Akıllı Telefonunuz Nasıl Akılsız Hale Gelir?

Akıllı telefon bağımlılığını engellemek için telefonunuzu daha akılsız yapabilirsiniz...

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefon birdenbire hayatımızın merkezine girdi. Eski tuşlu telefonların yerini çok hızlı bir şekilde alan akıllı telefon, her geçen gün daha da gelişerek kullanıcıların ilgisini kazandı. Fakat bu ilgi zamanla bir bağımlılığa dönüştü. Hatta pek çok insanın uyandığında ilk yaptığı şey telefonuna bakmak oldu. Bu durum belli bir süre insana iyi gelse de doyuma ulaştıktan sonra kullanıcılar akıllı telefonlardan uzaklaşmaya başladılar. Bu akıllı cihazlardan kopmanın yollarını aradılar. Peki akıllı telefonunuz akılsız hale nasıl gelir? İşte detaylar…

Akıllı telefon akılsız hale nasıl gelir?

Akıllı telefon sayesinde bugün birçok şeyi kolaylıkla yapabiliyoruz. Bu bazen işleri kolaylaştırsa da; pek çok sorunu beraberinde getirebiliyor. Bağımlıkta bunlardan biri. Elbette bu durumda eski bir telefona geçip, akıllı telefonunuzdan vazgeçmenize gerek yok. Ancak kullandığınız akıllı telefonunuzu kısmen akılsız bir telefona dönüştürüp kullanmak işinize yarayabilir.  Eğer istediğiniz şey dilediğiniz kadar akıllı ancak bir o kadar da akılsız bir telefon ise işte yapmanız gerekenler:

  • Uygulamaları temizleyin

Bir akıllı telefon aslında aklını yazılımı olduğu kadar; içindeki mobil uygulamalara da borçlu. Eğer daha akılsız bir telefon kullanmak istiyorsanız indirmiş olduğunuz tüm o kullanışlı uygulamalarınızın bazılarından vazgeçmeniz gerekiyor. Örneğin, Apple cihaz kullanıcısıysanız silmek istediğiniz  uygulamanın üstüne X işareti çıkana kadar basılı tutun ve sonrasında işarete tıklayarak kolayca kaldırın.

Android cihaz kullanıcısıysanız, uygulama marketi  Google Play Store’a giderek ‘Menü’ simgesine tıklayın. Üst kısımda Uygulamalarım ve Oyunlarım seçeneğine seçin, Yüklü sekmesine tıklayın. Hemen ardından Depolama seçeneğine tıklarsanız cihazınıza yüklediğiniz uygulamalar karşınıza çıkacak. Hepsini seçerek ekranın altında yer alan “Ücretsiz Yukarı” seçeneğine dokunun.

Eğer ki uygulamalarınızın hepsini kaldırmaya hazır değilseniz daha bunun için yapmanız gereken şey uygulamaları görünmez kılmak olabilir.

  • Uygulamaları Devre Dışı Bırakın

Senelerdir kullandığınız Instagram, WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarını tek hamlede silmek sizin için zor olabilir. Eğer cihazınızda yer alan bazı uygulamalardan vazgeçemiyorsanız  devre dışı bırakabilirsiniz. Apple cihaz kullanıcıları için bu işlem oldukça basittir. Cihaz Ayarlarına gidip, Genel menüsüne tıklayın. Kısıtlamaları seçin ve sonrasında da Kısıtlamaları Etkinleştir ‘e tıklayın. Ve devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamaların görünürlüğünü kapatın.

Android cihazlar içinde yine cihaz Ayarlarına gidin. Uygulamalar ve Bildirimler menüsünü seçin. Burada Tüm Uygulamaları Göster seçeneğine tıklayın.  Google Play Store’dan daha önceden yüklediğiniz uygulamalar için “Kaldır” butonu yer alıyorken sistem uygulamaları için “Devre dışı bırak” butonu mevcut.

  • SMS ile Mesajlaşın

Instagram, WhatsApp gibi uygulamaları kaldırdıktan sonra akıllı telefonlarda da yer alan arama ve mesajlaşma menülerini kullanın. Ana ekranınızda bu ikisini konumlandırın. Herhangi bir uygulama açıkta kalırsa bunları klasörlerinizde gizleyin. Gizleyemiyorsanız görünümden kaldırın.

Peki Instagram, WhatsApp gibi uygulamaların yerine mesajlaşmak için neyi tercih edeceğiz? İnternete bağlanmayı nasıl engelleyeceğiz? Akıllı telefonlarda mobil veri ve Wi-Fi erişimi nasıl kapatılır? Haberimizin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı