iPhone Cihazınızın Hızlanması için 5 İpucu!

iPhone cihazınızın hızını nasıl yükseltebilirsiniz? 5 Pratik ipucu, haberimizde...

iPhone kullanıcılarının sık sık yaşadığı durumlardan biri, cihazlarının hızının bir zaman sonra yavaşlıyor olması. iPhone’ların hızını artırmak isteyen kullanıcılar için en basit yöntemlerden biri iPhone önbellek temizleme işlemini cihazlarında uygulamak. İşte iPhone cihazınızın daha hızlı çalışmasını sağlayacak 5 ipucu; haberimizde…

iPhone cihazların bir süre sonra yavaşlamasının ardında pek çok sebep bulunuyor. Bu durumun nedeni telefonunuzun modeline, sürümünün eski olmasına, internet ağınızın yeterli olup olmamasına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Fakat bunlar dışında başka sebepler de telefonunuzun yavaşlamasında rol oynuyor.

Gereksiz dosyalar, kullandığınız pek çok uygulama hatta internet arama geçmişiniz dahi telefonunuzu yavaşlatabiliyor. iPhone cihazınızda yer kaplayarak, cihazın yavaşlamasına sebep olan bu problemlerin elbette bir çözümü bulunuyor. Bunlar arasında iphone önbellek temizleme, iPhone safari geçmişi silme, gereksiz dosyaları ve uygulama geçmişini temizleme, internet geçmişini silme gibi çözümler var. İşte iPhone önbellek temizleme yöntemleri ve iPhone cihazınızın hızını arttırmak için adım yapmanız gerekenler:

iPhone cihazınızın hızını yükseltmek için 5 pratik ipucu:

1- iPhone Safari geçmişi silme:

iPhone önbellek temizleme telefonunuzun hızını artırmak için en basit yöntemlerden biridir. iPhone’unuzu temizlemeye en çok kullandığınız uygulamalardan başlayabilirsiniz. İlk olarak Safari geçmişinizi silerek cihazınızın hızını artırabilirsiniz. iPhone safari geçmişi silme nasıl yapılır? İşte adım adım yapmanız gerekenler:

 • Telefonunuzun “ayarlar” kısmına girin.
 • Uygulamalar kısmından “Safari” yi bulun ve üzerine tıklayın.
 • Sayfayı aşağıya kaydırın ve karşınıza çıkan “Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil” e tıklayın.
 • iPhone safari geçmişi silme işleminden sonra tarayıcınıza tekrar giriş yaptığınızda mevcut hesaplarınızdan da otomatik olarak çıkış yapılacağını belirtelim.

2- iPhone uygulama geçmişi silme:

Safari uygulaması haricinde önbellek temizleme işlemini diğer uygulamalar için de yapabilirsiniz. Oldukça basit olan iPhone uygulama önbellek temizleme için yapmanız gerekenler şöyle:

Çok sık kullandığınız diğer uygulamaların cihazınızda ne kadar yer kapladığını öğrenerek ona göre işlem yapabilirsiniz.

 • Telefonunuzun ayarlar kısmından “Genel” e tıklayın.
 • Ardından “iPhone saklama alanı” na tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada, telefonunuzda en çok yer kaplayan uygulamaları sırasıyla görebilirsiniz.
 • Uygulamalardan herhangi birine tıkladığınızda o uygulamanın ve uygulamadaki verilerin ne kadar yer kapladığını öğrenebilirsiniz.
 • Fazla yer kapladığını düşündüğünüz verileri uygulamaya girerek silebilirsiniz.

3- iPhone’daki gereksiz dosyaları silme:

Telefon hızlandırma yöntemlerinden bir diğeri ise iPhone gereksiz dosyaları silme. Bu telefon hızlandırma yöntemi sayesinde hafızanızı gereksiz dolduran dosyalardan kurtulabileceksiniz. Peki iPhone’da gereksiz dosyalar nasıl silinir? Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:

 • Diğer bölümüne gidin
 • Silmek istediğiniz dosyaları seçin.

4- iPhone cihazlarda kullanmadığınız uygulamaları kaldırma:

Eğer bu işlemleri gerçekleştirip yine de tatmin olmazsanız, kullanmadığınız veya fazlalık olarak gördüğünüz ihtiyaç dışı uygulamaları silmek kesin çözüm olacaktır. Peki iPhone cihazlarda uygulamalar nasıl kaldırılır? İşte adım adım yapmanız gerekenler:

 • Uygulama silmek için Ayarlar kısmından Uygulamalar’a gidin
 • Silmek istediğiniz uygulamanın üstüne basın.
 • Ekranda “Uygulamayı sil” seçeneğine tıklayarak, uygulama silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone cihaz için bu yöntem, verileri silme yöntemine göre daha etkilidir. Bahsettiğimiz yöntemler ile telefonunuzu az da olsa rahatlatabilir ve yavaşlamasını önleyebilirsiniz.

5- iPhone internet geçmişi silme:

iPhone cihazınızdaki internet geçmişiniz ve çerezler “İphone internet yavaşladı’’ problemini ortaya çıkarabilir. İphone internet geçmişi silme işlemini yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise şöyle;

 • iPhone cihazınızdan ’’Ayarlar’’ a gidin.
 • ‘’Gizlilik ve Güvenlik’’ e tıklayın.
 • Buradan ‘’Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil’’ e tıklayın.

iPhone saklama alanı temizleme yöntemlerinden biri olan internet geçmişini silerken karşınıza gri renk çıkabilir. Bu temizleyecek bir verinin olmadığı anlamına geliyor. Tüm bu adımları uygularsanız iphone hafıza temizleme işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Peki siz iPhone kullanıyor musunuz? Cihazınızın hızını nasıl yükseltiyorsunuz? Daha önce iphone geçmiş silme veya İphone bellek temizleme işlemlerini denediniz mi? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • iPhone Telefonunuzdaki Gizli Kalmış Özellikler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Elektronik Cihazlara Zarar Veren 6 Ölümcül Hata!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • iPhone Telefonunuzun Şarj Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı