Apple Find My Friends Uygulaması Nedir?

Apple’ın güzel fikirlerinden birini öğrenmeye hazır mısınız? Apple Find My Friends yani Türkçe karşılığı ile arkadaşlarımı bul özelliği nedir? Nasıl çalışır? Her iPhone cihazda var mı?

Apple Find My Friends Uygulaması Nedir?

Apple yapmış olduğu yenilikler ve uygulamalar ile sektörün başını çeken firmalardan biri. Bu başarılı uygulamalardan birisi de Find My Friends uygulaması. Bu yazılım, her Apple kullanıcısının cihazında bulunmasını isteyeceği türden.

Bunun yanı sıra uygulamanın adının arkadaşlarımı bul oluşu da sizi yanıltmasın. Bundan çok daha fazlasını yapmakta. Sadece iOS cihazlara özgü uygulamayı indirmek de oldukça kolay. 2011 yılında iPhone 5 ile hayata geçen uygulama, başlarda özel hayata saygısızlık ve ilişkilere zarar verdiği gerekçesi ile eleştiri oklarının hedefi oldu. Şimdilerde ise daha bilinçli bir kullanım ile birlikte değeri biliniyor. Uygulamanın cihaza sabitlenmesi de bunun kanıtı denebilir.

Bu kadar eleştirilme sebebi ise konum paylaşma özelliği. Bağlantılı olduğunuz cihazlar yerinizi görebiliyor. İlişkilerin bitme sebebi olması bu nedenle… Şöyle bir durum var ki, bunu sizin istediğiniz kadar ve istediğiniz kişiler sadece görebiliyor. İster 1 saat ister 1 gün isterseniz de süresiz açabilme yetkisine sahipsiniz. Gittiğiniz yerde bir arkadaşınız size yakınsa bu özellik sayesinde görebilir ve ufak buluşmalar gerçekleştirebilirsiniz. En güzel yanı da cihazınız kaybolduğunda bulunduğu konumu göstermesi. Yeni sürümü ile birlikte çevrimdışı olan cihazı bile bulabilirsiniz. Peki, arkadaşlarımı bul nasıl çalışır?

Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle cihazda iOS 13 ya da sonraki sürümlerden birinin çalışması gerekiyor. Uygulamanız güncel değilse; “ Ayarlar – Genel – Yazılım Güncelleme” yolu ile cihazınızı güncelleyin. Daha sonra; “Ayarlar-Adınız-Bul-iPhone’umu Bul” seçmelisiniz. Hem iPhone’umu bul hem de Son Konumu Gönder seçeneklerinin açık olup olmadığını kontrol edin. Bunun yanı sıra cihazınızın internet erişim kapsamında değil ve çevrimdışı iken de bulunsun istiyorsanız çevrimdışı bulma alanını aktif hale getirmeniz gerekli.

Aile üyeleri ya da arkadaşlarınızdan bu uygulamayı kimler kullanıyor diye görmek isterseniz uygulamayı açarak kişiler kısmına gelin. Burada bir harita bulunacak ve kimlerin nerede olduğunu göreceksiniz. Kişiyle etkileşim kurmak için de kişinin adına tıklamanız yeterli olacaktır. Ayrıca e-posta ve mesaj kısmı için bir iletişim bölümü de bulunmakta. Konum paylaşmak için; “Ayarlar-Gizlilik-Konum Servisleri-Konum Paylaş” kısmını etkinleştirin.

Kayıp bir iPhone’u bulmak için ise bir iPad veya Mac’te; Catalina yüklü bir Mac’ten, dock’tan başlatma paneli menüsünü açın ya da üst menüden “Git – Uygulamalar – Bul” seçeneğine tıklayın. Soldaki bölmede Aygıtlar seçeneğine dokunun ve kayıtlı Apple aygıtlarınızın bir listesi görünecektir. iPhone’unuz için girişe dokunun. Telefonunuz bulunursa konumu haritada görünür ve size birkaç seçenek sunulur.

Cihazınızı bulamıyorsanız kullanıcılara mesaj gönderebilirsiniz. Kayıp Olarak İşaretle – Etkinleştir – Devam’a dokunun. Telefonunuz, ekranda kişi bilgileriyle Kilit Modu’na geçecektir. Bulunduğu takdirde sizinle iletişime geçilmesini sağlayacak bir numara ve ekran mesajı da eklerseniz işiniz daha kolaylaşabilir.

Cihazın çalındığını düşünüyorsanız sol bölmede yukarı kaydırın ve “Bu Cihazı Sil” seçeneğini işaretleyin, tıklayın. Daha sonra Devam’a dokunun ve cihazınızı tüm içerikten tamamen silmek için adımları izleyin. Telefondan bunları yapıp uygulamayı sildikten sonra artık izlenemeyeceksiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“iPhone ve iPad’inize Yeni Özellikler Geliyor!” okumak için buraya tıklayın
“Apple Aile Paylaşımı Özelliği Nedir?” okumak için buraya tıklayın.
“Telefonunuzu Aldığınızda Yüklü Gelen Apple Uygulamalar Nasıl Silinir?” okumak için buraya tıklayın.

“Apple Find My Friends Uygulaması Nedir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı