Akıllı Telefonlar Karakter Analizi Yapacak!

Akıllı telefon kullanıcılarının kişilik ve karakter özellikleri hakkında nasıl bilgi toplanıyor? İlginç detaylar, haberimizde...

Akıllı telefonların bizleri izlediği, dinlediği söyleniyor. Yapılan araştırmalara göre ise uygulamaları kullanış şeklimiz dahi kişilik özelliklerimizi ele veriyor. Hatta bunun için geliştirilen özel takip sistemi bulunuyor. Peki akıllı telefon kullanıcıları nasıl takip ediliyor? Kişilik ve karakter özellikleri hakkında nasıl bilgi toplanıyor? İlginç detaylar, haberimizde…

Akıllı telefon kullanıcılarının karakterleri hakkında nasıl bilgi toplanıyor?

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez teknolojilerinden biri. Fakat akıllı telefonlar pek çok gizlilik problemini içinde barındırıyor. İndirdiğimiz mobil uygulamalar alakalı olmasa bile pek çok erişim izni istiyor. Kullanıcılar da uygulamadan faydalanabilmek için kabul ediyorlar. Böylece kullanıcılar hakkında bilgi edinmiş oluyorlar. Bu konuyu araştırmak isteyen bir grup araştırmacı bir takip sistemi geliştirdiler.

Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü Üniversitesi içerisinde yer alan araştırmacılar insanların beş tane kişilik özelliğini tahmin edebilecek tıpkı adım sayma özelliği gibi telefon hareketini takip eden sensörler kullandı. Böylece yürürken ne kadar hızlı yürüdüğümüzü, ne kadar yürüdüğümüzü ve ne zaman yürüdüğümüzü söyleyen modeller geliştirildi. Geliştirilen bu takip sistemiyle insanların yaptığı fiziksel aktivitelerle birlikte kişisel özellikleri de ilişkilendirilebiliyor. Rastgele aktive modellerine sahip olan kişilerin haftaiçi akşamları ve haftasonu daha çok yoğun oldukları tespit edilmiş oluyor.

Araştırmalara göre kadınlar düzenli olarak telefonlarını kontrol ediyorlar;  ancak erkeklerin kadınlardan daha çok telefonlarını kontrol ettiği görülüyor. Yapılan telefon konuşmalarına bakıldığında ise yaratıcı ve meraklı insanların daha az telefon görüşmesi yaptığı ve aldığı ortaya çıkmış.

Elde edilen bu verilerin çevrimiçi ve sosyal medya üzerinde arkadaşlık edinme, reklamcılık  alanında bilgi vermek amacıyla kullanılması hedefleniyor. Ayrıca kendimizi anlama konusunda da yardımcı olacak. İnsanlar üzerinde yapılan bu araştırmanın Avusturalya’ da tekrarlanması planlanıyor.

Peki siz akıllı telefonların kullanıcıları izlediğini ve bilgi topladığını düşünüyor musunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • En Tuhaf Mobil Uygulamalar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Akıllı Telefonunuzun Saldırıya Uğradığını Nasıl Anlarsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Stresten Kurtulmak için 8 Meditasyon Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı