Güvenlik Sağlayacak Silahlı Drone: Songar! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Güvenlik Sağlayacak Silahlı Drone: Songar!

Uçan insansız hava araçlarına ise makineli silahlı drone Songar da katıldı.


Gelişen drone teknolojisi kendinden sürekli söz ettiriyor. Özellik de droneların günbegün hayatımızın farklı alanlarda yer alması drone teknolojisini gündemden düşürmüyor. Son günlerde droneların en fazla kullanıldığı alanlardan biri de güvenlik. Silahlı drone, kolluk kuvvetlerinin kırsal arazide ve riskli dar meskun mahallerde kullandığı gözde araçlardan. Uzun süredir güvenlik birimlerine destek veren İHA yani insansız hava araçları ve droneların gözlem yetenekleri Ar-Ge süreçleriyle gelişmeye devam ediyor.

İnsansız hava araçları gözleme ek olarak takip, hedef tespiti ve saldırı da gerçekleştirebiliyor. Uçan gözlerin silahlandırma çalışmalarının ilk örnekleri Bayraktar ve Anka S (Silahlı) İHA’lar ile olmuştu. Uçan insansız hava araçlarına ise yeni bir üye katıldı. Bu üye, silahlı droneSongar

Songar Silahlı Drone nerede kullanılacak?

Songar, farklı askeri teknolojiler üreten Asisguard şirketinin gözde ürünlerinden biri. Makineli silahlı droneSongar, geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine de girmiş bulunuyor.

Songar, orta menzilli olan ve üzerine otomatik makineli tüfek yerleştirilmiş bir drone sistemi. Ana ayırt edici özelliği ise makineli tüfeğin oluşturduğu geri tepmeyi sönümleyerek; sürekli ve isabetli atış yapmasına yardım olan stabilizasyon sistemine sahip olmasıdır.

Songar’ın, 5.56 kalibre NATO standartlarında mermi atan 200 mermilik mermi kutusu bulunuyor. Ayrıca birisi silah diğeri kaide üzerindeki gece gündüz görev yapabilen kameraları ile de toplamda 25 kg kalkış ağırlığına sahip.

2800 m servis tavanı olan Songar’ın kamerasında 10x yani 10 kat yakınlaştırma özelliği bulunuyor. Bunun yanısıra GPS ve Glonass konumlama sistemlerinin ikisiyle de birlikte çalışabilen bir altyapıya sahip.

Peki silahlı drone Songar hangi amaçlarla kullanılacak? Kimler, hangi durumlarda kullanabilecek? Hangi tehlikelerin önüne geçecek? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı