İnternetteki Reklamlar Nasıl Engellenir?

Google ve Facebook reklamları nasıl engellenir? Reklamları nasıl kişiselleştirebiliriz? Reklam engelleme ipuçları, haberimizde...

İnternette hangi internet sitesini ziyaret edersek edelim reklamlarla karşılaşıyoruz. Hatta bazı reklamların tüm sayfayı kaplıyor olması, o sayfayı terk etmemize sebep oluyor. Her ne kadar çarpı işaretine tıklayıp kapatsak da bu durum hep yaşanıyor. Bazı ayarlamalar yaparak, Google ve Facebook reklamlarını kontrol altına alabilmek mümkün. Peki reklam engelleme nasıl yapılır, reklamları nasıl kontrol edebiliriz? İpuçları, haberimizde…

Google ve Facebook reklam engelleme nasıl yapılır?

İnternette reklamlarla gün içerisinde çoğu kez karşılaşıyoruz. Fakat ilgi alanımıza girmeyen reklamlar epey sinir bozucu olabiliyor. Reklamları kişiselleştirmek, reklam engelleme işlemini yapabilmek mümkün. Google reklamlarını kapatma için yapmanız gerekenler adım adım şöyle:

Google reklamlarını nasıl engelleyebilirsiniz?

 • Google reklam engelleme işlemi için, Google hesabına ihtiyacınız var. Bir Google hesabınız var ise ona giriş yapın.
 • Ardından “Kişiselleştirme” ve “Gizlilik” başta olmak üzere hesap yönetim bölümleri göreceksiniz. Seçmeniz gereken ise “Verilerinizi ve Kişiselleştirmenizi Yönetin” seçeneği.
 • Karşınıza çıkan pencerede gizliliğe dair birçok seçenek mevcut ancak biz özellikle reklamlarla ilgileniyoruz. “Reklam Kişiselleştirme” seçeneğine tıklayarak “Reklam Ayarları”nı seçin.
 • Reklam kişiselleştirmenin açık olduğunu göreceksiniz. Tek yapmanız gereken bunu kapatmak.
 • Reklam kişiselleştirme seçeneğinin altında verilerinizi toplayan uzun bir marka, sektör ve konu listesi göreceksiniz. Reklam kişiselleştirmeyi dilerseniz tamamen kapatmak yerine belirli bir şirketi ya da sektörü hedefleyerek istediğiniz reklamlardan haberdar olabilirsiniz.

Hakkınızda hiçbir şekilde bilgi toplanmasını istemiyorsanız “Her şey için Kapat” seçeneğinede  tıklayabilirsiniz.

Facebook’ta Reklamları Nasıl Kontrol Ederiz?

Reklam denetimlerine izin veren,reklam engelleyici özelliğin yer aldığı Facebook’ta reklamları kontrol etmek için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

 • Öncelikle Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • “Menü” bölümünde aşağı doğru bakan bir ok göreceksiniz. Ona tıklayın ve oradan “Ayarlar”ı seçin.
 • “Ayarlar” sekmesinde sol taraftaki menüden “Reklamlar”ı seçin.
 • Burada karşınıza “Reklam tercihleri” menüsü çıkacak. “Reklam Ayarları” seçeneğine gidin.
 • “Ortaklardan Gelen Verilere Dayalı Reklamlar” bölümünü seçin.. Reklam verilerini “İzin Verilmiyor” olarak değiştirmeniz gerekecek. Tercihlerinizi bölüm bölüm değiştirebilirsiniz.
 • Reklam Konularını Gizleme seçeneğine de tıklamak isteyebilirsiniz. Dileğinize göre belirli reklam konularını istediğiniz süre içerisinde veya süresiz olarak olarak gizlemenizi sağlıyor. Şimdilik engelleyebileceğiniz başlıklar oldukça sınırlı. Bunlar arasında alkol, ebeveyn, evcil hayvanlar yer alıyor. Facebook ileride bu seçeneklere başka başlıklar da eklemeyi planlıyor.

Peki siz reklamlardan rahatsız oluyor musunuz? Karşınıza çıkan reklamlar ilginizi çekiyor mu? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • İnternet Hızınızı Arttırmak için 5 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Google Hizmeti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • İnternet Hakkındaki 20 Şaşırtıcı Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı