Yoksa Buzdolabınız Bilgi mi Sızdırıyor?

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor. Her geçen gün evimizde kullandığımız sıradan pek çok araç birer akıllı cihaz haline geliyor. Yani nesnelerimiz artık internet ile birlikte akıllı cihazlara dönüşüyorlar. IoT yani nesnelerin interneti cihazlar işte evlerimizde kullandığımız bu cihazlar… Siber saldırganların yeni hedefleri ise ise işte evlerimizde kullandığımız bu akıllı cihazlar oldu

IoT cihazlar adı verilen bu cihazlar son dönemlerde siber saldırganlar için birer kolay lokma haline gelmiş durumda. Bunun en büyük sebepleri ise bu ürünlerin pek çoğunun güncelleme yamalarının olmaması, savunmazısız gömülü firmware yani ürün yazılımı içermeleri ve varsayılan değişmeyen şifreleri. Bu sebepler ise internete bağlı olan bu cihazları daha da riske açık hale getiriyor.

Bilgi güvenliği ve Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in edinmiş olduğu bilgiye göre 2017 yılında Japonya ‘da gerçekleştirilmiş olan siber saldırıların yarısından çoğu akıllı cihazları hedeflemiş veya saldırılarda bu akıllı cihazları kullanılmış. Dolayısıyla Japonlar, siber saldırılarda IoT cihazlarının giderek artan bir biçimde kullanılması sebebiyle, bu akıllı cihazları kontrole hazırlanıyorlar. Güvenlik amacıyla ülkelerindeki internet bağlantılı yeni nesil televizyonlar, fırınlar ve buzdolapları gibi 200 milyon IoT cihazını inceliyor olacaklar.

Büyük Test Başlıyor ve 5 Yıl Sürecek!

Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü, yaygın olarak kullanılan ve varsayılan şifrelerin listeleriyle donatılmış durumda. Bu enstitünün çalışanları, akıllı cihazlardan rastgele seçecekler olanlarına giriş yapmaya çalışacaklar Bu büyük test Şubat ayında yani bu ay içerisinde başlayacak. İş ve ev ağlarındaki router cihazlar, web kameraları öncelikle inceleniyor olacak. Test kapsamında yerel yetkililer ve internet servis sağlayıcılar ile birlikte ortak hareket edilecek. Bu sayede güvenli olmadığı saptanan cihazların sahipleri de bilgilendirilebiliyor olacak. Bu kişilerin cihazlarını kontrol altına alması sağlanabilecek.

Bu büyük teste ait yasa Japonya’da Kasım 2018 yılında Kabul edilmiş ve 5 yıllık bir süreyi kapsıyor olacak. Tokyo’nun 2020 yılında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olması tehditlerin artabileceği endişesini de yaratıyor. Çünkü az önce de paylaştığımız gibi 2017 yılındaki siber saldırıların yarısından çoğu yani yüzde 54’ü IoT cihazlarını hedeflemiş durumdaydı.

Bu testte toplanan veriler ile ilgili neden gizlilik kaygısı var? Geçtiğimiz yıllarda karşılaştığımız hangi kötü amaçlı yazılım cihazlarımızı bu tehdite maruz bıraktı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı