Bilgisayarınıza Su Dökülürse Ne Yapmalısınız? - Moblobi.com
Yaşam

Bilgisayarınıza Su Dökülürse Ne Yapmalısınız?


Birçoğumuz gün içerisinde bilgisayar kullanırken, çay veya kahvemizi de hemen elimizin altına yani bilgisayarımızın yanına koyuyoruz. Bu durumda bazı talihsiz kazalar da yaşanabiliyor ve subardağımız veya çay, kahve fincanımız bilgisayarımıza dökülebiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken soğukkanlı davranmak. Peki sonrasında ne yapmalısınız? İşte bilgisayarınıza çay, kahve veya sudöküldüğünde neler yapmanız gerektiğine dair ipuçları…

Bilgisayar ınıza herhangi bir sıvı dökülürse yapmalısınız?

Bilgisayarınıza su, kahve gibi sıvılardan herhangi bir döküldüyse ve bu sırada cihazınız prize takılıysa, ilk yapmanız gereken şey cihazınızı hemen prizden çıkartmak olmalı. Hemen ardından da bilgisayarınızı kapatın ve pilini de çıkartın. Böyle durumlarda soğukkanlımızı korurken, bir yandan da geçen dakikaların önemli olduğunu ve hızla davranmak gerektiğini de unutmayın. Bu sebeple bilgisayarınızı hızlı kapatmak için klasik prosedürler yerine, güç tuşuna basarak daha hızlı kapatabilirsiniz. Çünkü bu gibi durumlarda doğru yöntemleri uygulamaya vaktiniz olmayabilir.

Bilgisayarınızı kapatıp fişini çektikten ve pilinde çıkardıktan sonra yapmanız gereken şey ise bilgisayara takılı olan tüm kabloları çıkartmak. Mouse, DVD, flaş sürücü gibi bilgisayarınıza o an bağlı olan her şeyi bilgisayarınızdan çıkartın. Yani bilgisayarınızı bir nevi çıplak bırakın, herhangi bir kablo kesinlikle takılı kalmasın.

Bilgisayarınızı sıvı temasının hemen ardından kuruluyor olmanız da çok önemli. Bilgisayarınızı kullandıktan sonra ters çevirin ve içine kaçan suyu akıttın. Kuru bir bez yardımıyla silin. Elbette bu noktada dökülen sıvının türü de çok önemli. Eğer bilgisayarınıza dökülen sıvı, şekerli veya alkollüyse o zaman işiniz biraz daha zorlaşabilir.

Tüm bu yaptıklarınızdan sonra cihazınız eğer hala kurulmadıysa; o zaman teknik bir yardım almanız gerekebilir. Cihazınız için bir teknik servise veya bir tamirciye başvuruyor olabilirsiniz. Bu noktada şunu da belirtelim: Çoğunlukla tamir esnasında bilgisayarınız parçalarına ayrılacaktır. Bu işlemler sırasında da götürdünüz tamirci ya da yetkili servis, herhangi bir sorun oluşursa sorumlu kabul etmeyecektir.

Peki şehir efsaneleri sıvı teması haline doğru çözüm olur mu? Bu gibi durumlarda hangi ağızdan ağıza dolaşan yöntemleri denemek bazen çözüm olabiliyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı