MIT Dünyayı Hangi Felaketten Kurtaracak? - Moblobi.com
Yaşam

MIT Dünyayı Hangi Felaketten Kurtaracak?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yani MIT'in Dünya'ya göktaşı çarpmasını engelleyecek gizli projesi ne? İlginç detaylar, haberimizde...


Gökbilimcilere göre Dünya’ya her an bir göktaşı çarpabilir. Bu da tüm insanlığın sonunu getirebilir. Her ne kadar göktaşı çarpmasını engellemek imkansız gibi görünüyor olsa da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bir çözüm buldu. MIT’nin dünyaya göktaşı çarpmasını engelleyecek planı ne? İlginç detaylar, haberimizde…

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü dünyayı felaketten nasıl kurtaracak?

Bilimkurgu filmlerinde meşhur bir sahne vardır. Dünya’ya yaklaşmakta olan bir göktaşı bütün yaşamı sonlandıracaktır. Bu göktaşını durdurmak için sadece 48 saat kalmıştır. Neyse ki şu an böyle bir durum söz konusu değil. Ufukta gözüken bir göktaşı saldırısı belirlenmedi. Ancak yine de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) böyle bir durumla karşı karşıya kalırsak bu durumdan kurtulmamız için bir çözüm yolu geliştirdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) nedir?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü veya kısaca MIT, 1861 yılında Amerika’nın Boston şehrinde kurulmuş. Bu enstitü günümüzde içinde 5 fakülte olmak üzere 26 bölümle eğitim hayatına devam etmekte ve öğrenci yetiştirmektedir. MIT; bilim, mühendislik ve teknoloji alanında yaptıkları başarıları ile bilinen bir kurum. MIT’in önemi en çok 2.Dünya Savaşı’nda yaptıkları buluşlarla ortaya çıkmış. MIT’ten mezun olanlar arasında astronot, Merkez Bankası başkanı, CEO, hatta bir başbakan da var.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün dünyayı kurtaracak planı ne?

MIT’nin resmî sitesinde yayınlanan haberde olası bir göktaşı çarpması tehlikesi durumunda neler yapılması gerektiğine dair bir düşünce bulunuyor. Bu fikirlerinin çalışıp çalışmadığını anlamak için ise Dünya yakınında bulunan Apophis ve Bennu isimli iki astreoid denendi. Bu simülasyon denemelerinden sonra ise bulunan, fikrin başarılı olabileceği söylendi.

Bu fikir üç aşamadan oluşuyor: Birinci aşamada asteroidin fiziksel (hız, ağırlık, şekil, vb) özelliklerini keşfedecek bir uydu gönderiliyor. İkinci aşamada ise yörüngesini keşfedecek ikinci bir cihaz gönderiliyor. Son aşamada ise asteroidin yönünü değiştirip dünyaya çarpmasını engelleyecek olan cihaz gönderiliyor.

Simülasyonlardan sonra proje ekibi tarafından yapılan yorumlara göre ise asteroidin yaklaştığının haberi asteroidin çarpmasına 5 yıl veya daha fazla süre varken tespit edilirse başarılı olunabileceği yönünde. Eğer 1 yıl gibi kısa bir süre kala belli olur ise uygulama yapabilmek için çok geç olacağı söyleniyor. Gelecekte yapacakları simülasyonlar ile bu görev hakkında daha başarılı sonuçlar alınacağı söyleniyor.

Peki siz MIT’in bu fikri için ne düşünüyorsunuz? Dünya’ya asteroid çarpmasını insanoğlu engelleyebilir mi? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzay Yolculuğu Yapan İnsanlara Olan Tuhaf Şeyler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Karadelik Hakkındaki 10 İlginç Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Dünya’ya Yaklaşan 11 Göktaşı Tespit Etti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı