Google Konum Verilerinden Sosyal Mesafeyi Gözlemliyor!

Google'ın yeni aracı ile konum verilerinden insanlar arasındaki sosyal mesafe gözlemleniyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alarak küresel bir kriz haline gelen Corona Virüs ile ilgili çalışmalar sürdürülüyor. Corona Virüs (Covid-19) ile ilgili umutla tedavi haberleri bekleniyor ve salgını bitirmek için çeşitli önlemler alınıyor. Virüsle mücadelede en etkili önlem ise sosyal mesafeyi korumak. Google’ın yeni aracı ile de konum verilerinden insanlar arasındaki sosyal mesafe gözlemleniyor. İşte detaylar…

Corona Virüs ailesinden olan Covid-19 salgını 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde görülmüştü. İlk vakanın ardından yayılım gösteren ve diğer ülkelere de sıçrayan bu virüs şimdilerde küresel boyutlara ulaşmış durumda. Tüm dünyanın mücadele etmekte olduğu bu salgınla baş edebilmek için çeşitli önlemler alınıyor. Eğitime ara verilmesi, toplu taşıma önlemleri ve çeşitli karantina sınırlamaları bu önlemler arasında sayılabilir.

Oldukça hızlı bulaşan bu virüsten korunmada en etkili önlem ise sosyal izolasyon. Virüsle mücadelede birinci sırada sayılabilecek sosyal mesafeyi korumak virüsün bulaşma oranını azaltıyor. Çeşitli araştırmalara konu olan sosyal izolasyon ve sosyal mesafe, Google tarafından da incelendi. Yapılan araştırmalar sonucunda geçtiğimiz günlerde Google tarafından 131 ülkeye ait rapor yayınlandı.

Google’ın sosyal mesafe raporunda neler bulunuyor?

131 ülkeye ait araştırmaların bulunduğu bu rapor herkese açık bir web sitesinde yayınlandı. Google tarafından geliştirilmiş olan bu aracın amacı ise dünyada sosyal mesafe kurallarına ne derece uyulduğunu, karantinanın ne derece etkin olduğunu ölçmek.

Söz konusu araç mobil cihazlarda bulunan konum özelliğini kullanıyor. Konum özelliği sayesinde kişileri inceleyen bu araç, gün içerisinde ne yaptığımızı hangi ortamlarda ne kadar süre bulunduğumuzu ortaya çıkarabiliyor. Ancak bu raporun asıl amacı özellikle belirli ortamlardaki sosyal hareketliliği gözlemek.

Bunun için de 131 ülkeye ait veriler perakende, mağazalar ve eğlence mekanları, marketler ve eczaneler, parklar, istasyonlar, iş yerleri ve yerleşim yerleri olmak üzere altı kategoride değerlendirildi. Raporun yayınlanmasının ardından Google yöneticileri tarafından kişilerin gizliliklerinin korunacağına ve saklı tutulacağına dair açıklamalar yapıldı. Raporun özellikle de izlenecek yolun belirlenmesinde önlemlerin şekillenmesinde etkili olacağı duyuruldu.

Peki siz sosyal mesafenizi koruyor musunuz? Sosyal mesafenin toplumda korunduğunu düşünüyor musunuz? Google’ın konum verilerinden bu izlemeyi yapması hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Google Haritalar ile Yapabileceğiniz 10 İlginç Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yakınınızda Koronavirüs Riski Olduğunu Gösteren Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Google Hizmeti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı