Kadınlar İçin 12 Güvenlik Uygulaması!

Kadınların acil durumlarda kullanabilecekleri, seslerini duyurabilecekleri ve yardım alabilecekleri 12 güvenlik uygulaması, haberimizde...

Ne yazık ki her geçen gün kadına yönelik şiddet, taciz haberleri artıyor. Pek çok kadın bu haberleri gördükçe sokağa çıkmaya bile korkuyor. Kadınlara destek olmak, endişelerini azaltmak, acil durum anlarında seslerini duyurabilmeleri için güvenlik uygulamaları geliştirildi. Kadınların acil durumlarda kullanabilecekleri 12 uygulama, haberimizde…

Acil durum için kullanabileceğiniz 12 güvenlik uygulaması:

1- My Safetipin-

Safetipin uygulaması GPS aracılığıyla konum takibi yapıyor. Acil durumlarda irtibat numaralarını arayarak sesinizi duyuruyor. ABD’de kitleler arasındaki popülerliği nedeniyle kadın güvenliği için en iyi uygulamalardan biri olarak değerlendiriliyor.

Uygulama acil durumlarda gidebileceğiniz yerleri size gösteriyor. Uygulama içerisindeki sabitlenmiş yerler güvenlik açısından kullanıcılar tarafından puanlanıyor. Kadın kullanıcılar zor durumda kalan diğer kadın kullanıcılar için güvenli olmayan alanları da işaretleyebiliyor. Safetipin, toplu taşıma araçlarına olan yakınlığınızı, bulunduğunuz alanın ne kadar kalabalık olduğunu, çevrenizdeki kadın ve çocuk sayısını da gösteriyor.

My Safetipin uygulamasını hem Android hem de iOS cihazlar için indirebilirsiniz.

2- Women Safety

Güvenlik uygulamalarının birçoğu acil durum numaralarına ileti gönderiyor. Fakat bu uygulama konumunuzu Google Haritalar’a bağlı olarak önceden ayarlamış olduğunuz kişilere e-posta aracılığıyla gönderiyor.

Kayda değer bilgi toplanması için uygulama telefonun kamerasından iki fotoğraf çekiyor. Arka kameradan ve ön kameradan birer kayıt alıyor. Aynı zamanda ses veya video kaydı ile birlikte fotoğrafları eposta ile gönderiyor.

Birini tehlikede olduğunuza dair bilgilendirmek için kırmızı düğmeye basmanız gerekiyor. Dikkatli olmak için ise turuncu düğme; durumunuzu güncellemek için ise yeşil düğmeye basmanız yeterli. Bu arada hemen paylaşalım: Ne yazık ki bu uygulamayı sadece Android işletim sistemlerinde kullanabiliyorsunuz.

3- bSafe

bSafe kadın güvenliği uygulamalarından biri. Kullanıcılar acil durumlar için SOS servisinden yararlanarak mesajlarını GPS aracılığıyla gönderiyorlar. Uygulama kullanıcının konumunu her zaman bilen bir koruyucu ağa sahip.

bSafe, koruyucu gruba görüntülü ve sesli mesajlar kaydederek gönderiyor ve bilgilerin kaybolmamasını sağlıyor. Uygulama Android ve iOS cihazlarla uyumlu çalışıyor.

4- Eyewatch SOS For Women

Eyewatch SOS For Women, kullanıcıların acil durumlarında güvenilir olan gruplara uyarısının ulaşmasını sağlıyor. Kullanıcının paylaştığı bilgiler arasında durumu, hayati bilgileri, konumu ve görselleri yer alıyor. Verilerin toplanıp iletilmesi, güvenli bir ağ aracılığıyla yardımın kullanıcıya yönlendirilmesi gibi süreçlerin tamamı uygulama tarafından otomatikleştiriliyor.

Uygulama, kadınlara saldırı, yolda kalma, kaza ve daha fazlasında yardımcı oluyor. Bu arada yine önemli bir not olarak paylaşalım: Uygulamayı sadece IOS cihazlarda kullanabiliyorsunuz.

5- CitizenCop

CitizenCop herhangi bir suçu bildirmek için kullanabileceğiniz bir mobil uygulama. Kadınlar tehlikedeler ise  veya acil durumda kalırlarsa, herhangi birinin tehlikede olduğunun hissederlerse olayı direkt uygulama aracılığıyla rapor edebiliyorlar

CitizenCop aracılığıyla acil durumlarda yardım alabilir, kayıp yada çalınan eşyalarınızı rapor edebilirsiniz. Ayrıca, acil arama yapabilir; uyarı gönderebilir, yasa dışı faaliyetlerin rapor edilmesine yardımcı olabilirsiniz. CitizenCop uygulamasını hem iOS ve Android’lerden indirebilirsiniz.

6- Family Locator

Family Locator uygulaması kişileri birbirine bağlıyor. Tüm aile fertleri tek bir yerde senkronize ediliyor. Kullanıcılardan birisi gitmek istediği yere ulaştığında uygulama üyelere bilgi veriyor. Kişi geç kalırsa Family Locator üyelere tavsiyelerde bulunuyor.

GPS konum teknolojisi, tüm üyelerin mevcut konumlarının eş zamanlı olarak izlenmesini sağlıyor. İzlenimin kolaylığı için navigasyon noktasının üzerinde her kullanıcı için ayrı bir simge mevcut. Haritanızın kişiselliğini ayarlayarak izleyebilecek kişileri sınırlayabilirsiniz.

Dilerseniz ‘Çevreler’ denilen gruplar oluşturabilirsiniz. Özel bir aile haritası sayesinde üyelerin gerçek zamanlı konumlarına erişebilirsiniz. Tam zamanlı uyarılar ile uygulama sizi bilgilendirecektir. Çalınan veya kaybolan telefonlarınızın izini sürmenize yardımcı olur. Android ve iOS cihazlarda kullanabilirsiniz.

7- Raksha

Raksha uygulaması yalnızca kadınlara yönelik değil. Çocuklara, yaşlılara kısacası yardıma ihtiyacı olan kim varsa ona hitap ediyor.

Bütün uygulamalarda olduğu gibi Raksha’da akıllı telefonların GPS özelliğini kullanarak seçili kişilere kullanıcının durumuyla beraber konum bilgisini gönderiyor. Uygulama yalnızca Android için kullanılabiliyor.

8- SOS App

Sos APP Vatandaşların panik anında kullanabilecekleri uygulamalardan biridir. SOS App özellikle tıbbi durumlar için yardımcı oluyor. Uygulamanın bunun için özel eğitimli bir ekibi mevcut. SOS uygulamasının acil durum butonu etkinleştirildiği an en yakın acil durum ekibi bağlanıyor ve devlet kurumları da bilgilendiriliyor. Ancak böyle bir ekibe yalnızca Android cihaza sahip kullanıcılar erişebiliyor.

9- Himmat Plus

Himmat Plus Delhi polisi tarafından başlatılan bir uygulamadır. Kullanıcılar herhangi bir tehlike anında panik butonunu etkinleştirebilir. Uygulama kullanıcının konumunu, ses-video verilerini Delhi polis kontrol odasına aktarıyor. Uygulamayı hem Android hem de iOS cihazlarınıza indirebilirsiniz.

10- OnWatch

OnWatch uygulaması evinizdeki güvenliği size dışarıda da sağlıyor. Ancak bu uygulamayı diğer uygulamalardan ayıran önemli bir nokta var. Kullanıcıların riskli çalışma bilgilerini de içeriyor. Bu sayede acil durumlarda izleme istasyonu yanıt verebiliyor. Kullanıcılar uygulamayı alerjileri hakkında da bilgilendirebilecekler.

11- Chilla

Chilla uygulaması kadın çığlıklarını algılayan güvenlik uygulamaları arasında. Kullanıcının yardım için uygulamayı açmasına veya herhangi bir butona basmasına gerek yok. Bir kadının çığlığını veya yüksek sesle bağırmasını uygulama algılıyor. Ve otomatik olarak SMS’li konum gönderiyor. Kullanıcılar uygulamayı güç düğmesine beş kez üst üste basarak da etkinleştirebilir.

Uygulamayı kullanırken internete ihtiyacınız yok, SMS ve arama yoluyla da iletişim kurabilirsiniz. Fakat uygulamanın şuan sadece Android cihazlarda hizmet verebildiğini de hemen belirtelim.

12- Red Panic Button

Red Panic Button uygulamasınınnın kullanılabilmesi için öncelikle kullanıcının acil durumlarda ulaşılacağı bir numara ve e-posta adresi girmesi gerekiyor. Tehlike anında atılan mesaj ise kullanıcının konum bilgisini içeriyor. Uygulamayı kullanmak ve indirmek ücretsiz fakat ücretsiz özellikte belli kısıtlamalar mevcut. Kullanıcıların uygulamadan verimli şekilde yararlanabilmesi için ödeme yapması gerekiyor.

Ücretli sürümde kullanıcı reklama maruz kalmayarak, sınırsız panik rehberine sahip olabiliyor. Ayrıca Premium üyelikte Apple Watch entegrasyonu sağlanabiliyor. Premium üye iseniz panik anında fotoğraflı veya videolu, sesli uyarı mesajı atabiliyorsunuz.

Panik anında SMS gönderiyor fakat bu özellik sadece iPhone ve iPad 3G’de geçerli. Ayrıca uygulamayı Twitter ile de destekleyebilirsiniz.

Peki siz kadın güvenlik uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Kadın Destek Uygulaması KADES Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Son 10 Yılda Hayatımızı Değiştiren Uygulamalar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kadınlar için Periyot Takip Uygulamaları” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı