Katlanabilir Telefonların Olumlu ve Olumsuz Özellikleri!

Katlanır telefonların normal ekranlı telefonlardan farkı ne? Katlanabilir telefon modellerinin olumlu ve olumsuz yönleri neler, ipuçları haberimizde...

Bir zamanların tuşlu telefon modelleri yerini akıllı telefonlara bırakmıştı. Şimdilerde kullandığımız akıllı telefonlar da büyük bir değişime hazırlanıyor. Çünkü katlanır telefonlar artık hayatımızda. Katlanır telefonların normal ekranlı telefonlardan farkları neler? Katlanabilir telefon modellerinin olumlu ve olumsuz yönleri, haberimizde…

Akıllı telefonların daha ortaya çıkmadığı zamanlarda tuşlu ve kapaklı telefonlar popülerdi. Bir zamanlar için bu inanılmaz bir teknolojiydi. Fakat zamanla telefonların hem tasarımlarında hem de özelliklerinde büyük değişmeler oldu. Telefonlar akıllandı ve daha büyük ekranlarda üretilmeye başlandı. Hatta büyük ekran telefonlar için “phablet” terimi kullanılmaya başlandı. Şimdilerde ise akıllı telefon dünyasında çok farklı tasarımlarla karşılaşıyoruz.

Teknoloji şirketleri her geçen gün yeni akıllı cihazlarını tanıtıyorlar. Son yeniliklerden biri de katlanır telefon modelleri oldu. Katlanılabilir telefonun boyutu, kullanımı, dayanıklılığı ve fiyatı hakkındaki olumlu ve olumsuz yönler de elbetteki var.

Katlanabilir telefon hangi olumlu özelliklere sahip?

 1- Büyük ekran

Katlanılabilir telefonların gözde özelliklerinden birisi boyutu. Katlanabilir telefonlar için boyut kavramı normalin çok yukarısına çıkmış durumda. Açılabilir ve büyük ekranı sayesinde hem telefon hem de tablet görevi görüyorlar. Katlı hali bir ekran, açık hali ise ikinci ekran olarak karşımıza çıkıyor.

2- Selfie çekme kolaylığı

Yüksek teknolojili kameralar sayesinde hem arka kamera hem ön kamera güzel ve net fotoğraf çekmenizi sağlıyor. İzleyeceğiniz bir videoyu büyük ekranı sayesinde keyifli ve daha net bir şekilde görmenizi kolaylaştırıyor. Oyunlarda ise neredeyse bilgisayarda oynuyormuş hissiyatı alabilirsiniz.

Görüntülü konuşma esnasında telefonu sürekli elimizde tutmak yorucu olabiliyor. Bir telefon sabitleyicisine, tripoda ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu yeni katlanabilir telefon modeli bu ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Telefonu katladığınızda istediğiniz açıyı belirleyip, fotoğraf ve video çekebiliyorsunuz.

Katlanır telefon hangi olumsuz özelliklere sahip?

1- Büyük ama kalın ekran

Huawei ve Samsung markalarında gördüğümüz katlanabilir telefonların boyutları 7 ve 8 inç. Bu yüzden cebe sığdırmak oldukça zor gözüküyor. Ayrıca bu telefonlar, katlanan telefon oldukları için normal akıllı telefonlardan daha kalınlar. Boyutu büyük ve kalınlığı geniş olduğu için ağırlığı da aynı oranda artıyor.

2- Cam ekran

Katlanabilir telefonların dışı, cam olduğu için çizilmeye oldukça müsait. Telefonu koruma amaçlı bir kap takmak ise şu anda pek mümkün değil. Ve cihazların katlanma yerlerinde ise tozlanmalar oluşabilir.

3- Yüksek fiyat

Katlanabilir ekranlı telefon modelleri yeni bir teknoloji olduğu ve alternatifi olmadığı için oldukça yüksek fiyatlar gözümüze çarpıyor. Katlanabilir telefonda Samsung Galaxy Z Flip modelinin fiyatı yaklaşık 15.000 TL civarında. Huawei Mate Xs modelinin fiyatı ise 30.000 TL. Başka markalarda da katlanır telefonları görmeye başladığımızda bu kadar yüksek fiyatlarla karşılaşmayacağımız tahmin ediliyor.

Peki siz katlanabilir telefon hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce olumlu veya olumsuz özellikleri neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • 2020’nin En İyi 5 Android Telefonu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • “Telefonunuzun IMEI Numarasını Bulmanın 2 Pratik Yolu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • “Akıllı Telefonunuz Nasıl Akılsız Hale Gelir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı