Karadelik Hakkındaki 10 İlginç Bilgi! - Moblobi.com
Yaşam

Karadelik Hakkındaki 10 İlginç Bilgi!

Karadelik nedir? Hakkında ortaya atılan bilgilerden ne kadarı gerçek? Karadelik hakkındaki 10 şaşırtıcı gerçek, haberimizde...


Karadelik evrendeki en güçlü kozmik yapılardan biri. Her maddeyi yutabilecek olan karadelikler hakkında çok fazla teori üretildi. Halen de bu konu hakkında tartışmalar sürüyor. Peki karadelik hakkında ortaya atılan hangi bilgiler gerçek? Karadelik hakkındaki 10 şaşırtıcı bilgi, haberimizde…

Karadelik hakkındaki 10 şaşırtıcı gerçek:

Evren, sadece insanların yaşadığı bir yer değil. Canlı, cansız, gezegen, yıldız, gök cisimleri ve bilmediğimiz pek çok şey evren de var. Bu konu hakkında tartışılanların başında da karadelik geliyor. Karadelik hakkındaki şaşırtıcı gerçeklerden bazıları ise şöyle:

1- Karadelikleri görebilir miyiz?

Aslında adından da anlayabileceğimiz üzere karadelikler kapkara olduklarından onları hiçbir zaman tam anlamıyla göremeyiz. Karadelik olduğunu varsaydığımız şeyler ise ancak karadeliğin etkileridir.

2- Karadelikleri görmüyorsak varlıklarını nasıl kabul ediyoruz?

Aslında çok basit. Güçleri onları kabullenmemizi sağlıyor. Varlıklarını çevresindeki maddelere etkilerinden görebiliyor ve kabulleniyoruz.

3- Güneşten ağırlar mı?

Küçük bir hacme çok büyük miktarlarda malzemeler sığdığından yoğunlukları oldukça fazladır. Bu da tam olarak başlıkta belirtiğimiz gibi güneşten ağır olduklarını fakat güneşten daha küçük bir alan kapladıklarını belirtmektedir.

4- Solucan delikleri ve karadeliklerin bağlantısı ne?

Tam olarak ikisinin bağlantısı olduğunu söyleyemeyiz, çünkü solucan delikleri aslında karadelikler ile beyaz delikler arasındaki bağlantıdır ve solucan delikleri de karadelikler kadar uzay ve evrenin karanlık noktasıdır. Çok uzun mesafeleri çok kısa zamanda geçmemize olanak sağlayacak delikler olduğu biliniyor.

5- Karadeliklerin içinde ne var?

Her ne kadar her görüş farklı bir bilgi sunsa da karadeliklerin aslında bir boşluktan oluştuğu ve kütlesinin de merkezde sonsuz bir noktada toplandığı tespit edildi.

6- Karadelik herhangi bir nesneyi içine çekebilir mi?

Karadelik birebir olarak nesneyi içine çekmez. Yapılarından ötürü nesneler karadeliğin içine düşerler.

7- Zaman nasıl geçiyor?

Kanıtlanmış olmamakla beraber bu konu hakkında bir bilgi bulunuyor. İçlerinde zamanın ya çok yavaş aktığı ya da hiç akmadığı söyleniyor.

8- Karadelikler hızlı mı?

Karadelikler kendi etraflarında saate 3,5 milyon kilometre hızla dönüyor. Dönüş hızı neredeyse ışık ile aynı diyebiliriz.

9- Işıktan hızlı mı?

Karadeliğin çekiminden kaçmak için ancak ve ancak ışıktan bile hızlı olmak gerekiyor..

10- Neden filmlere konu oluyor?

Karadelikler açıklaması güç ve karmaşık varlıklar olduğundan ilgi çekiciler. Kabullenilmiş olan güçleri onları daha çekici kılıyor ve bu yüzden de birçok filmin konusunu oluşturuyorlar.

Peki siz uzayın bu karanlık yüzü hakkında ne düşünüyorsunuz? Evren ve uzay konuları ilginizi çekiyor mu? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzay Yolculuğu Yapan İnsanlara Olan Tuhaf Şeyler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Dünya’ya Yaklaşan 11 Göktaşı Tespit Etti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dondurulmuş İnsanlar Yeniden Canlanabilir Mi?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı