Akıllı Telefonunuzun Saldırıya Uğradığını Nasıl Anlarsınız?

Akıllı telefon da diğer cihazlar gibi kötü niyetli kişiler tarafından saldırıya uğrayabilir. Telefonunuzun hacklendiğini gösteren 12 ipucu, haberimizde...

Hackerlar ve kötü niyetli kişiler akıllı telefon veya teknolojik cihazlarınıza erişip; sizinle alakalı bilgileri çalabiliyorlar. Bilgileri çalınan kişiler bazen ünlü birileri, bazen de sıradan kişiler olabiliyor. Akıllı telefonunuzun saldırıya uğradığını anlayabilmeniz mümkün. Telefonunuzun hacklendiğini gösteren 12 önemli ipucu, haberimizde…

Akıllı telefon hacklendiğini gösteren 12 ipucu:

1- Telefonunuz ısınıyor mu?

Arka planda çalışan uygulamalar telefonunuzu bir miktar ısıtabilir. Eğer kullanmadığınız halde telefonunuz ısınıyorsa hacklenmiş olabilir.

2- Gece aniden ekranınız açılıyor mu?

Gece yarısı birden ekranınız açılıyorsa ve ekranda bildirim yoksa hackerlar telefonunuz üzerinden işlem yapıyor olabilir.

3- Telefonunuzun tarayıcısında sizin girmediğiniz siteler açık mı?

Eğer telefonunuz başka biri tarafından ele geçirildiyse bazı sitelerde işlem yapılıyor olabilir. Telefonunuzun tarayıcısını açtığınız zaman sizin açmadığınız sitelerin bulunması güvenlik ihlali yaşıyor olabileceğinizi gösterir.

4- Telefonunuzu kapatmak istediğinizde başaramıyor musunuz?

Arka planda telefonunuz üzerinden başkaları işlem yaptığı için telefonunuzu kapatamıyor olabilirsiniz.

5- Telefon görüşmelerinizin kalitesi düştü mü?

Telefon görüşmesi yaparken ani kesilmeler yaşıyorsanız büyük ihtimalle biri telefonunuza yasa dışı bir şekilde erişim sağlamıştır.

6- Telefonunuz birden yavaşladı mı?

Önceden yaptığınız işlemleri artık telefonunuz zorlanarak yapıyorsa uzaktan erişimle telefonunuza başka işlemler yaptırılıyor olabilir.

7- Şarjınız eskisinden daha hızlı mı bitiyor?

Eğer telefonunuz hacklendiyse bunun en büyük göstergelerinden biri aniden hızlı tükenmeye başlayan bataryanız olacaktır.

8- Playstore’da başka bir hesap açık mı?

Hacklendiğiniz zaman kullandığınız kayıtlı şifreler değiştirilebilir. Telefonunuzun uygulama mağazasındaki hesabınızın şifresi değiştiyse ya da başka bir hesap açıksa bu hacklendiğinizin göstergesi olabilir.

9- Telefonunuz kendi kendine uygulama açıp kapatıyor mu?

Telefonunuzda sizin kontrolünüz dışında uygulamaların açılıp kapanmasının iki mantıklı sebebi var. Ya yazılımsal bir sorun yaşıyorsunuz ya da biri uzaktan bu uygulamaları çalıştırıyor olabilir.

10- İnternet paketiniz daha hızlı mı bitmeye başladı?

Eskisiyle aynı veri kullanımını yapmanıza rağmen birden internet paketiniz bitmeye başladıysa, bu siz kullanmadığınız zamanlarda bile birileri tarafından kullanılabildiği anlamına geliyor.

11- Telefonla konuşurken arkadan sesler geliyor mu?

Telefonla konuşurken sinyal seslerine benzer sesler duyuyorsanız telefonunuz hacklenmiş ve görüşmeleriniz yasa dışı bir şekilde kaydediliyor olabilir.

12- Adını dahi bilmediğiniz uygulamalar telefonunuzda yüklü mü?

Hackerların en çok kullandığı yöntemlerden biri telefonunuza sizin haberiniz olmadan uygulamalar yüklemek. Bu sayede bilgilerinizi daha rahat çalabilirler.

Peki siz akıllı telefonunuzda güvenlik problemleri yaşadınız mı? Ne gibi önlemler alıyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bilgisayarınızda Virüs Olduğunu Gösteren 8 İşaret!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sizi İzleyen Stalkerları Nasıl Tanırsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kaybolan Telefonunuzu Nasıl Bulabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı