FaceTime Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Apple çıkardığı her ürün ve özellik ile kendini diğer markalardan ayrı bir yere koymayı başarıyor. Sadece kendi cihazlarını kullananlara özel bazı hizmetler de sunuyor. FaceTime uygulaması da bunlardan bir tanesi. Yalnızca iOS cihazların sahip olduğu uygulama üzerinden aramalarınızı yapabiliyorsunuz. Peki FaceTime nasıl kullanılır? Ne işe yarar? İşte detaylar…

FaceTime nedir, ne işe yarar?

Apple ’ın FaceTime uygulamasesli arama ve görüntülü arama yapabilmenizi sağlıyor. Aramalarınızı bağlandığınız herhangi bir internet hattı yani wifi veya hücresel verileriniz üzerinden gerçekleştiriyor. Bu sayede de istediğiniz yerden istediğiniz şehri hatta ülkeyi fatura derdine düşünmeden aramanızı mümkün kılıyor. Çünkü aramanızı internet üzerinden sağlıyor. Harcadığı şey ise elbette internet bağlantınız oluyor. Bu noktada wifi bağlantısı üzerinden arama gerçekleştirmeniz sizin için daha tasarruflu olabilir ve internet paketinizin tükenmesini engelleyebilir.

Apple ’ın sesli arama ve görüntülü arama yapmanızı sağlayan FaceTime uygulaması iPhone, iPad, iPod touch gibi tüm akıllı cihazlarına entegre edilmiş olarak sunuluyor. Yalnız bu cihazların bazı modellerinde desteklenmeyen özellikleri de bulunduğunu belirtelim. Yani siz bir Apple cihazı aldığınızda içerisinde çoğunlukla FaceTime uygulaması da yüklü geliyor. Apple bu sayede kendi özel alanını da oluşturmuş denebilir.

Halihazırda kullandığımız telefon hatları bildiğiniz üzere kontörlü ve faturalı olmak üzere iki ayrı sistemden oluşuyor. Hat üzerinden yaptığımız görüşmeler kontör ya da dakika ücretleri olarak bize maliyetlendiriliyor. Eğer bir paket satın aldıysak da dakikalarımız bu paket içerisinden düşüyor. Bu sistemde çoğunlukla yurt dışı ile yapılan ya da siz yurt dışına gittiğinizde yaptığınız görüşmeler faturanıza yüklü bir maliyet olarak yansıyabiliyor. Hatta çoğu zaman yurt dışında giden kişiler buradan görüşme yapabilmek için yeni bir paket dahi alabiliyorlar.

Günümüzde elbette Whatsapp gibi internetten görüşme yapmayı sağlayan pek çok uygulama mevcut ve bu sorunu kısmen çözebiliyorlar. Aslında FaceTime ’da yine bu sorunu çözmek için kullanılan yöntemlerden biri. Bu alanda birçok uygulama bulunsa bile Apple kullanıcıları, kendlerini en tatmin eden uygulamanın yine Apple ’ın kendi sistemindeki FaceTime ’ın olduğunu özellikle belirtiyorlar. Nedeni ise görüntü ve ses kalitesi açısından diğer uygulamalarla kıyaslandığında önde gelmesi diyebiliriz.

FaceTime nasıl kullanılır?

FaceTime‘ı kullanmak oldukça kolay. Uygulamayı aktif hale getirmek için telefonunuzdaki FaceTime uygulamasını açıp Apple kimliğinizi yazarak sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise Ayarlar bölümüne giderek buradaki FaceTime seçeneğine tıklayak bunu aktif hale getirebilirsiniz. Şunu da hemen belirtelim: Eğer siz bir iPhone cihazına sahipseniz FaceTime uygulamatelefon numaranızı siz sisteme girmeden otomotik olarak kaydeder. Aynı zamanda e-posta adresinizi de sisteme kaydetmeniz gerekiyor. Bunu ise yine Ayarlar bölümüne girerek “FaceTime ile Apple kimliğimi kullan” seçeneğini seçerek halledebilrisiniz. Eğer iPad ve iPod Touch kullanıyorsanız yine aynı işlemi Ayarlar kısmından gerçekleştirebiliyorsunuz.

Önemli bir noktayı da hemen hatırlatmakta fayda var: FaceTime kullanarak aramak yapmak istiyorsanız aramak istediğiniz kişinin telefonunuzda e-posta adresi ya da telefon numarasının kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca en önemlisi de FaceTime aramaları yalnızca bu uygulamanın yüklü olduğu kullanıcılar arasında gerçekleşebiliyor.

FaceTime ’da arama yapmanız da oldukça kolay. Elbette öncelikle arama yapabilmeniz için bir wifi veya hücresel very ağına yani internete bağlı olmanız şart.  Uygulama içerisinde sağ üst köşede bulanan + seçeneğine tıklayın ve aramak istediğiniz kişinin bilgilerini girin. Hemen ardından ise ekranda çıkan sesli veya görüntülü arama butonuna basın. Eğer bir sesli arama yaptıysanız arama esnasında FaceTime’da bulunan görüntülü arama özelliğine de geçebilirsiniz. Geçmek için ekranda çıkan FaceTime butonuna basmanız yeterli oluyor.

Her ne kadar çoğunlukla görüntü arama yapılsa da sesli arama da yapılabilen FaceTime uygulamasında bu arama seçeneğini kullanırken birden fazla işlem yapabilirsiniz. Örneğin arama esnasında gelen aramaya müdahale edebilirsiniz. Gelen aramayı reddebilir; kaldığınız yerden aramaya devam edebilir; olduğunuz aramayı bekletebilir; yeni aramayı kabul edebilir ya da olduğunuz aramayı sonlandırıp gelen aramaya cevap verebilirsiniz.

Peki FaceTime görüntülü ve sesli aramalarınızı daha eğlenceli hale getirmek için hangi özelliği ekledi? FaceTime’da memoji özelliği nasıl kullanılır? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı