Google Home’un Yaşlıların Hayatını Kolaylaştıracak 5 Önemli Özelliği!

Google Home'un büyükanne ve büyükbabanıza yardım etmesinin 5 yolu!

Sesli asistanlar hayatımızı kolaylaştırıyorlar. Özellikle de yaşı büyük olan kişiler için kullanmayı öğrendiklerinde; çok faydalı olacak birçok özelliğe sahipler. Çünkü sesli asistanlar sayesinde dijital dünyaya ayak uydurmakta zorluk çeken büyüklerimiz; işlerini kolayca halledebiliyorlar. Bu sesli asistanlardan biri de Google Home. İşte Google Home’un büyükanne ve büyükbabalara hayatlarında yardımcı olmasını sağlayan 5 önemli özelliği…

Teknoloji inanılmaz gelişti. Genç kuşak teknolojinin içine doğduğu için yeniliklere kolay adapte oluyorlar. Ancak yaşça büyük olan büyükanne ve büyükbabalar ise bu konuda zorluk yaşayabiliyorlar. Hatta çoğu zaman çocuklarından veya torunlarından yardım istiyorlar. Fakat her zaman onlardan yardım alamayabiliyorlar.

Sesli asistanlar özellikle teknolojiye adapte olamayan yaşlıların işlerini kolaylaştırmalarına yardımcı olabiliyor. Google Home’da bunlardan biri ve aslında bir akıllı hoparlör. Pek çok özelliği sayesinde yaşlılar da işlerini kolayca halledebiliyorlar. İşte Google Home’un yaşlıların hayatını kolaylaştıran 5 özelliği:

Google Home yaşlıların hayatlarını kolaylaştıracak hangi özelliklere sahip?

  • Kolay kullanım

Google Home akıllı hoparlörü ile iletişim kurmak için komut vermeniz gerekiyor. Sesli asistanın özelliklerini etkinleştirmek için sadece sesinizi duyması yeterli. Yani yaşlı insanlar için de bu sayede kullanımı oldukça kolay. Akıllı hoparlörün kurulumunu tamamladıktan sonra yapılacaklar listesi, alarm kurma ve müzik listesi gibi daha birçok özelliği de kolayca kullanabiliyorsunuz.

  •  Ekrana ihtiyaç duymadan internette arama yapmak

Google Home ile arama motoruna gidip arama yapmanız gerekmiyor. Google Home’a seslenerek, ulaşmak istediğiniz bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Böylece gündemi daha rahat takip edebilir, hava durumunu öğrenebilir hatta alışveriş bile yapabilirsiniz. İnternette dolaşmayı bilemeyen yaşlılar için bu özellik, onların internetteki bilgilere ve hizmetlere erişmesini sağlıyor.

  • Sevdiklerinizle bağlantıda kalmak

Akıllı hoparlör, eş dost ve akrabalarla görüşmek için sesli arama özelliği de sunuyor. Tek hamleyle sesli arama yapabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken; Google’dan, aramak istediğiniz kişinin telefon numarasını çevirmesini istemek. Bunun için de sesli olarak ona bu komutu vermek. Dolayısıyla akıllı telefon kullanmayı bilmeyen yaşlılar için önemli bir özellik…

  • Evdeyken yardım almak

Evdeyken de akıllı hoparlörden yardım isteyebilirsiniz. Örneğin Google Home’un ışıkları söndürmesini isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ışıkları söndür komutu vermek. Özellikle yürüme ve hareket sorunu yaşayan yaşlılar için bu özellik çok önemli.

  • Kişisel arşiv bulundurmak

Google asistan sizin için önemli olan, unutmamanız gereken bilgileri de saklama özelliğine sahip. Mesela sevdiğiniz birinin doğum gününü unutmamak için Google Asistana “Hey Google 2 mart kızımın doğum günü, bunu bana unutturma” demeniz yeterli. Benzer durumlar için de bu özellik kullanılabilir. Hatta daha sonra kızınızın doğum gününü ne zaman olduğunu Google Asistan’a sorarsanız cevabını da size verecektir. Bu özelliği özellikle unutkanlık sorunu yaşayan yaşlılar için çok faydalı olabilir.

Peki siz hangi sesli asistanı kullanıyorsunuz? Sizce sesli asistanların başka hangi özellikleri hayatımızı kolaylaştırıyor? Yorumlarda paylaşınız.

İlginizi Çekebilir!

  • Sesli Asistan Siri, Koronavirüs Olup Olmadığınızı Söylüyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • Etrafınızdaki Yemekleri Algılayan Sesli Asistan!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • Yaşlılar Siber Zorbalıktan Korunmak İçin Ne Yapmalı? ” haberimizi okumak için buraya tıklayın

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı