Ev Karantinasında Yaşlılara Yardım Edecek 4 Teknolojik İpucu!

Evde kalmakla başa çıkabilmek için yaşlılara yardımcı olacak teknolojiler...

Koronavirüs nedeniyle zorunlu karantinalar uygulanıyor. Gençler bir şekilde evde kalmakla başa çıkabiliyorken; yaşça büyük kişiler zorluk çekebiliyorlar. Bu süreçte yaşlıların ihtiyaçları doğrultusunda bazı teknolojilerden kolaylıklar yararlanılabilir. Böylece yaşça büyük kişilerin karantina dönemini daha kolay ve güvende atlatması sağlanabilir. Peki bu süreçte hangi teknolojiler yaşlılara yardım edebilir? Haberimizde…

Covid-19 salgınının yayılmasını engellemek için ülkemizde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. 65 yaş üzerindeki kişiler ve 2000 sonrasında doğan kişilere sokak yasağı getirildi. Karantina sürecinde gençler evde bir şekilde zaman geçirebiliyorken; yaşlıların evde zaman geçirmesi ve ihtiyaçlarını karşılaması zor olabiliyor.

Bu dönemde yaşça büyük kişiler de bazı teknolojilerden yararlanarak evde kalmakla başa çıkabilir ve yaşlıların ihtiyaçları karşılanabilir. İşte karantina döneminde yaşlılara yardım edebilecek 4 teknolojik ipucu:

Karantina sürecinde hangi teknolojiler yaşlılara yardım edebilir?

  • Akıllı Telefonlardan Görüntülü Konuşmak

Ailelerini özleyen ve akıllı telefona sahip olan yaşlı kişiler uygulamalar üzerinden görüntülü konuşmalar gerçekleştirerek bir nebze de olsa özlemlerini giderebilirler. Daha önce görüntülü konuşma yapabileceğiniz uygulamaların haberini de sizlerle paylaşmıştık.

IOS telefona sahip kişiler, FaceTime uygulamasını; Android işletim sistemine sahip telefon kullanan kişiler ise WhatsApp üzerinden veya Skype gibi uygulamaları indirerek de görüntülü konuşabilirler. Yaşlılarımızın uygulamaları ilk kullanımları ve indirmeleri başlangıçta biraz zor olabileceği için; gençlerin uygulamanın kurulması konusunda onlara destek olmaları da önemli.

  • Google’dan Film, Dizi İzlemek

Televizyonda izleyecek bir şey bulamayanlar, Yeşilçam filmlerini özleyenler, belgesel veya spor kanallarını izlemek isteyenler bu dönemde Digiturk, Netflix gibi platformları satın alabilir ve keyifli zaman geçirebilirler. Fakat para vermeden de günümüzde pek çok içeriği Google ’dan izleyebiliyoruz. Bilgisayar kullanmayı bilen yaşlılar bu tip paralı platformları satın almadan da Google ’da veya Youtube’da da izlemek istediklerini aratabilir ve izleyebilirler. Onlara izlemek istedikleri film ve diziler için Google’da arama yapabileceklerini öğreterek bu süreci daha keyifli atlatmalarını sağlayabiliriz.

  • Acil Numaraları Aramak

Koronavirüs yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin herkese bulaşılabilen bir virüs olsa da; bağışıklığı düşük olan kişilere, kronik hastalığı olanlara ve yaşlılar için daha tehlikeli olabiliyor. Gençler, internet yoluyla evdeki ihtiyaçlarını karşılayabiliyor; fakat yaşlılar için durum pek de öyle değil. Dışarı çıkamayan ve tanıdığı olmayan yaşlılar telefonları sayesinde 112, 155 ya da 156 numaralarını arayarak ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

  • Sesli Kitap Dinlemek

Sesli kitap uygulamaları son zamanların trendlerinden biri. Kitap okumayı seven ancak okuma güçlüğü çeken veya başka birisinin okumasını daha çok seven yaşlılar için sesli kitap uygulamaları kurtarıcı olabilir. Bu sebeple onlara sesli kitap uygulamaları indirerek karantina sürecinde sıkılmamalarını sağlayabiliriz.

Hemen şunu da belirtelim; Geçirdiğimiz zorlu süreçte yaşlılara yardım etmeli, ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalıyız. Düzenli ilaç içmesi gereken yaşlılarımızı ilaç saatlerinde arayıp hal hatır sorarak, ilaçlarını içmelerini hatırlatıp bu zor süreçte onlara destek olmalıyız.

Evde kaldığımız bu süreçte hareket etmeyi unutmadan, sağlıklı beslenerek ve sevdiklerimizle uzaktan özlem gidererek bu günleri geçirmek oldukça önemli. Bu süreçte uzun süredir evlerinde olan ve yaşça büyük olan yaşlıların ihtiyaçlarını gidermede yardımcı olabilir; bu gibi teknolojik ipuçlarını onların hayatlarına dahil ederek bu süreci daha kolay aşmalarını sağlayabiliriz.

Peki sizce başka hangi teknolojiler yaşlılara yardımcı olabilir? Yaşlılar evde kaldıkları zamanı nasıl daha keyifli geçirebilirler? Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Google Home’un Yaşlıların Hayatını Kolaylaştıracak 5 Önemli Özelliği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uzaktan Birlikte Film İzleyip, Sohbet Edeceğiniz Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yaşlılar Siber Zorbalıktan Korunmak İçin Ne Yapmalı?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı