Dünyanın İlk Artırılmış Gerçeklik Tişörtü!

Son dönemin en ilginç teknolojilerinden olan artırılmış gerçeklik şimdi de üretilen AR tişört ile hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Haberimizde...

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality ya da AR) son yıllarda kendinden söz ettiren en yeni teknolojilerden biri. Bu alan içerisinde her sene yeni ürünler üretiliyor. Bunlardan en yenisi ise Artırılmış Gerçeklik tişörtü. İlginç özelliklere sahip tişört, haberimizde…

Artırılmış gerçeklik tişörtü ne işe yarıyor?

Merkezi İsveç’te bulunan Carlings adlı bir şirket, şimdiye dek giyim şirketlerinin üretmediği yeni bir teknolojiye adım attı ve artırılmış gerçeklik içeren bir tişort üretti. Bu tişört, çıplak gözle bakıldığında düz beyaz normal bir tişört gibi duruyor. Ancak akıllı telefon aracılığıyla baktığınızda üzerindeki artırılmış gerçeklik elemanları ve animasyonlu grafikler görülebiliyor.

Tişörtlerin üzerindeki tasarımlar, kumaşın hareket ve kıvrım şekillerine uyumlu olarak duruyor. Sözkonusu tişörtlerin AR özelliği sayesinde uzun ömürlü olduğu söyleniyor. Ayrıca sürdürülebilirlik yaklaşımı ile de dikkat çekiyor.

Sosyal medya ile nasıl etkileşim kurulabiliyor?

Sözkonusu tişörtte The Last Statement için özel tasarlanmış 20 farklı grafikten birini seçip kullanabilmek mümkün oluyor. Devamlı olarak güncellenecek uygulama ile çevreci mesajlar filtreleriyle birlikte paylaşılmaya başlanmış.

Hatta bu tişörtler içerdikleri sosyal sorumluluk ve politik mesajlarla da; özellikle sosyal medyada yaşayan kişiler için tasarlanan ilk kıyafetlerden biri olarak anılmaya başlanmış. Bu arada ilginç bir detay da; tişörte sahip olmayan kişilerin, sahip olanların içeriklerini Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları aracılığıyla görüntülenebiliyor olmaları.

Artırılmış gerçeklik tişörtü ile kullanıcılar birçok toplumsal mesaj içeren tişört alıp gereksiz harcama yapmak yerine; tek tişort üzerindeki mesajları değiştirerek aslında birçok farklı tasarımlı tişörte sahip olabiliyor; böylece sosyal medyada her gün farklı mesaj içerikli paylaşım yapabiliyor. Kullanıcılar için tek olumsuz yönü ise mesajların sosyal medya veya kişisel etkileşim yoluyla paylaşılabilmesi.

Tişört üzerinde görülen grafik tasarımlar, Facebook’un yapımı olan Spark AR programı ile tasarlanıp kullanılabiliyor. Tişört üzerinde ki logo AR uygulamasının tişörtü tanımasını sağlıyor.

Bu arada merak edenler için hemen söyleyelim: The Last Statement şimdilik sadece Carlings web sitesinden satılıyor. Geri dönüşüm şansı olan bir paket aracılığıyla yollanılıyor ve satılan her üründen sivil toplum kuruluşu olan Wateraid’e bağışlanıyor.

Peki siz artırılmış gerçeklik teknolojisi ve bu teknoloji kullanılarak üretilen bu tişort gibi ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz kullanmayı düşünür müydünüz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • ArtırılmışGerçeklik ile Karşılaşabileceğiniz 6 Yer!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi 5 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram’da ArtırılmışGerçeklik ile Alışveriş Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Ömer Talha Alioğlu

Ömer Talha Alioğlu

Merhaba, ben Ömer. Grafik Tasarım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanatsal konular üzerinde eğitim almış olsam da; Tarih, Teknoloji, Oyun, Askeri gelişmeler konularında bilgi sahibiyim. Günümü internette geçerip neler olduğunu yakından takip ederim. Sosyal yaşantımın yanında sanal yaşantımın da olduğunu söyleyebilirim. Yerinde takılıp kalanlardan değil ileriyi düşünüp hareket edenlerdenim. Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı