Son 10 Yılda Hayatımızı Değiştiren Uygulamalar!

İşte son 10 yılda birçoğumuzu en çok etkisi altına alan 8 uygulama; haberimizde...

Sosyal medya ve mobil uygulamalar, son zamanlarda insanlar üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahip. Zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz, bazen zamanın nasıl geçtiğini farketmediğimiz bu platformların birçoğu, adeta bizleri ele geçirmiş durumda. İşte son 10 yılda bizi en çok etkisi altına alan ve muhtemelen en az bir tanesini bile olsa kullandığımız, hayatımızı değiştiren mobil uygulamalar:

Son 10 yılda birçoğumuzu etkisi altına alan mobil uygulamalar:

1- Instagram

Ne işe yarar? Fotoğraf ve video paylaşılan sosyal ağ.

İlk sürüm: 2010

Son 10 yılımızı nasıl etkiledi?

Instagram, çıktığı günden bu yana son 10 yıl içerisinde hemen hemen hepimizin fotoğraflara olan bakış açımızı ve fotoğraf imajımızı değiştirdi. 1 milyar’dan fazla kullanıcıya sahip olan ve büyümeye devam eden Instagram, sürekli kendini güncellemesi ve tatmin edici olmasından dolayı popüler bir sosyal medya uygulaması haline geldi. Özellikle hikaye atma, boomerang ve çeşitli filtreler sunması da tercih sebeplerinden biri. Kısacası, basit olması ve bir o kadar eğlenceli olmasıyla gönüllerde taht kurmuş bir uygulama diyebiliriz.

2- Twitter

Ne işe yarar? Metin, fotoğraf ve video paylaşılan sosyal ağ.

İlk sürüm: 2010

Son 10 yılımızı nasıl etkiledi?

Twitter belki de son 10 yılda insanların çok daha fazla gündemin içinde kalmasını sağladı. Çıktığı günden bu yana 13 yıl içerisinde Twitter’ın, dünya iletişim biçimini değiştireceğini kimse tahmin edemezdi. Gündemi yakından takip etmenize yarayan ve bilgi paylaşımı yapılan faydalı uygulamalardan biri. Tabii eğlence amaçlı kullanılması da cabası.

3- Facebook

Ne işe yarar? Metin, fotoğraf ve video paylaşılan sosyal ağ.

İlk sürüm: 2010

Son 10 yılımızı nasıl etkiledi?

Facebook da Twitter gibi çıkışından bu yana 10 yılı geride bıraktı. Aslında birçoğumuzu dijital dünyada ilk sosyalleştiren mecra oldu bile diyebiliriz. Zaman içerisinde farklı platformların ortaya çıkışı ile her ne kadar gençlerin ilgisini kaybetmiş gibi görünse de; yaklaşık 2.5 milyar kullanıcıya sahip olan bu platform en popüler uygulamalar arasında genellikle ilk sıralara yerleşiyor. Arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmanızı sağlayan Facebook, hem eğlenceli hem rahat olması sebebiyle geçtiğimiz 10 yılda hayatımızda büyük bir etki yarattı.

4- Spotify

Ne işe yarar? Müzik dinlenebilen, bu konuda hizmet veren bir uygulama.

İlk sürüm: 2011

Son 10 yılımızı nasıl etkiledi?

Spotify aslında son 10 yılda müzik dinleme alışkanlığımızı kökünden değiştirdi. Sürekli gelişim gösteren, kendini güncelleyen Spotify, dilediğiniz türde dilediğiniz müziği anında bulmanızı ve keyifle dinlemenizi sağlıyor. Üyelerine çeşitli imkanlar sunan bu uygulama ücretsiz kullanılabilse de; özellikle Premium üyelikle büyük bir arşiv sunuyor.

5- Candy Crush Saga

Ne işe yarar? Bulmaca oyunu

İlk sürüm: 2012

Son 10 yılımızı nasıl etkiledi?

Candy Crush Saga, akıllı telefonlardaki mobil oyun çılgınlığının başlamasında önemli bir etkisi yarattı. Boş vakti değerlendirme amacıyla oynanan bu oyun milyonlarca insanın favori oyunu haline geldi. Level atlanarak oynanan bu oyun hem eğlenceli hem de anlaşılır olmasıyla büyük ilgi topladı ve popüler hale geldi.

6- Facebook Messenger / Whatsapp

Ne işe yarar? İkisi de popüler sohbet platformu

İlk sürüm: 2011 (Facebook Messenger), 2009 (Whatsapp)

Son 10 yılımızı nasıl etkiledi?

SMS alışkanlığımızı son 10 yılda tarihe gömen iki uygulama ise Whatsapp ve Facebook Messenger oldu. İkisi de Facebook çatısı altında olmasına rağmen farklı işlevleri var. Facebook Messenger, Facebook’ta gördüğünüz ve konuşmak istediğiniz birinin numarası yoksa bu sayede mesaj atmanızı sağlıyor.

Whatsapp ise Messenger’a göre daha fazla tercih ediliyor. Daha az veri kullanılmasıyla ve konuşmaları şifreleme özelliği ile güvenilir olması onu bir tık öne çıkarıyor. Ayrıca Whatsapp, Asya ülkelerinde çok popüler hale gelmiş durumda.

7- Netflix

Ne işe yarar? Film ve dizi izleme platformu.

İlk sürüm: 2010

Son 10 yılımızı nasıl etkiledi?

Netflix ise son 10 yılda televizyon izleme alışkanlığımızı tamamen değiştirdi. Orijinal film ve dizilere ulaşabileceğiniz en iyi adres olmasıyla popülerliğini koruyan ve çok fazla tercih edilmesi sebebiyle Netflix de listemizde yerini aldı. İçerisinde çeşitli içerikler barındıran Netflix, kaliteli içerikler sunan ve takılma sorunu yaşamadan en rahat dizi veya film izleyebileceğiniz platform.

8- Youtube

Ne işe yarar? Video izleme ve yayınlama platformu.

İlk sürüm: 2007

Son 10 yılımızı nasıl etkiledi?

Son 10 yılda hayatımıza Youtuber’lık gibi bir mesleği sokan ve bir gün herkesin ünlü olabileceğini gösteren ilk platform Youtube olmuştu. İstediğimiz videoya anında ulaşmamızı sağlayan ve Youtuber‘ların farklı içerikleri bize sunması, işimize yarayan içeriklere tek tık ile ulaşabiliyor olmamız bu platformun çok fazla tercih edilme sebeplerinden biri. Bir video izlemek istiyorsak elimiz her zaman Youtube’a gidiyor, işte bu yüzden popüler ve bizi etkisi altına almayı başarmış diyebiliyoruz.

Peki siz son 10 yılda özellikle hangi mobil uygulamaların hayatınızı etkilediğini düşünüyorsunuz? Sizce hangi mobil uygulama son 10 yıla damga vurdu? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Cihazınızdan Silmeniz Gereken 4 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram Takipçilerinizi Arttırmak İçin Kullanabileceğiniz 3 Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Hiçbir İşe Yaramayan Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı