Twitter’da Kullandiğiniz Dil Psikolojinizi Ele Veriyor! - Moblobi.com
Sosyal Medya

Twitter’da Kullandiğiniz Dil Psikolojinizi Ele Veriyor!


Gündemin en hızlı aktığı sosyal medya platformu kuşkusuz ki Twitter. Güne dair ne olup bittiyse hızlıca ve anında Twitter’a yansıyor. Kullanıcılar gündem maddeleri ile ilgili yorum ve görüşlerini bu mecradan dile getiriyorlar. Hal böyle olunca kullanıcıların psikolojilerini anlamak için en uygun mecra da Twitter seçildi. Çünkü uzmanlara göre kullanıcıların Twitter’da kullanmış oldukları dil, onların psikolojikbozukluklarını ve yalnızlık durumlarını ortaya seriyor. Nasıl mı? İşte detaylar…

Twitter ’da Hangi Paylaşımlar Psikolojinizin Bozuk Olduğunu Gösteriyor?

Dünyada en fazla kullanılan sosyal medya platformlarından biri de Twitter. İnsanlar kişisel hesap açarak ya da anonim hesaplarla istediklerini paylaşabiliyor ve görüşlerini dile getirebiliyorlar. Gündemin de çok hızlı yansıdığı Twitter’da yapılan paylaşımlar uzmanlara bazı veriler de sunuyor. Hatta son dönemde yapılan çalışmalar Twitter’ın kişilerin psikolojikdurumlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olduğunu da gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, insanların psikolojikdurumlarını hatta yalnızlık seviyelerini, Twitter paylaşımları üzerinden ortaya çıkardı. Pensilvanya Sağlık Üniversitesi’nde görevli olan bir ekip, Twitter kullanıcılarının paylaştıkları gönderiler üzerinden bir çalışma yaptılar. Aslında amaçları hastanelerdeki hastalarının yalnızlık durumlarını ölçebilecek bir sistem geliştirmekti. Bunun için Twitter’da yapılan gönderileri içerdikleri konu ve temaya göre yalnızlık ile ilişkilendirdiler. Dil bilimsel analitik modeli ile Twitter kullanıcılarının paylaşmış oldukları bu tweetlere uyguladılar. Araştırmanın sonucunda ise bazı ilginç bulgulara ulaştılar.

Araştırmaya göre, Twitter’da kullanıcıların paylaştığı yalnızlık temalı tweetlerinin altında aslında zihinsel bazı sağlık sorunları olabilir. Bu insanlar ise hayatlarının geri kalan kısmında ilişki sorunları, uykusuzluk hatta madde bağımlılığı gibi bazı problemlerle savaşmak zorunda kalabilirler.

Peki Twitter paylaşımlarınızda yalnızlık varsa sizi neler bekliyor? Uzmanlar bu paylaşımlara göre neler yapacak? Twitter’da duygu durumları atılan saate göre farklılaşıyor mu? Hangi paylaşımlarınız yalnızlık çektiğinizi gösteriyor olabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı