SpaceX'in Starlink Fırlatması İptal Oldu! - Moblobi.com
Yaşam

SpaceX’in Starlink Fırlatması İptal Oldu!

SpaceX'in Starlink Fırlatması neden iptal oldu? Starlink nedir? Starlink Fırlatması tekrar ne zaman yapılacak? İlginç detaylar, haberimizde...


Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk SpaceX şirketini 2002 yılında kurdu. SpaceX’in asıl amacı Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak için uzay taşımacılığının maliyetini düşürmek. Peki SpaceX şirketinin Starlink’i nedir? Starlink fırlatması neden iptal oldu ve tekrar ne zaman fırlatılacak? İlginç detaylar, haberimizde…

Starlink nedir?

Starlink Projesi, aslında Amerikan uydu şirketi SpaceX’in inşa ettiği bir uydu takım yıldızı. Amacı ise uydu internet erişimini sağlamak. Starlink takımyıldızı, seri üretilmiş binlerce küçük uydudan oluşuyor. Starlink internet uyduları, uzay araştırmalarında yeryüzünde yapılan çalışmaların gerçekleştiği merkez olan yer istasyonlarıyla birlikte görev yapacak.

Proje kapsamında, SpaceX şu ana kadar 700’den daha fazla uyduyu Dünya yörüngesine gönderildi. Gönderilen uydulardan yaklaşık 650 tanesi sorunsuz çalışıyor ve Dünya’nın bazı bölgelerine internet erişimi sağlıyor.

Hem SpaceX mühendisleri hem de Elon Musk Starlink projesi kapsamında, internet sağladığı bu uydu ağı servisini test etmeye devam ediyor. Testlerin daha geniş ölçekli aşamaları ise bu sene içerisinde gerçekleşecek. Testler için seçilen kullanıcılar, internet erişimi için küçük bir terminal kullanacaklar.

SpaceX şirketi, ABD ve Kanada’da temel internet servisi sağlamak için bu senenin sonuna plan yapıyor. Sözkonusu planın 2021 yılında küresel ölçekte gerçekleşmesi ve de toplamda 40.000 adetten fazla uydu gönderilmesi planlıyor.

Starlink Fırlatması Neden İptal Oldu?

Dünya’nın yörüngesinde halihazırda 700’den daha fazla Starlink uyduları bulunuyor. Ayrıca geçtiğimiz Eylül ayında bu uyduların arasına 60 uydu daha gönderilmesi için de hazırlık yapmıştı. Falcon 9 roketi ile gerçekleştirilecek olan fırlatma görevi, NASA‘nın Kennedy Space Center‘da bulunan Launch Complex 39A’dan yapılacaktı.

Proje kapsamında yapılacak olan fırlatma görevi Youtube üzerinden “SpaceX” kanalından canlı yayında iken maalesef fırlatma olumsuz hava şartları nedeniyle gerçekleşemedi. Bu görev şirketin şu ana kadar yaptığı 13. görev olmakla birlikte, bu ay içerisindeki 2. fırlatma göreviydi.

Starlink Fırlatması Tekrar Ne Zaman Yapılacak?

Starlink Projesi kapsamında yapılacak olan 60 tane uyduyu Dünya yörüngesine fırlatma görevi olumsuz hava şartları nedeniyle ertelendi. Görevin tekrarlanıp tekrarlanmayacağı; eğer tekrarlanacaksa ne zaman yapılacağı ise şimdiden merak konusu olmaya başladı. Ancak görevin, tekrar ne zaman yapılacağı ise henüz belli değil.

Peki siz spacex starlink projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fırlatmasının iptal olması konusunda görüşleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzay Yolculuğu Yapan İnsanlara Olan Tuhaf Şeyler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • MIT Dünyayı Hangi Felaketten Kurtaracak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Karadelik Hakkındaki 10 İlginç Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı