Telefonunuzdan Silmeniz Gereken 10 Uygulama!

Telefonlarımıza birçok uygulama indirip kullanıyoruz. Peki, bu uygulamalar ne kadar masum? Görüntüde zararsız bir uygulamadan farkı olmayan ama gizlilik kurallarını ihlal eden uygulamalar hangileri? İşte, telefonunuzdan silmeniz gereken 10 uygulama!

Bir süredir gündemde olan “kişisel verilerin gizliliği” konusu, kullanıcı verilerinden elde edilen data’ların şirketler tarafından kullanılması ve bilgi hırsızlığı ile tehlikeli bir boyuta doğru ilerliyor. Kullanıcı dostu mobil uygulamalar her ne kadar gerekli önlemleri almaya çalışsa da henüz güvenli sayılamayacak birçok uygulama mevcut.

Bu sebeple mobil uygulama indirilmeden önce mutlaka araştırma yapılması ve uygulama geliştirici şirkete aşina olunması gerekir. Uygulamanın güvenilir olup olmadığı, kullanıcı yorumları ve Google araması ile de anlaşılabilir. Bunun yanı sıra uygulama indirildikten sonra verilen erişim izinlerinin uygulama ile alakalı olup olmadığına bakmak da diğer bir yöntem sayılabilir. İşte, kişisel verilerin gizliliğine uygun hareket etmediği saptanan ve telefondan silinmesi gereken uygulamalar:

Telefonunuzdan Silmeniz Gereken 10 Uygulama!

1. YouVersion Bible

Popüler bir kutsal kitap uygulaması olan YouVersion Bible, İncil’in tam metnini içeriyor.

Yine de bu uygulama göründüğü kadar masum değil. Uygulamayı indirdikten sonra telefonunuzda yer alan verileri değiştirebilmesi, netinize bağlanıp bağlantıyı kesebiliyor olması, konumunuza erişebilmesi ile gizlilik ihlali yapmakta ve son derece uzak durulması gereken bir uygulama.

2. CamScanner

Bir belgenin taranmasına ve anında bir PDF’ye dönüştürülmesine olanak sağlayan bu mobil uygulama, Truva Atı İndiricisi adındaki kötü bir yazılıma sahip.

Sorun ne kadar çözülmüş gibi görünse de Adobe Scan veya Microsoft Office Lens daha iyi alternatifler arasında sayılıyor.

3. RAM’i Arttırdığını İddia Eden Uygulamalar

Bir cihazdaki RAM alanını gerçekten artırmak için genellikle oldukça pahalı olan harici sürücüler satın alınması gerekmekte.

RAM Booster (Bellek Temizleyici) ve 4 GB RAM Memory Booster – AppLock dahil RAM alanını ücretsiz olarak artırmayı vaat eden uygulamalar, depolamayı geçici olarak artırmak için sadece önbelleği temizliyor. Bu, telefonun zaten kendi başına yapabileceği bir durumdur. Dolayısı ile bu tür uygulamalar, gizlilik ihlali yapmak için bir bahaneden başka bir şey değil gibi görünüyor.

4. Kötü Amaçlı Yazılım İstilaları

Bu tür uygulamalar, izinsiz olarak abonelik hizmeti başlatıyor. Banka ve kredi kartı ekstreleri rutin olarak kontrol edilmez ise yüzlerce hatta binlerce dolara mal olabiliyor.

Mini Camera, Leaf Face Scanner, Spark Wallpaper gibi yazılımlar kişi listenize, mesajlarınıza ulaşabildiği için uzak durulması gereken uygulamalar.

5. Facebook Giriş Kimlik Bilgilerinizi Çalan Uygulamalar

Paris siber güvenlik firması Evina, Facebook oturum açma bilgilerinizi çalmak için kötü amaçlı yazılım kullanan 25 uygulama belirledi.

Wallpaper, el feneri gibi masum görünen bu uygulamalar oldukça tehlikeli. En popüler olanları ise Video Maker, Anime Live Wallpaper, Solitaire Game, Super Wallpapers Flashlight.

6. Angry Birds

Finlandiyalı geliştirici Rovio Entertainment tarafından 2009 yılında piyasaya sürülen Angry Birds, bir gecede başarıya ulaşıyor. Buna rağmen kullanıcılardan çok sayıda veri çektiği anlaşılıyor. Ulusal Güvenlik Ajansı ve İngiliz mevkidaşı Hükümet İletişim Merkezi aslında oyunun kullanıcıları hakkında kişisel veriler topluyor ve iletiyor.

Toplanan veriler oyunun bazı kodlarında gizlenen bir reklam platformu ile dağıtılıyor. Bu veriler telefon numaraları, arama kayıtları, konum, politik bilgiler gibi hassas verileri ve hatta kullanıcıların cinsel yönelimi ile ilgili bilgileri bile kapsıyor. Geliştiriciler uygulama kullanımının artık güvenli olduğunu söylüyor ancak emin olmak yine de mümkün değil.

7. IPVanish VPN

İnternet etkinliğini maskeleyen ve halka açık bir bağlantıdan özel bir internet ağı oluşturarak çevrimiçi gizlilik ve anonimlik sağlayan VPN’ler, ABD iken Makedonya’da geziniyormuş gibi bir iz bile bırakabilir.

En popüler sağlayıcılardan biri olan IPVanish VPN de dahil olmak üzere VPN uygulamalarının çoğu silinmesi gereken uygulamalar arasında yer almakta. 2018’de IPVanish’in müşterilerin verilerini günlük olarak kaydettiği ve bunları ABD’ye sağladığı tespit ediliyor. Peki, toplanan bu veriler başka kimlere dağıtılıyor?

8. Facebook

Cambridge Analytica skandalını duymayan var mı?

Sosyal medya uygulamalarının siber güvenlik sorunları endişe saçıyor. Geçen yılki Cambridge Analytica skandalı, ihlal edilen 87 milyon kişisel veri datası olduğunu açığa çıkarıyor. Facebook tek başına ses kaydedebiliyor, video ve fotoğraf çekebiliyor, metinlerinizi okuyabilir. Bunun gibi birçok şeye ulaşabilir. Uygulama ayrıca reklam verenler için de veri ve hedef kitle analizleri yapıyor.

9. TikTok

Silinmesi gereken uygulamalar arasında TikTok neden var?

Bu uygulama; donanım kimliklerini, bellek kullanımını, telefonda yüklü olan diğer uygulamaları, IP adresini hatta kişisel adres bilgileri ve en son kullanılan WiFi erişim noktaları gibi birçok bilgiye erişim sağlayabiliyor.

Devlet destekli herhangi bir casusluğun kanıtı bulunamasa da Pekin merkezli ByteDance’ in sahibi olduğu ve işlettiği TikTok’a yönelik eleştiriler, platformun kullanıcılarının gizliliğini şiddetle ihlal ettiği ve potansiyel olarak verileri otoriter Çin hükümetine aktardığı yönünde.

10. GasBuddy

Yakındaki benzin istasyonlarındaki fiyatların karşılaştırılmasına olanak sağlayan bu uygulama, tasarruf etmek için olanak sağlarken aynı zamanda bu aramaları yapmak için çok sayıda konum verisi de topluyor.

Kısa süre önce gizlilik politikası değişikliği hakkında kullanıcılara bildirim yollayan şirket, sürüş alışkanlıkları hakkında otomatik olarak bilgi toplayacağını bildiriyor. Ayrıca her zaman arka planda çalışarak açık bir şekilde veri toplamak, Big Brother’ın tam bir tezahürü gibi geliyor.

Peki, bu mobil uygulamalar şirketler için veri toplamaya devam edecek mi? Gizlilik politikalarındaki açıklar ne olacak? Bu konudaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Telefondaki Android Uygulamalar Nasıl Görüntülenir?” okumak için buraya tıklayın.
“Telefonunuzu Aldığınızda Yüklü Gelen Apple Uygulamalar Nasıl Silinir?” okumak için buraya tıklayın
“Android Telefonunuzda Olması Gereken Uygulamalar!” okumak için buraya tıklayın.
“iPhone Telefonunuzda Olması Gereken 10 Mobil Uygulama!” okumak için buraya tıklayın.

“Telefonunuzdan Silmeniz Gereken 10 Uygulama!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı