Tesla’nın Dönüm Noktası Sayılan 10 İlginç An!

Tesla Motors için dönüm noktası sayılabilecek 10 olay; haberimizde...

Elon Musk, Tesla Motors ile dünyada ses getirdi. Bu günlere gelmek ise sanıldığı kadar kolay olmadı. Pek çok dünya devinin yaşadığı dönüm noktalarını Tesla da yaşadı. Dünyanın en iyi otomobil şirketlerinden olan Tesla Motors ‘un yaşadığı 10 dönüm noktası; haberimizde…

Tesla Motors için dönüm noktası sayılabilecek 10 olay:

1- İlk otomobil: Roadster

Tesla Motors’un 2008 yılında çıkış yapan ilk arabasının adı: Roadster. Roadster adlı bu otomobil, elektrikli araçların da hızlı olabileceğini kanıtlamış oldu.

2- Tesla Fabrikası

Tesla, General Motors’un 2009 yılındaki iflasından sonra General Motors/Toyota fabrikasını 42 milyon dolar karşılığında 2010 yılında satın aldı.

3- Supercharger Ağı

Tesla’nın hızlı şarj ağı olarak bilinen Supercharger; Çin, Kuzey Amerika ve Avrupa’ya yayıldı. Supercharger ağı, Tesla sahipleri için uzun yolu mümkün hale getiriyor.

4- Model X

Merakla beklenen Model X, 2015 yılında piyasada yerini aldı. Model X, Tesla’nı en güvenli SUV araçlarından biri olarak kabul ediliyor. Şahin kanadı görünümündeki kapıları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ancak sahip olduğu şahin kanat kapıları ve daha birçok tasarımının çok zorlu olduğu söylendi. Elon Musk, tasarımın üretim cehenneminden geçtiğini ve bu nedenle karıştığını belirtti. Model X’in piyasaya sürülmesinin 3 yılı alacağı söyleniyor.

5- D!

2015 yılında şifreli olarak ilan ettikleri “D”, aslında “çift motor” anlamına geliyor. Tesla tarafından Model S’ye dört tekerlekli çekiş eklendi.

6- The Boring Şirketi

Elon Musk, Los Angeles trafiğinden sıkıldığı gerekçesiyle şehir otoyollarının altındaki tünelleri kazmak için bir şirket kurdu. Şirketin adı ise The Boring. Elon Musk, Las Vegas ile anlaşma imzalayarak proje geliştirme işine koyuldu.

7- Tesla’nın Piyasa Değeri

Tesla Motors, yılda 500.000’den az araç üretmesine rağmen Ford ve General Motors’nin önüne geçti ve Detroit’e meydan okudu. 2019 ve 2020’de finansal anlamda ABD’nin en değerli otomobil üreticisi oldu.

8- Tesla Semi

Tesla Semi, şimdiye kadar yapılan en konforlu ve en güvenli kamyon olarak tanımlanıyor. Tesli Semi’ye yarı kamyon görünümü dışında ekstra şeyler eklenerek kendini göstermiş oldu.

9- SpaceX

SpaceX Falcon Heavy, dünyanın en güçlü roketi olarak tasarlandı. Asıl amacı insanları uzaya taşımak. Ayrıca Ay ve Mars’a uzay mürettebatı da götürüyor olacak. SpaceX, 6 Şubat 2018 tarihinde ise ilk olarak Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.

10- Model Y

Tesla Model Y, piyasaya sürüldü. Tesla, filosuna 2019 yılında Model Y’yi ekledi. Model Y, kendi sınıfının en güvenli aracı olarak tanımlanıyor.

Peki siz Siz Elon Musk ve Tesla Motors hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Tesla’nın dönüm noktası ne oldu? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İlginç Fikirleriyle Dünyayı Değiştiren 29 Mucit!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Elon Musk New York’a Solunum Cihazı Bağışlıyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı