Dizüstü Bilgisayar Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kendiniz için en iyi dizüstü bilgisayar seçimini nasıl yapabilirsiniz? Dikkat etmeniz gereken 6 pratik ipucu, haberimizde...

Bilgisayar teknolojileri her geçen gün değişirken, sahip olduğunuz cihazın size yetmediğini düşünüyorsanız; artık yeni bir bilgisayar almanın vakti gelmiş demektir. Yeni bir bilgisayar arayışındaysanız birçok seçenek sizleri bekliyor olacaktır. Seçeneklerin çokluğu ise çoğu zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. Özellikle dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayar seçimlerinizde oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. En iyi dizüstü bilgisayarı seçebilmek için pratik ipuçları, haberimizde…

Dizüstü bilgisayar seçerken dikkat etmeniz gereken 6 şey:

Taşınabilir bilgisayar tercihi yapılırken elbette ki cihazı ne için kullanabileceğiniz önem taşıyor. Bazı kişiler film, video izlemek veya oyun oynamak için uygun ekrana ve özelliklere sahip olan cihazları tercih ederken; bazı kişiler ise mail göndermek, internette gezinmek ve işlerini halletmek gibi daha basit ihtiyaçlar için arayış içinde olabilir. Kendiniz için en uygun bilgisayar tercih ederken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler bulunuyor:

dizustu bilgisayar secerken nelere dikkat etmelisiniz moblobi

 1. Öncelikle alacağınız dizüstü bilgisayarın; güç ve taşınabilirlik konusunda orantılı bir çizgide olması oldukça önemli. Daha hızlı ve daha iyi parçalardan oluşan bir makine, bir o kadar ağır olabilir veya soğutmak için ekstra büyük bileşenlere ihtiyaç duyabilir.
 2. Günümüzde taşınabilir cihazları etkileyen belirgin faktörlerden biri de ekran boyutu. Oyun oynama, tasarım yapma veya film izlemek için bu özellik oldukça önemli olabilir. Dizüstü bilgisayarlar ise genellikle 11 veya 17 inç arasında yer alıyor.
 3. Dizüstü bilgisayar işletim sistemleri, masaüstü bilgisayarlardan farklı değil. Seçmiş olduğunuz herhangi bir işletim sisteminin hem avantajları hem de dezavantajları mevcut. Ancak bunları kesin olarak belirlemek zor. Ancak, Windows işletim sistemleri genel olarak en çok tercih edilen işletim sistemleri arasında yer alıyor.
 4. CPU veya basitçe “işlemci” olarak bilinen merkez işlem birimi; yapacağınız en önemli tercihler arasında yer alıyor. Bu konuda genellikle Intel’in i3,i5,i7 ve i9 gibi terimleri bilinir. Bu seçiminizde nesle mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Genellikle Intel marka CPU’ların 10.nesilleri 2020 yılının en iyisi olarak gösterilir.
 5. Seçeceğiniz cihazın bir diğer en önemli özelliği ise RAM dir. RAM’in gücü daha çok tarayıcı sekmesi, daha fazla aynı anda işlem yapabilme sunuyor. Ayrıca açık uygulama gibi işlemlerde kolaylık sağlıyor. Kısaca RAM; makinenizin takılmadan zorlanmadan çalışmasına yardımcı oluyor. Günümüz teknolojisine göre 8 GB’lık bir RAM’in genel kullanım için yeterli olduğu söylenir.
 6. Dikkat etmeniz gereken özelliklerden biri de “grafik işlemcisi” veya temelde sadece grafiklere ayrılmış bir CPU olan GPU. Oyun ve video düzenleme gibi işler yapıyorsanız bu konuda da dikkatli olmanız gerekiyor.

Dizüstü bilgisayar tercih ederken bu temel özellikler dışında; hoparlör, HD veya SSD de önemli. Ancak bunlar tamamen sizlerin seçimine kalan özellikler. Bunlar arasında özellikle SSD, işinizi çok daha hızlı halletmek istiyorsanız işinize yarayacaktır.

Peki siz dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bilgisayarınızdan Gelen Tuhaf Sesler Ne Anlama Geliyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bilmeniz Gereken 10 İlginç Giyilebilir Cihaz!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bilgisayarınızda Virüs Olduğunu Gösteren 8 İşaret!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Ömer Talha Alioğlu

Ömer Talha Alioğlu

Merhaba, ben Ömer. Grafik Tasarım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanatsal konular üzerinde eğitim almış olsam da; Tarih, Teknoloji, Oyun, Askeri gelişmeler konularında bilgi sahibiyim. Günümü internette geçerip neler olduğunu yakından takip ederim. Sosyal yaşantımın yanında sanal yaşantımın da olduğunu söyleyebilirim. Yerinde takılıp kalanlardan değil ileriyi düşünüp hareket edenlerdenim. Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı