iPhone ve iPad’inize Yeni Özellikler Geliyor!

Apple’ın artık klasikleşmiş ürünleri olan iPhone ve iPad’ler için geliştirme sürecinde olan ve bir süredir kapalı beta sürecinde bulunan iOS 13 ve iPad OS geçtiğimiz günlerde kullanıcıların da denemesi için açık beta olarak sunuldu. İşte bu sürümler ile hayatımıza girecek yenilikler…

iPhone ve iPad kullanıcıları iOS 13 güncellemesiyle hangi özelliklerle karşılaşacak?

Yeni iOS 13 ’la birlikte Apple iPhone ’unuzu hızlandırıyor, eskisinden daha akıllı ve daha güvenli hale getiriyor. Bunlarla da kalmayan teknoloji devi yeni işletim sistemine birçok yeni özellik de eklemiş durumda. Google’ın geliştirilmiş işletim sistemi Android Q’ya güçlü bir rakip olarak görülen iOS 13, iki şirket arasındaki sonsuz savaşı tekrar gün yüzüne çıkarmaya hazırlanıyor.

Tam sürümü Eylül ayında kullanıcıyla buluşacak olan işletim sisteminin dikkat çeken yeni özellikleri bulunuyor. Bunlardan bazılarını aşağıdaki açıklayalım:

  • Bilinmeyen Aramalar Tamamen Bitiyor!  

Sadece basacağınız bir tuşla bilinmeyen numaraların sizi aramasını tamamen engelleyebiliyorsunuz. Yeni gelen bu özellikle sizi sadece telefon rehberinizde kayıtlı olan kişiler arayabiliyor. Diğer numaralar, eğer yine de sizinle telefon yoluyla iletişime geçmek istiyorlarsa, sesli mesaj göndermek zorundalar.

  • Daha Hızlı Wi-Fi Kablosuz Ağ Seçimi!

Önceki sürümlerde Wi-Fi ağına bağlanabilmek için telefonun “Ayarlar” uygulamasına girmek gerekiyordu. Apple iOS 13 ’le ağ bağlantı sistemini de tek tuşa indirgemeyi mümkün kılmış durumda.

  • Kaydırılabilir Klavye!

Android işletim sistemine sahip telefonlarda bu özellik uzun süredir kullanılabiliyordu, tabii ki üçüncü taraf uygulamaları sayesinde. Uzun sürenin ardından, Apple bu özelliği iPhone ’lara da getirdi. “QuickPath Typing” adı verilen özelliğin teoride klavye kullanımını hızlandıracağı söyleniyor. Özellik, telefonunu tek elle kullanmayı tercih eden kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırabilir.

  • Tüm Uygulamalarda Karanlık Mod!

iPhone ’larda bulunan karanlık mod, artık akıllı telefonda bulunan temel diyebileceğimiz tüm uygulamalarda kullanılabilir durumda. Bu uygulamalara çeşitli müzik ve fotoğrafçılık uygulamalarını örnek olarak verebiliriz. Özelliğin tüm işletim sisteminde kullanılabilir olacağı söyleniyor fakat tam olarak nasıl olduğunu işletim sisteminin tam sürümü piyasaya sürüldüğünde öğrenebileceğiz.

  • “Fotoğraflar” Uygulamasına Video Düzenleme Araçları Geliyor

Yeni işletim sistemiyle uygulamada halihazırda bulunan “Fotoğraflar” uygulamasının kullanımı daha basitleştirildi ve kullanıcıya daha hızlı bir kullanım imkanı sunuldu fakat uygulamadaki asıl yenilik bu değil. “Fotoğraflar” uygulamasının alışık olduğumuz fotoğraf düzenleme araçlarının hemen hemen hepsini artık videolar için de kullanabiliyoruz.

  • “Find My Phone” ve “Find My Friends” Uygulamaları Birleştirildi

Sizin ve arkadaşlarınızın telefonunun kaybolması ihtimali üzerine geliştirilen bu iki uygulama artık “Find My” adlı bir uygulama altında birleştirildi. Sadece bu iki uygulamayı birleştirmekle kalmayan Find My sayesinde tanımadığınız insanların iPhone ’larının dahi yerini bulabileceksiniz.

  • Memoji Avatarlar Yeni İşletim Sisteminde Yerini Aldı

Apple’ın mesajlaşma uygulamasında kendine yer bulan Memoji ifadeleri sayesinde kendi yüzünüzün ifadesini mesajlaşırken kullanabileceksiniz. Ayrıca, kendi yüz ifadenize ek olarak bir de yine uygulama içinde kullanabileceğiniz bir etiket paketine sahip olacaksınız.

Peki Siri’deki büyük değişiklik ne olacak? Peki ya bu özellikleri Apple iPhone kullanıcıları hemen telefonlarında kullanmaya başlayabilirler mi? Nasıl kullanabilirler? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı