Yaşlılar Siber Zorbalıktan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Hepimiz gelişen teknoloji ve dijitalleşen dünyaya uyum sağlamaya çalışıyoruz. Dijitalleşme artık hepimizin hayatını pek çok yönden etkiliyor. Zaman içerisinde artık yaşlı ya da genç demeden her birimiz dijital dünyadaki yerlerimizde alıyoruz. Gençler ve çocuklar özellikle dijital dünyaya ilgi gösteriyor olsalar da; yaşlılarda artık dijital dünyada birer birey haline gelmiş durumdalar. Ancak yaşlı olarak tabir edebileceğimiz sözkonusu kitle sonradan dahil olmuş olduğu bu ekosisteme ayak uydurmakta elbette zorlanıyorlar. Hatta çoğu zaman da bu dijital dünyada siber zorbalığın ve de siber suçluların mağduru durumunda olabiliyorlar.

Siberzorbalik.org ‘un kurucusu Nurhan Demirel yaşlı kullanıcıları dijital dünyada bekleyen tehditler ve tehlikeler konusunda bazı açıklamalarda bulundu. 65 yaş üzerinde bulunan emekli kullanıcılar genellikle hayatlarındaki boşluğu ve boş zamanları doldurmak amacıyla çok daha fazla internette vakit geçirebiliyorlar. Bahsettiğimiz bu yaşlı kullanıcılar çoğunlukla sanal dolandırıcıların da hedefi haline gelebiliyor ve çok daha savunmasız olabiliyorlar.

Yaşlılar internette sakıncalı linklere tıklıyor ve tuzak mailleri açıyor!

Özellikle son yıllarda sosyal ağlarda yaşlı kullanıcıların sayısında oldukça önemli bir artış meydana geldi. 65 yaş üzerinde olan bu kullanıcıların finansal dolandırıcılıklara da çok daha fazla maruz kaldığını hepimizin gerek televizyonlardan gerekse sosyal mecralardan duyuyoruz. Kendisini jandarma, polis, milletvekili veya resmi bir yetkili olarak tanıtan kişilerin aldatma yöntemlerine maalesef genç olmayan bu nüfusun çok daha kolay kandığını ve kolaylıkla aldanma eğilimi içerisinde olduğunu görüyoruz. Bunun dışında gelen sahte banka maillerini ya da fatura süsü verilmiş ancak tuzak olan maillere inanarak buralarda bulunan sahte renkleri de çok daha kolay tıklayabiliyorlar.

Söz konusu yaşlı kullanıcıların kişisel verilerini koruma konusundaki ve ayrıca da internette karşılarına çıkabilecek dolandırma mesajları konusunda farkındalıkları maalesef oldukça düşük. Bu sebeple de yaşlı insanları dijital dünyada nasıl var olabilecekleri ve nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilinçlendirmek oldukça önemli.

Yaşlı internet kullanıcıları yalnızca sanal dolandırıcılıklar ve karşılaşmalar bunun dışında internette ve sosyal medyada sıklıkla siber zorbalığa maruz kalabiliyorlar. son dönemlerde oldukça popüler hale gelen TikTok uygulamasında da benzer durumlar sıklıkla yaşanıyor .Tüm dünyada popüler hale gelen TikTok uygulamasını, dijital dünyada var olmaya çalışan yaşlı nüfusta elbette kayıtsız kalmadı.

Ülkemizde 28 milyondan daha fazla kullanıcıya sahip olan TikTok’ta yaşlı kullanıcılarda eğlence oldu aklımıza hastaneler hazırlayarak oluşturdukları videoları paylaşıyorlar. Ancak ne yazık ki platformu kullanan gençler tarafından beklemedikleri bazı tepkiler alabiliyorlar. Hatta acımasızca eleştiriliyor ve siber zorbalığa maruz kalıyorlar. Özellikle de yaşlıların eğlendiği ya da dans ettiği videolar platformu kullanan gençlerin olumsuz yorumlarının yağmuruna tutuluyor bile diyebiliriz.

Yaşlılar sosyal medyada siber zorbalık görüyorlar!

Kısa video platformu olan TikTok’ta paylaşılan videoların yanısıra yapılan yorumlar da oldukça ilgi görüyor. Ancak kullanıcılar eleştiriler yaparken çoğunlukla sınırları zorlayıcı yorumlar ve eleştiriler dile getiriyorlar. Hatta bu durum sosyal linçe veya hakaretleri kadar uzayabiliyor. Hal böyle olunca çoğunlukla platformu kullanan yaşlı lar da yapılan bu acımasız eleştirilerin maalesef kurbanı olabiliyorlar. Sözkonusu platformdan yaşlılara yapılan bu acımasız yorumlardan bazılarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

İşte o acımasız yorumlar:

 • Cehennemde yok yazılıyorsun dede
 • Teyze sen ölmeyi mi unuttun
 • Emekli maaşına zam gelince dede kayışı koparmış
 • Azraile şirinlik yapma
 • Mezardan canlı yayın yapıyor
 • Teyze sövdürme artık kendine video çekmek zorunda değilsin ki?
 • TikTok’ta dans edeceğine git 2 rekat namaz kıl
 • Bu teyzeye ne içirdiler acaba
 • İlk 6 ay anne sütü önemli boşuna dememişler
 • Şüphesiz ki Allah onları ibretlik olsun diye yarattı
 • Azrail çağırma şarkısı
 • TikTok’ta fenomen olacağım diye çıldıran yaşlılar.. Allahım sen sonumuzu hayır eyle
 • Azraile yalvarıyor sanki gel artık al canımı diye
 • İşte memleketin hali! Eskiden bu yaşta insanların yanına oturup öğüt alırlardı insanlığınyüz karası
 • Söylenecek söz yok dünyanın sonu geliyor. Kıyamet alametleri bunlar
 • Dedesin sen kendine gel
 • Nene bir gözün toprağa bakıyor, git kendine mezar yeri ara Allah aşkına
 • Dedem hayatı benden daha genç yaşıyor
 • Bir ara dişleri düşecek diye korktum
 • Bir daha otobüste amcalara yer verirsem
 • Teyze mezardan izne gelmiş
 • Teyze Azrail seni unuttu mu yoksa torpil mi geçti
 • Teyze diğer tarafta yoklama alıyorlar, seni yok yazmışlar haberinolsun!
 • Yürüyen ölü gibisin

Özellikle de maddi durumu daha iyi olan yaşlı internet kullanıcıları sosyal ağlardaki tehlikelere çok daha açık. Çünkü yapılan araştırmalar internet kullanan yaşlı nüfusu gün geçtikçe istikrarlı bir şekilde artmaya başladığını gösteriyor. Bu yaşta yetişkinlerin teknoloji genç nesilden çok daha sonra kullanmayı öğrenmesi siber güvenlik konusunda da daha farkındalık sahibi olmalarına sebep oluyor. Bu sebeple de yaşlıların pek çoğunun finansal ya da kişisel bilgilerini almaya çalışan siber suçlular söz konusu olduğunda ya da internet üzerinden herhangi bir teklifte karşılaştıklarında herhangi bir fikirleri olmuyor, bir öngörüde bulunamıyorlar, Dolayısıyla tehlikeye çok daha açık bir hale geliyorlar.

Yaşlı kullanıcılar dijital hayata katılarak çevrimiçi hale geldikçe aslında nasıl güvenli olabilecekleri konusunda da bilgiye ihtiyaç duyuyorlar. Bu anlamda yaşlıların hayatını kolaylaştıran güvenli dijital uygulamaların hayata geçirilmesi oldukça önemli.

Peki yaşlı kullanıcılar internet kullanırken nelere dikkat etmeliler? Yaşlı akrabalarınızı ya da yaşlı internet kullanıcılarının çevrimiçi ortamda daha güvenli olması için ipuçları neler? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı