatımıza nasıl sızdı?

Yapay zeka, bilgisayar aracılığıyla toplanılan verileri, insanların algılama biçimini ve tepkilerini taklit ederek daha geliştirilmiş bir biçimde anlamlandırmaya çalışan sistemler olarak kabul ediliyor. Ancak yapay zekayı etkin kılan sadece robotlar değil; verileri toplamak için insan gücü de gerekiyor. Örneğin; sorunların daha etkin çözülebilmesi için geliştirilen sohbet robotlarında, gezinilen internet site türünü analiz ederek önerilerde bulunan öneri motorlarında yapay zekadan yararlanılıyor. Kısacası günümüzde yapay zeka sistemleri ve makineleri gündelik birçok sorunu çözme de etkin bir rol oynuyor. Teknoloji geliştikçe yapay zeka teknolojisinin daha da gelişeceği öngörülüyor.

Yapay zeka teknolojisi geliştikçe bizi neler bekliyor?

Yapay zeka, insanda var olan becerileri taklit eden ve otomatikleştiren bazı sistemlerden oluşuyor olsa da; yine de insan gibi duyguları ve bazı sosyal ihtiyaçları olabilen bir sistem değil. Ancak önümüzdeki yıllarda yapay zeka sistemlerinin, teknolojik tekillik denilen bilişsel bir zekaya sahip makinelere evrileceği iddia ediliyor.

teknolojik tekillik yapay zeka moblobi

Teknolojik tekillik nedir?

Teknolojik tekillik, yapay zeka kullanılarak insan zekasının üzerinde bilişsel bir teknoloji ile oluşturulmuş makineleri tanımlıyor. Ancak bu kavramının, insan ve teknoloji arasındaki ilişkinin gelişmesiyle doğabilecek bir kavram ve iddia olduğunu da belirtelim. Önümüzdeki yıllarda karşılaşırsak, örneğin; bir makine insani duygulardan ve ihtiyaçlarından yoksun olduğundan, insandan daha dikkatli olabilecek. Teknolojik tekillik içeren bu makinelerin kullanılmasıyla, bilim ve teknolojide hızla ilerlemeler yaşanabileceği bekleniyor. Ancak teknolojik tekilliğin yaşanması için öncelikle yapay zeka teknolojisinin gelişerek, insandan bağımsız bir sisteme evrilmesi gerektiği de söyleniyor.

Yapay zeka ve teknolojik tekillik arasındaki ilişki nedir?

Yapay zeka, veri toplama ve analiz etme, istatiksel analizler başta olmak üzere iş hayatı ve birçok alanında insanlara fayda sağlıyor. Ancak teknolojik tekillik; yapay zeka ve insan arasındaki etkileşiminin arttırılarak yapay genel bir zeka elde edilebilirse ancak mümkün olabileceği iddia ediliyor.

Teknolojik tekillik dünyayı nasıl etkileyebilir?

Teknolojik tekillik, gelecek yıllarda bilişsel zekaya sahip makinelerin sahip olacağı bir teknolojiyi tanımlıyor. Ancak eğer gerçekten gerçekleşirse, teknoloji de ve yapay zekada kullanılan yöntemlerin bir daha eskisi gibi olamayacağı şüphesi duyuluyor. Teknolojik tekilliğin de yapay zeka gibi gündelik hayatın her alanına girerek olumlu ve olumsuz birçok meseleyi de beraberinde getireceği söyleniyor. Fakat yapay zeka deneyimine asla benzemeyeceği iddia ediliyor.

Peki siz teknolojik tekilliğin değiştirebilecekleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yapay zeka hakkında bildiğimiz her şeyi değiştirecek mi? Görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “TeknolojikTekillik Ne Kadar Yakın? haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Alabileceğiniz 10 Ücretsiz Yapay Zeka Eğitimi! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Dijital İkiz Projesi Hakkında Bilinmeyenler! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı