Amerika’ya Gideceklerin Sosyal Medya Hesabı İnceleniyor!

Yurtdışına gitmek, değişik yerler ve farklı kültürler görmek elbette çoğumuzun hayali. Bu hayalinizin önündeki tek engel ise genellikle ülkelere girmek için gerekli olan vize belgesi. Her ülkenin vize için farklı kriterlerle belirlediği belli kuralları var. Dolayısıyla ülkeler, başka ülkeden gelecek olan kişilerin de bu kuralları bilip uymasını isterler. Bu sebeple de ülkelerine girmek için sizin hayatınızı baştan aşağı araştırıp incelerler. Bu konuda titiz olan Amerika şimdi de vize almak isteyen kişilerin sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Peki Amerika vizesi alırken sosyal medya hesaplarınızda nelere bakıyor, neden sosyal medya hesaplarını inceliyor? İşte detaylar….

Amerika vizesinde sosyal medya hesabınız neden önemli?

Kimi zaman turistik kimi zaman da kalıcı olmak üzere Amerika vizesine yüzlerce kişi başvuru yapıyor. Vize başvurusu yaparken de elbette Amerika sizden bir takım belgeler istiyor. Kişileri sınıf sınıf ayıran Amerikan Konsolosluğu vize belgelerini de sınıflara bölmüş durumda. Çalışan, emekli, öğrenci, işveren vb. olmak üzere birçok farklı kategori bulunmakta. Vize başvurusu yapacak kişilerin bu kategorilerdeki isteklere göre araştırma yapmaları ve kendi kategorileri ile için istenen evrakları toplamaları oldukça önemli. Şunu da hemen belirtelim: Genellikle her yıl Amerika vizesi alabilmek için istenilen şeylerde değişiklikler oluyor. Bu sebeple yapılan değişiklikleri de yakından takip etmek gerekiyor. Çünkü görüşme esnasında sizden belgelerinizi isteyebilirler. Bu belgeler dışında son dönemde Amerika’nın vize vermek için dikkate aldığı şeylerden biri de sosyal medya hesaplarınız.

ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile Amerika vizesi almak isteyen kişilerin artık sosyal medya üzerinde kullandıkları isimler, elektronik posta adresleri ve kullandıkları telefon numaraları da isteniyor olacak. Ardından elbette bunlar da araştırılacak. Amerika, bu bilgileri elbette kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlamak amacı ile istiyor ve inceliyor. Fakat herkesin sosyal medya hesaplarında ne kadar gerçek bir hayat yaşadıkları da ayrı bir tartışma konusu elbette.

Amerika’ ya gidecek kişiler eğer resmi ve diplomatik olarak başvuru yapıyorsa sosyal medya incelemesinden muaf tutuluyor olacaklar. Ancak çalışmak ve eğitim için gidecek olan kişilere de tıpkı turistik amaçlı gidecek olanlar gibi bu kural uygulanacak.

Amerika vize verirken sosyal medya hesaplarında özellikle belirli kriterli inceliyor olacak. Sosyal medya hesapları içerisinde son 5 yılda paylaştığınız fotoğraflar, videolar, içerikler incelenerek Amerika için tehlikeli bir durum olup olmadığına bakılacak. Sonrasında ise bunlar arasında şüphe ya da tehlike oluşturacak bir durum yoksa vize onayı verilecek. Elbette belgelerin de bu anlamda incelemeden geçmiş olması şartıyla.

Amerika’ya vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken bazi şeyler var. Peki bunlar nedir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı