Apple Bilgisayar Kullananlar Bunları Sakın Yapmayın!

Bireysel kullanıcılar ya da işletmeler hem özellikleri hem de tasarımları sebebiyle Apple bilgisayar kullanmayı tercih edebiliyorlar. Her bilgisayarda olduğu gibi elbette Apple bilgisayarlarda da veri kayıpları yaşanabiliyor. peki Mac bilgisayar kullananların verilerinin kaybolmasına neler sebep olabilir? Verileri kaybolan Mac bilgisayar kullanıcıları bu durumda ne yapmalı ve neleri kesinlikle yapmamalılar? İşte detaylar…

Apple’ın kendine özel olan işletim sistemi, tasarımı, pek çok özelliği onu diğer bilgisayarlardan çoğu zaman ön plana çıkartıyor. Dolayısıyla pek çok işletme ya da bireysel kullanıcı Apple bilgisayarları kullanmayı tercih ediyor. Ancak Apple bilgisayar kullanıcıları da örneğin sıvı teması gibi fiziksel zararlar ya da siber saldırılar gibi pek çok sebeple verilerinin kaybolması riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. 

Veri kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal veri kayıpları yaşanması durumunda yapılması gerekenler, alınması gereken önlemler ve Mac bilgisayar kullananlar için verileri kaybolduğunda ya da bilgisayarları hasar aldığında yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgilerini ve ipuçlarını paylaştı.

Mac bilgisayar kullananlar hangi durumlarda veri kaybı yaşayabilir; verileri kaybolan veya bilgisayarları hasar alan Mac bilgisayar kullanıcıları ne yapmalılar? İşte yanıtı:

Mac kullananlar hangi durumlarda verilerini kaybedebilirler?

Apple bilgisayararın özel yazılım korumaları bulunuyor. Ancak yine de sıvı ile temas, elektrik kesintileri, yangın, fiziksel hasarlar veya siber saldırılar  gibi olağanüstü durumlarda tıpkı diğer bilgisayarlarda olduğu gibi talihsiz bir şekilde veri kaybı yaşanabiliyor.

Ne kadar güvenli olsalar da Apple bilgisayarlar da bazı dış faktörler sebebiyle veri kayıplarına sebep olabiliyorlar. Genellikle de bu dış faktörlerin başında siber saldırılar geliyor. Casus yazılımlar ve kötü amaçlı yazılımlar söz konusu bilgisayarlara bulaşarak, kullanıcıların verilere erişimini engelleyebiliyor.

Bu sebeple Mac kullanıcıları tıpkı diğer bilgisayar kullanıcıları gibi öncelikle tanımadıkları kişilerden gelen e-postalardaki bağlantıları ve güvenli olmayan bağlantılarda yer alan içerikleri tıklamamaya özen göstermeliler. Bunun dışında kaynağını bilmedikleri hiçbir dosyayı indirmemeliler.

Mac bilgisayarlarda yaşanan veri kayıplarının en önemli dış faktörlerinden biri de donanımda ya da yazılımda meydana gelen hasarlardır. Bu duruma çoğunlukla yaşanan elektrik kesintileri sebep olabiliyor. Çünkü elektrik kesintileri donanımlarda kısa devre yaparak bilgisayara ve içerisindeki veriere zarar verebiliyor.

Apple kullanıcıları kesinlikle bunları yapmamalı!

İşte Apple bilgisayar yani Mac kullanıcılarının verileri kaybolduğunda ya da bilgisayarları hasar aldığında kesinlikle yapmamaları gereken şeyler:

  • Eğer Mac bilgisayarınızın hasarlı olduğunu açık bir şekilde görüyorsanız; bilgisayarınızı kesinlikle çalıştırmayı denemelisiniz.
  • Pek çok veri kurtarma operasyonun başarısız olması ya da zor hale gelmesine önemli sebeplerinden biri yanlış kullanıcı müdahaleleridir. Bu sebeple eğer verilerinizin tamamen kaybolmasını istemiyorsanız, zarar gördüğünü düşündüğünüz bilgisayarınızın kesinlikle içini açıp temizlemeye çalışmalısınız.
  • Eğer cihazınız yağmur gibi sebeplerle herhangi bir sıvı temasına maruz kaldıysa  kesinlikle cihazınızı içini açıp kurutmaya çalışmayın. Özellikle halk arasında çoğunlukla düşünen hatalardan biri olan saç kurutma makinesi aracılığıyla cihazı kurutmaya çalışmak, yapılan en yaygın hatalardan biridir. Çünkü saç kurutma makinesinın maruz bıraktığı sıcaklık, diskinizi aşındırarak hasarın artmasına sebep olur. Sıvı teması durumuyla karşılaşıldığında yapılması gereken tek şey diski nemli haliyle bırakarak profesyonel Ellere teslim ediyor olmaktır. bu durumda verilerinizin kurtulma şansı artacaktır.

Peki bilgisayarınız fiziksel bir zarar gördüyse ne yapmalısınız? Ortaya çıkan büyük zararlarda yapılması gereken ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı