Güvenlik Sağlayacak Silahlı Drone: Songar!

Uçan insansız hava araçlarına ise makineli silahlı drone Songar da katıldı.

Gelişen drone teknolojisi kendinden sürekli söz ettiriyor. Özellik de droneların günbegün hayatımızın farklı alanlarda yer alması drone teknolojisini gündemden düşürmüyor. Son günlerde droneların en fazla kullanıldığı alanlardan biri de güvenlik. Silahlı drone, kolluk kuvvetlerinin kırsal arazide ve riskli dar meskun mahallerde kullandığı gözde araçlardan. Uzun süredir güvenlik birimlerine destek veren İHA yani insansız hava araçları ve droneların gözlem yetenekleri Ar-Ge süreçleriyle gelişmeye devam ediyor.

İnsansız hava araçları gözleme ek olarak takip, hedef tespiti ve saldırı da gerçekleştirebiliyor. Uçan gözlerin silahlandırma çalışmalarının ilk örnekleri Bayraktar ve Anka S (Silahlı) İHA’lar ile olmuştu. Uçan insansız hava araçlarına ise yeni bir üye katıldı. Bu üye, silahlı drone Songar

Songar Silahlı Drone nerede kullanılacak?

Songar, farklı askeri teknolojiler üreten Asisguard şirketinin gözde ürünlerinden biri. Makineli silahlı drone Songar, geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine de girmiş bulunuyor.

Songar, orta menzilli olan ve üzerine otomatik makineli tüfek yerleştirilmiş bir drone sistemi. Ana ayırt edici özelliği ise makineli tüfeğin oluşturduğu geri tepmeyi sönümleyerek; sürekli ve isabetli atış yapmasına yardım olan stabilizasyon sistemine sahip olmasıdır.

Songar’ın, 5.56 kalibre NATO standartlarında mermi atan 200 mermilik mermi kutusu bulunuyor. Ayrıca birisi silah diğeri kaide üzerindeki gece gündüz görev yapabilen kameraları ile de toplamda 25 kg kalkış ağırlığına sahip.

2800 m servis tavanı olan Songar’ın kamerasında 10x yani 10 kat yakınlaştırma özelliği bulunuyor. Bunun yanısıra GPS ve Glonass konumlama sistemlerinin ikisiyle de birlikte çalışabilen bir altyapıya sahip.

Peki silahlı drone Songar hangi amaçlarla kullanılacak? Kimler, hangi durumlarda kullanabilecek? Hangi tehlikelerin önüne geçecek? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Mert Emirhan Pamuk

Mert Emirhan Pamuk

Çarkta sıradan bir diş değil de yeni çark oluşturmaya çalışan, Türk Savunma Sanayi ve Dünya Savaş Tarihi meraklısı bir İşletme Fakülteli.5 yılı aşkın süredir takip ettiğim savunma sanayi ve yeni teknolojilerdeki gelişmeleri Moblobi.com'daki köşemde sizlere aktarmaya çalışacağım. Takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/emirhan-pamuk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı