Bu Casus Uygulama Telefon Görüşmelerinizi Kaydediyor! - Moblobi.com
Mobil

Bu Casus Uygulama Telefon Görüşmelerinizi Kaydediyor!


Android cihaz kullananlara maalesef kötü bir haberimiz var. Çünkü 2018 yılında keşfedilen ve telefongörüşmelerini izinsiz kaydeden o casus yazılım yeniden ortaya çıkmış gözüküyor. Üstelik fark edilmeden 50 milyon kez indirilmiş ve pek çok kullanıcının cihazına sızmış durumda.

2018 yılının Ağustos ayında keşfedilen Trioutİsimli casus yazılım , telefongörüşmelerini izinsiz olarak kaydediyordu. Bu yazılımşu günlerde yeniden ortaya çıktı. Bu casus kullanıcıların cihazlarına bilgisi dışında yükleniyor. Bu casus yazılım ‘ın kullanıcıların cihazlarına 50 milyon kez İndirildiği tespit edildi.

Bitdefinder Antivirüs‘ün güvenlik yazılımcılarının geçtiğimiz yıl keşfettiği bu virüsyeniden ortaya çıkmış gözüküyor. Virüs, popüler uygulamaları kullanarak cihazlara sızıyor. Asıl amacının ise casusluk saldırıları düzenlemek olduğu düşünülüyor. Cihazınızdaki fotoğrafları, videoları, telefongörüşmelerinizi, mesajlarınızı ve lokasyon gibi bilgilerinizi ele geçiriyor ve siber saldırganların yönettiği sunuculara yönlendiriyor. Bu tehlikeli virüs, en son 7 Aralık 2018’de aktif olmuş. Tehlikeli yazılımPsiphon isimli bir proxy uygulaması aracılığı ile yayılıyor.Üstelik gizlenme kabiliyeti de oldukça yüksek.

Bu virüs gizliliği yem olarak kullanıyor!

Psiphon Uygulaması oldukça popüler olmuş durumda. Bu uygulamaengelli bazı web sitelerine giriş sağlıyor ve daha öncekiler gibi kötü niyetli bir yazılımbarındırıyor. Şimdiye kadar 50 milyondan fazla kez indirildiği bilinen bu uygulamaiçin ilginç olan durum ise Bir çoğu pozitif yorum olmak üzere bilmiyor ondan fazla kez yorum almış olması.

Psiphon, Google Play’e ulaşılamayan durumlarda üçüncü parti mağazalar üzerinden yayılıyor. Siber saldırganlara delil yaratmak amacıyla Inmobi Ads, Google Ads, Mopub Ads gibi üç reklam yazılımını kullanıyor. Kullanıcılarına çok daha fazla gizlilik imkanı vadediyor; Trioutyazılımıyla paketleniyor ve amacına tamamen zit bir şekilde hareket ediyor. Kısacası kullanıcıların bu gizlilik isteğini bir yem olarak kullanıyor.

Üstelik bu yazılımgizlenmek için sunucusunu değiştiriyor. Kötü amaçlı bu yazılımdan etkilenen yeni uygulamailk olarak ekim ayında fark edilmiş. Uygulama2018’in mayıs ayından aralık ayına kadar aktif olmuş ve pek çok kullanıcıyı etkilemiş. Fark edilen bu yeni casus yazılımTrioutun diğerlerinden farkı ise tehdit aktörlerinin kontrol ve emir mekanizması olarak kullandıkları sunucularını değiştirmiş olmaları. Üstelik bu sunucu aktifliğini hala sürdürecek ciddi bir tehlike oluşturmaya devam ediyor. Fransa merkezli olan ve çeşitli ürünlerle ilgili indirimler sunan bir web sitesine yönlendirme yapıyor. Bu sitenin ele geçirilip geçirilmediği veya en başından beri bu siber saldırganlara ait olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Android cihazların çoğalması siber saldırganların eğilimlerini Belirliyor. Cihazlarımızda kullandığımız mikrofonlar, kameralar, GPS gibi velilerimizi biriktiren pekçok sensör, kötü niyetli bu yazılımlar sebebiyle birer casusa dönüşebiliyor.

Peki bu casus uygulama yazılımından korunmak için neler yapılabilir? Haberin devamında…

 DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı