Akıllı Ev Hakkında 20 İlginç Gerçek!

Akıllı ev hakkında bazı ilginç söylentiler ve gerçekler de var. Bu evler hakkındaki 20 ilginç gerçek, haberimizde...

Günümüz dünyasında teknolojiden ilham alan sektörlerden biri de ev teknolojileri. Herşeyin akıllandığı günümüzde evlerimiz de artık çok akıllı. Akıllı evler, yaşam alanlarımızı teknolojiyle buluşturarak fayda sağlamayı amaçlıyor. Akıllı evlerde elektrikten, ısıtmaya, suya kadar birçok sistem uzaktan kontrol edilebiliyor. Hatta evin dışındayken bile kameralar aracılığıyla evin o anki durumu takip edilebiliyor. Peki akıllı ev hakkında gerçekten herşeyi biliyor muyuz? 20 şaşırtıcı gerçek, haberimizde…

Akıllı ev nedir?

Akıllı ev sistemleri, kablolar aracılığıyla evi uzaktan izleyip, kontrol altında tutmayı amaçlıyor. Ev içerisinde bulunan aletlerin yönetilmesi için özel ağlar kullanılıyor. Ev içinde özel kablolarla veya internet ağı ile birbirine bağlanan cihazlar; ev sahipleri tarafından akıllı telefon veya tabletler aracılığıyla kontrol edilebiliyor.

Bu sistemlerin çoğu güvenlik, alarm sistemleri, enerji tasarrufu başta olmak üzere birçok alana yönelik geliştirilmiş. Evin dışındayken kapının kilitli olup olmadığını, prizde takılı bir kablonun olup olmadığı, evin sıcaklık derecesi başta olmak üzere birçok sistem takip edilerek müdahale edilebiliyor.

Akıllı evler hakkında 20 ilginç gerçek:

Akıllı evler hakkında bazı ilginç söylentiler ve gerçekler de var. İşte bu evler hakkındaki 20 ilginç gerçek:

1980 yılında neler oldu?

1- Yaşlı bir kimse evinde yalnız başına olduğu sırada düşerse; yakınlarına, ailesine haber verebilen akıllı bir cihaz geliştirilmiş. Cihazın icat edildiği tarihinse 1980 yılı olduğu biliniyor.

2- Son 7 yılda dünya genelindeki akıllı evlerin sayısının yaklaşık 40 kat oranında arttığı iddia ediliyor.

3- Amazon’a ait Alexa isimli akıllı cihazın, geçtiğimiz yıl dünya çapında milyonlarca kişi tarafından satın alınarak, akıllı evlerde en çok tercih edilen cihaz olduğu söyleniyor.

4- Akıllı evlerde bulunan sistemlerin, kızılötesi ışıklar aracılığıyla odada bulunan kişiyi algılaması sonucunda ışığın yanmasıyla büyük ölçüde enerji tasarrufunun sağlanabileceği iddia ediliyor.

5- Akıllı evlerdeki LED ampüller Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonlara bağlantı kurularak ev içindeki ışıkların kontrolü her yerden sağlanabileceği söyleniyor.

Duvarlar kaydırılınca arkasından neler çıkıyor?

6- Portekiz’de bulunan akıllı evlerde, odadaki duvar gerçek zamanlı olarak kaydırılıp yerine katlanan bir yatak ortaya çıkabiliyormuş.

7- Los Angeles’da akıllı evlerin duvar kaplamalarının, kiracıların isteğine uygun stillere ve renge göre değiştirebildikleri iddia ediliyor.

8- Birkaç yıl içinde dünya çapında yeni inşa edilen evlerin neredeyse yarısının akıllı evlerin teknolojisine sahip olacağı söyleniyor.

9- Amerika’da 65 yaş üzerinde olan nüfusun neredeyse yarısının akıllı ev cihazlarını kullandığı söyleniyor.

10- Akıllı cihazlardan otomatik sensörlü garaj kapılarında kullanılan teknolojinin patlayıcı yüklerini patlatabilen teknolojiyle çok benzediği iddia ediliyor.

11- Teknoloji devlerinden Samsung, Apple, Amazon başta olmak üzere; akıllı evlerdeki teknolojiyi şekillendiren çalışmaları geliştirmek adına büyük şirketlerin anlaşma yaptığı söyleniyor.

12- Lenovo, akıllı evler alanında: akıllı Wi-Fi fişi, akıllı ampul ve akıllı güvenlik kamerası geliştirmiş.

13- Akıllı ev teknolojisi geçtiğimiz yıllarda ev telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar olarak kabul edilmiştir.

14- Antilia isimli akıllı ev, milyar dolarlık bütçesiyle en pahalı akıllı teknolojiye sahip evlerden olduğu söyleniyor.

15- Akıllı evlerin erkekler tarafından daha çok ilgi gördüğü ve satın alma oranın kadınlardan daha fazla olduğu iddia ediliyor.

Buzdolabınız neler söylüyor?

16- Akıllı evlerde bulunan akıllı LED ampullerin internete bağlı olanların sayısının milyarları bulacağı söyleniyor.

17- Akıllı evlerin buzdolabındaki yiyecekler arasından, isteğiniz doğrultusunda, neler yemeniz veya yememeniz gerektiğini belirtebileceği söyleniyor.

18- Akıllı evlerle ve bu teknolojilerle özellikle genç nüfusun ilgilendiği iddia ediliyor.

19- Dünya çapında akıllı ev teknolojisi pazarında en çok yer alan ülkenin ABD olduğu, İskandinav ülkelerinin de ikinci sırada yer aldığı söyleniyor.

20- Akıllı ev sistemleri teknoloji devleri tarafından desteklendiği halde akıllı ev aletlerinin pazardaki yerinin dünya genelinde düşük olduğu iddia ediliyor.

Akıllı evler hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Akıllı ev teknolojisine sahip cihazları kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında paylaşın.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Ev Karantinasında Yaşlılara Yardım Edecek 4 Teknolojik İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Evde Yokken Yardımcı Olacak Otomatik Evcil Hayvan Besleyiciler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Güneşe Göre Konum Alan Akıllı Ev!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı