Google Haritalar ile Yapabileceğiniz 10 İlginç Şey!

Google Haritalar kullanarak yapabileceğiniz şeyler hakkında 10 ilginç ipucu...

Bildiğimiz ya da bilmediğimiz nereye gidersek gidelim; navigasyon ve harita uygulamalarından vazgeçemiyoruz. Daha önce gitmediğimiz yerleri bulmak dışında gittiğimiz yerlerin alternatif rotalarını ya da trafik durumunu kontrol etmek için bu uygulamalara mutlaka başvuruyoruz. Özellikle seyahatlerimizde o şehri rahat gezmek için navigasyon ve harita uygulamalarından yararlanıyoruz. Bunların en popülerlerinden biri de Google Haritalar

Google Haritalar ile ilgili 10 ilginç ipucu!

Google Haritalar olmadan gezmek birçoğumuz için mümkün değil. Uygulama, sadece gezmek için değil aynı zamanda kısa yolları ve hiç bilmediğiniz yerleri keşfetmemizi de sağlıyor. Peki bu uygulamayı daha iyi nasıl kullanabilirsiniz? Hangi ilginç özelliklerinden yararlanabilirsiniz? İşte size Google Haritalar ile ilgili 10 ilginç ipucu:

1- Gideceğiniz yerdeki park durumu hakkında bilgi alabilirsiniz

O anda ve özellikle de tanımadığınız yerlerde park bulmak oldukça zor olabiliyor. Google Haritalar bu konuda da yardımcı oluyor.

Bunun için öncelikle yolda gideceğiniz yeri seçin. Ardından Android ve iOS kullanıcılarının yapması gerekenler biraz farklı. Android kullanıcısıysanız; ekranın alt kısmındaki “yol tarifi” düğmesine dokunun. Ardından “adımlar” ve “park etme” öğesine dokunun. Sonrasında ise “park yeri bul”u seçin. iOS’ta ise ekranın altındaki “adımlar” düğmesini seçin ve daha sonra ekranın ortasına doğru “Park yeri bul” bağlantısına dokunun. Sonrasında uygulama size belirtilen yerdeki park durumu hakkında bilgi verecektir.

2- Gitmeyi düşündüğünüz yerin yoğunluğunu görebilirsiniz

Kafe, market, benzin istasyonları gibi yerlerin yoğunluklarını oraya gitmeden görmeniz mümkün. Bunun için öncelikle Google Haritalar uygulamasından gitmek istediğiniz yeri bulun. Ardından ekranın altındaki beyaz çubukta işletmenin ismine basın. Popüler saatler kısmını görene kadar kaydırın. Bu kısımda ilgili lokasyonun en kalabalık olduğu saatleri görebilirsiniz.

3- Zamana özel trafik tahminlerine bakabilirsiniz

Google Haritalar’da yer alan trafik tahmin aracıyla, herhangi bir zaman diliminde yolunuzun ne kadar süreceğini önceden bilebilirsiniz. Bunun için bir konum arayın daha sonra Yol tarifleri sekmesiyle istediğiniz başlangıç noktasını girin. Adresi yazdığınız kutunun altında şimdi çıkın yazan bir satır görürsünüz. Daha sonra aşağı bakan ok işaretine dokunun. Buradan, olası trafik yoğunlukları ve herhangi bir gün ve saat için tahmini yol toplamını görüntüleyebilmek için, Kalkış veya Varış Saati’ni seçin. Tahmini yol süresi karşınıza çıkacaktır.

4- Yakınınızda neler olduğunu öğrenebilirsiniz

Yol için navigasyon kullanmasanız dahi Google Haritalardan kendi konumunuzun ya da herhangi bir konumun yakınındaki yerleri görebilirsiniz. Bunun için uygulamanın üst kısmında bulunan arama çubuğuna dokunmanız yeterli. Buradan yakın restoranları, eczaneleri, restoranları, mağazaları vs. görebilirsiniz.

Google Haritalar uygulamasına girip ekranın altında bulunan keşfet sekmesinde kaydırarak bulunduğunuz konuma yakın yerleri de görebilirsiniz.

Peki Google Haritalar’da sesli komutlarla neler yapabilirsiniz? Size nereye park ettiğinizi hatırlatmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Hareket halindeyken konumunuzu izlemelerini nasıl sağlayabilirsiniz? Gezinirken rota boyunca nasıl arama yapabilirsiniz? Sevdiğiniz yerleri adlandırarak neyi kolay hale getirebilirsiniz? Nasıl koleksiyon oluşturarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz? Google Haritalar ile yapabileceğiniz ilginç ipuçları haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynep Okumuş

Zeynep Okumuş

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek için Moblobi.com da “Zeynep Okumuş’un Dijital Dünyası” köşemİ takip edebilirsiniz. Instagram: @zynpokumus21 Moblobi: https://moblobi.com/author/zeynep-okumus/ E-posta: zeynepokumus3421@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı