Evde Kağıt Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Kağıt geri dönüşüm nedir? Bireyler kağıt geri dönüşümüne nasıl destek olabilirler? Evde kendi kağıdınızı nasıl üretebilirsiniz, haberimizde...

Günümüzün en önemli problemlerinden biri de kağıt israfı. Pek çok insan kağıt tüketiminde oldukça bilinçsiz şekilde hareket ediyor ve bunu yaparken de kağıt üretiminde kullanılan binlerce ağaç akıllarına gelmiyor. Fakat bu durum böyle giderse dünyada yeşil alanlar daha fazla yok olacak. Bu yüzden doğayı korumak ve dünyayı iyileştirmek için kağıt geri dönüşümüne destek vermek gerekiyor. Kağıt geri dönüşüm hareketi başlatan kurumlar var. Fakat bireyler de evde kendi kağıtlarını üreterek israftan kaçınabilirler. Peki evde kağıt nasıl üretilir? İpuçları, haberimizde…

Kağıt geri dönüşüm neden önemli?

Kağıt üretimi için dikilen ağaçlar kesiliyor. Daha sonra bu ağaçlarda soyma işlemi gerçekleşiyor. Ağaçların dış kabuğu soyulduktan sonra kalan kütük kısımları parçalara ayrılıyor. Ağaçların hamur halini alması için ağaçların içine su koyuluyor ve büyük kazanların içinde karıştırılıyor. Hamur haline gelen ağacın içine selüloz dökülüyor.

Selüloz ise,  kağıdın işlenmesi ile ortaya çıkıyor. Daha sonra bu selülozlar hamur içine dökülüyor ve aynı zamanda mürekkep de koyuluyor. Hamur 15 dakika kadar karıştırıldıktan sonra suyunun çıkarılması işlemi gerçekleşiyor. Daha sonra kağıt şeklini alması için sıcak silindirlerden geçiriliyor. Kısacası kağıt oldukça uzun işlemlerden geçerek üretiliyor. Fakat insanların kağıdı tüketmesi ise saniyelerini bile almıyor.

Bu yüzden bilinçlenmemiz ve ağaçların da nefes alma hakkına sahip olduklarını kendimize hatırlatmamız gerekiyor. Bunun için ilk adımı atabilirsiniz. Kağıt geri dönüşüm yaparak, artık evde kendi kağıtlarınızı üretebilirsiniz. Böylece hem kağıt israfını önlemeye hem de birçok ağacın kesilmesine engel olmasına destek olabilmek mümkün hale gelebilir. Dünya’da kağıt geri dönüşümlerinin de oldukça fazlalaştığı görülüyor.

Evde kağıt nasıl üretilir?

Evde kağıt üretmeyi denemek için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

 • Eski bir fotoğraf çerçevesi veya  bir plastik kabın kapağı
 • Nalburlardan bulabileceğiniz küçük bir file
 • Çerçevenin sığabilmesi için büyük bir kap tercihi
 • Bir havlu, blender ve sünger
 • Su
 • Ezmek için havan
 • Gazete, kullanılmış kağıt.

Bu malzemeleri temin ettikten sonra ardım adım yapmanız gerekenler ise şöyle:

 1. Gazete kağıtlarını ya da kullanılmış kağıtlarınızı; suda bekletin. Çok daha güzel bir sonuç elde etmek istiyorsanız. 1 ya da 2 gün bekletebilirsiniz.
 2. Daha sonra kağıtları iyice hamur kıvamına getirin.
 3. Hamur kıvamına getirdikten sonra; havan ile hamurları iyice ezin.
 4. Büyük kabınızın içine hamurunuzu koyun ve su ilave edin.
 5. Hamuru karıştırın.
 6. Daha sonra çerçeveyi su dolu kabın içerisine koyun.
 7. Üzerine hamurunuzu dökün.
 8. Kağıt hamurları filenin üstüne gelecek şekilde ayarlayın.
 9. Çerçevenizi çıkardıktan sonra  havlunun üzerine koyun.
 10. Daha sonra çerçevenin üstüne başka bir havlu veya süngerle bastırın. Fazla suyu emmesi için en son yaklaşık 1 gün kadar bekleyin. Kuruduktan sonra kağıdınızı kullanabilirsiniz.

Bu şekilde evde kendi kağıdınızı üreterek, doğayı koruyabilirsiniz.

Peki siz kağıt tüketimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce evde kağıt yaptınız mı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • “Evde 3D Hologram Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • “Akıllı Ev Hakkında 20 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Evde Yokken Yardımcı Olacak Otomatik Evcil Hayvan Besleyiciler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Güneş

Fatma Nur Güneş

Merhaba, ben Fatma Nur Güneş. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı